BRATISLAVA. Kompetencie v oblasti vydávania povolení na obchodovanie s vojenským materiálom, udeľovanie licencií na jeho dovoz a vývoz i na prepravu vojenského materiálu sa od novembra presunú z ministerstva hospodárstva (MH) na rezort obrany.
Prezident SR Ivan Gašparovič dnes totiž podpísal vládnu novelu zákona o obchodovaní s vojenským materiálom, ktorú poslanci Národnej rady SR schválili na septembrovej schôdzi. Informovala o tom dnes Elena Bianchi z Kancelárie prezidenta SR.
Po novom sa bude ministerstvo hospodárstva aj naďalej zameriavať na ochranu vnútorného trhu a vývoz tovaru nevojenského charakteru, ministerstvo obrany (MO) má zase zabezpečovať licenčný proces a plniť úlohy súvisiace s určovaním priorít medzinárodných orgánov a organizácií, ktorých cieľom je zabrániť neželanému šíreniu vojenského materiálu.
Silový rezort má tiež posudzovať návrhy na doplnenie spoločného zoznamu vojenského materiálu EÚ, čo má priamy vplyv na národnú obrannú politiku.
Zapoja sa aj súkromní zberatelia
Na základe schváleného pozmeňovacieho návrhu poslanca NR SR Mariána Kovačócyho (Smer-SD) sa rozširuje okruh osôb oprávnených obchodovať s vojenským materiálom o zberateľov tohto materiálu. Podľa Kovačócyho však majú byť zberatelia oprávnení nakupovať vojenský materiál len na území SR a len od oprávnených osôb.
"Dovoz vojenského materiálu na územie SR sa môže uskutočniť len na základe platnej licencie, ktorú je MO oprávnené vydať len držiteľovi platného povolenia na obchodovanie s vojenským materiálom. Dovoz vojenského materiálu na územie SR je limitovaný aj účelom, na ktorý sa využije," doplnil Kovačócy.
Poslanec dal prostredníctvom svojho návrhu zároveň možnosť fyzickým a právnickým osobám, ktoré ku dňu účinnosti zákona vlastnia vojenský materiál a nie sú oprávnenou osobou, "zlegalizovať" vojenský materiál vo svojom vlastníctve pri podaní žiadosti o zápis do registra zberateľov.
Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (nominant Smeru-SD) po rokovaní vlády v máji zdôraznil, že kompetencie ministerstva obrany pre obchodovanie s vojenským materiálom, ktoré upravuje táto novela, korešpondujú s právnou úpravou tohto obchodovania aj v iných členských štátoch Európskej únie, napr. vo Francúzsku, Portugalsku či Slovinsku.
Menej byrokracie
Obchodovanie s vojenským materiálom predstavuje špecifickú aktivitu, ktorá sa od obchodovania s inými komoditami odlišuje bezpečnostnými a zahraničnopolitickými obmedzeniami. Túto činnosť možno vykonávať iba na základe vydaného povolenia na obchodovanie s vojenským materiálom, licencie na dovoz, vývoz alebo prepravu.
Podľa súčasného zákona o obchodovaní s vojenským materiálom tieto dokumenty vydáva ministerstvo hospodárstva na základe vyjadrení ministerstva zahraničných vecí, obrany, vnútra, Národného bezpečnostného úradu a Slovenskej informačnej služby.
"Súčasná právna úprava vydávania povolení na obchodovanie s vojenským materiálom a vykonávanie zahraničnoobchodnej činnosti s vojenským materiálom často spôsobuje predlžovanie lehoty na vydanie rozhodnutí pre túto činnosť a znemožňuje zabezpečenie neodkladných akvizičných požiadaviek," uvádza sa v dôvodovej správe.