Košice 16. mája (TASR) - Plénum Ústavného súdu SR dnes verejne prekovalo návrh generálneho prokurátora SR Milana Hanzela, ktorý namietol súlad niektorých novelizovaných ustanovení zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov s Ústavou SR. Odporcu, Národnú radu SR, na pojednávaní zastupoval autor novely poslanec Robert Fico. Vzhľadom na fakt, že Fico v ústnej argumentácii pred súdom pripustil, že Národná rada v časti týkajúcej sa družstiev urobila chybu a dopustila sa možnej protiústavnosti, predseda ÚS SR pojednávanie na neurčito odročil.
Návrh generálneho prokurátora sa týka zákonného stanovenia maximálnych cien, za ktoré môžu poľnohospodárske, spotrebné alebo výrobné družstvá, obchodné spoločnosti a právnické a fyzické osoby previesť byty do vlastníctva doterajších nájomcov. Novela, účinná od roku 1999, podľa generálneho prokurátora neústavne obmedzuje výkon vlastníckych práv subjektov súkromného práva. Ako na pojednávaní konštatoval prokurátor GP SR Vladimír Horváth, zo štyroch podmienok, za ktorých ústava pripúšťa vyvlastnenie, alebo nútené obmedzenie vlastníckeho práva, dodržaná bola iba podmienka, že sa tak stalo zákonom.
Generálny prokurátor v návrhu argumentuje tým, že ak štát v procese privatizácie nevyužil možnosť vyčleniť časť privatizovaného majetku a zabrániť jeho prechodu do súkromnoprávnej sféry, nesmie následne brániť novému vlastníkovi nakladať s týmto majetkom a obmedzovať ho čo do výšky zisku za jeho prevod. V prípade družstiev o to viac, že na byty, ktoré stavali z vlastných voľných zdrojov, im štát neposkytol žiadne dotácie, na rozdiel obecných a družstevných bytov, na ktoré prispieval.
Podľa Fica je návrh generálneho prokurátora na Ústavnom súde diskriminačný, pretože sleduje iba ochranu spomínaných subjektov a robí rozdiel medzi nimi a vlastníkmi družstevných a obecných bytov, ktorí boli pri prevode bytov tiež zákonne obmedzení. "Uznávam, že pokiaľ ide o družstvá, ktoré si stavali byty z vlastných voľných prostriedkov, bez podpory štátu, asi ťažko ich možno nútiť, aby ich teraz odpredávali," konštatoval Fico. Sporná je však podľa neho ochrana obchodných spoločností, ktoré svoj majetok získali vo veľkej privatizácii za veľmi výhodných podmienok. Fico na pojednávaní uviedol, že hoci zákon v prijatej podobe v roku 1993 nikoho neobmedzoval, postupne v rokoch 1994 a 1995 sa začali objavovať úpravy, ktoré obmedzovali najskôr vlastnícke právo obcí a potom družstevné. Zákonodarca totiž stanovil povinnosť týmto vlastníkom do dvoch rokov previesť za určitých podmienok byty, ak o to nájomca požiada. Na základe týchto úprav vznikla situácia spôsobujúca nerovnosť medzi občanmi v možnosti nadobúdania bytov. Ako Fico dodal, zákonodarca mal napadnutou novelou iba snahu zrovnoprávniť nájomníkov bytov v možnosti získať byty do vlastníctva.
Pretože Národná rada SR nezaujala k návrhu generálneho prokurátora písomné stanovisko, Ústavný súd sa podľa dnešného ústneho záverečného návrhu poslanca Fica bude zaoberať možnosťou buď návrh zamietnuť, alebo ísť nad jeho rámec a posudzovať ústavnosť zákona ako celku. Ako odznelo v správe sudcu spravodajcu Ľubomíra Dobríka, zamietnuť návrh v písomnom stanovisku ku kauze navrhol aj predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin.