BRATISLAVA. V minulosti čelil sudca Slavomír Cimerman viacerým disciplinárnym konaniam aj trestnému stíhaniu. Čoskoro sa môže stať predsedom Okresného súdu vo Veľkom Krtíši. Závisí to od ministerky spravodlivosti Viery Petríkovej za HZDS.
„Zatiaľ rozhodnutie nepadlo, pretože ministerka ešte nemá spis,“ povedal jej hovorca Michal Jurči. Cimermana vymenovať nemusí, hoci uspel vo výberovom konaní na predsedu. Prihlásil sa jediný.
Keď chcel byť Cimerman predsedom súdu v roku 2000, dvadsaťtri pracovníkov súdu napísalo, že by nikdy nesúhlasili, aby sa stal ich predsedom „s poukazom na jeho morálne a odborné schopnosti“.
Dôvodom bolo aj spochybňované rozhodovanie sudcu vo viacerých dedičských konaniach. Na pochybenia prišla kontrolná komisia, ktorá zistila, že zhruba 50 spisov nemal uložených na súde, ale doma.
Séria podozrení
Vyšetrovala ho aj polícia, ktorá ho podozrievala zo zneužitia právomocí verejného činiteľa a brania úplatku. Stíhanie Cimermana však prokurátor nakoniec pre premlčanie musel zastaviť. Skutky sa totiž mali stať ešte v polovici 90. rokov.
Sedem rokov mal sudca pozastavený výkon funkcie. Keď v roku 2006 Súdnu radu žiadal o zrušenie tohto rozhodnutia, jeho kolegovia rade napísali, aby to riadne zvážila. O rok neskôr Cimerman definitívne uspel aj pred disciplinárnym súdom a vrátil sa k rozhodovaniu. Za ušlú mzdu mu ministerstvo spravodlivosti doplatilo zhruba 100tisíc eur.
Neúspešne sa Cimerman pokúšal dostať aj na Najvyšší a Špeciálny súd. Napriek disciplinárnemu konaniu si ho na stáž v roku 2000 vyžiadal vtedajší predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin. Cestu na Špeciálny súd v roku 2005 mu zase zastavil aj posudok odbornej komisie, ktorá mu vyčítala aj „nedostatočné skúsenosti z práce sudcu, povrchný prístup k plneniu povinností
a zachovávaniu zákonnosti“.
Proti výčitkám sa Cimerman v minulosti bránil, že ak sa dopustil aj pochybení, tak v jeho konaní nebol žiadny úmysel. Bránil sa aj tým, že vždy sú možné zákonné prostriedky na nápravu.
Autor: Veronika Prúšová

Beata
Balogová
