BRATISLAVA. Psí brechot, prísne povely v desiatkach cudzích jazykov, ale aj kozmetické salóny či „fitnescentrá" s bežiacími pásmi pre štvornohých miláčikov nájdu fanúšikovia psov na svetovej výstave World Dog Show 2009 v bratislavskej Inchebe.
„Svetová výstava psov na Slovensku je zrejme najväčšia v doterajšej histórii svetovej kynológie," povedal včera o podujatí prezident Slovenskej kynologickej jednoty Štefan Štefík.
Luxusný život štvornohých
Po namáhavej ceste lietadlom a pred náročnými súťažami čaká psíkov rozmaznávanie všetkého druhu. Okrem už tradičných odevov, ich majitelia skrášľujú mašličkami, pravidelným česaním či pedikúrou. Nechýbajú ani spreje na srsť a voňavky. Niektorí majitelia vozili svojich psov po areáli v kočiaroch.
Pre tých lenivejších súťažiacich, ktorí majú problémy s nadváhou alebo s dýchaním, sa v areáli výstaviska nachádzajú aj posilovacie zariadenia, napríklad bežiaci pás. „Tréner" najskôr psa preškolí na veľmi pomalej rýchlosti, a potom postupne pridáva až kým zviera pochopí, že má bežať na jednom mieste.
Súťažia i bačovia s čuvačmi
Medzi množstvom súťažiacich zo zahraničia je občas počuť aj slovenčinu. Po ďalšie svetové ocenenie v kategórii Junior si prišli manželia Bibzovci z Likavky. Ich ročný Slovenský čuvač nie je na výstavách nováčikom - na svetovej prehliadke v Londýne sa stal šampiónom.
Ivan Bibza oblečený v slovenskom kroji pred súťažnou disciplínou žartoval, že pokiaľ ich pes nesúťaži, tak stráži ovce.
Psíkom sa treba venovať
Aj keď psy sú na výstavy a súťaže zvyknutí, smutné psie oči neobišli ani Bratislavu.
„Určite je to traumatizujúca skúsenosť pre psa, pretože je naučený žiť vo svojom teritóriu a teraz tú vidí rôznych psov, cíti rôzne pachy a musí sa s tým vyrovnať. Keď chceme uspieť na výstave, tak ho musíme už od malého šteniatka pripravovať na súťaže," povedal Bibza.
Chovateľove slová potvrdzuje aj španielsky veterinár Adolf Cabané, ktorý dohliada na delegáciu psov. Tí sa musia vysporiadať s náročným transportom v liedadle, ktorý neznášajú dobre.
Na výstavisku funguje aj psia ošetrovňa. Veterinár Karel Hudec najčastejšie pomáha psíkom prekonať traumu z ľudí či žalúdočné problémy.
„Sme radi, že existujú takéto podujatia. Dôležité je, že na konci výstavy si všetci uvedomia myšlienku, že pes je členom rodiny. Aj keď na súťaži neuspeje, nemôže byť odložený," povedala Edita Gardonová zo Slobody zvierat, ktoré na podujatí hľadalo domov pre psov z útulkov.
Výstava plná rekordov
Najprestížnejšie kynologické podujatie na svete sa koná každý rok v inej krajine. Tentokrát sa na stredisko milovníkov psov premenila Bratislava.
Počas štyroch dní sa tu predstaví vyše 350 psích plemien z takmer šesťdesiatky krajín sveta. Tridsaťšesť štátov bude mať na výstave premiéru. Tisícky psov sa v jedenástich krytých a jednej veľkokapacitnej montovanej hale nebudú len predvádzať, ale najmä súťažiť. Najpočetnejšie je zastúpené plemeno americký stafordšírsky teriér.

Beata
Balogová
