BRATISLAVA. Kontrola účelnosti vynaloženia finančných prostriedkov v súvislosti s nástenkovým tendrom, ktorú má na odporúčanie vlády opäť vykonať Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ), má byť podľa Úradu vlády SR celková a nie náhodná. Je to potrebné pre získanie presného prehľadu o využití celej vynaloženej sumy.
"Keďže ide o zdroje štátneho rozpočtu, vláda považuje za dôležité, aby bolo jasné, ako boli tieto prostriedky využité," informoval agentúru SITA riaditeľ Tlačového a informačného odboru Úrady vlády SR Braňo Ondruš. Reagoval tým na otázku, prečo premiér Robert Fico chce, aby Najvyšší kontrolný úrad ešte raz skontroloval použitie peňazí, hoci pri prvej kontrole zistil viaceré porušenia zákonov a nedostatky vo faktúrach.
"Predseda vlády Robert Fico prijal v porovnaní so svojim predchodcom neporovnateľne viac konkrétnych opatrení, napríklad výmeny na ministerských postoch, v boji proti korupcii a klientelizmu. Pred formálnymi marketingovými všeobecnými aktivitami uprednostňuje riešenia konkrétnych prípadov," dodal Ondruš. Pripomenul premiérov bezprecedentný krok, keď bez ohľadu na koaličnú zmluvu zobral SNS zodpovednosť za ministerstvo životného prostredia. Ďalšie opatrenia, ktoré na uvedenom ministerstve robí vicepremiér Dušan Čaplovič, sú podľa Ondruša "jasným dôkazom prístupu súčasnej vlády a jej predsedu proti škodlivému prepojeniu politiky a biznisu.
Úrad vlády neodpovedal na otázku, či má po škandáloch okolo nástenkového tendra minister výstavby Igor Štefanov (SNS) ešte stále dôveru premiéra a či by nemal byť predsa len odvolaný. Nekomentoval ani otázku o uznesení vlády z 23. apríla, ktorým kabinet uložil ministrovi výstavby zrušenie zmluvy s konzorciom firiem na základe nástenkového tendra, ale bez vzniku škody pre štát. Štefanov na zásah vlády síce dohodu s konzorciom napokon zrušil, avšak už použitých 11,6 mil. eur zo štátneho rozpočtu Európska únia pre netransparentnosť tendra nepreplatí.
Vláda 7. októbra schválila uznesenie, ktorým odporučila NKÚ vykonať ďalšiu kontrolu účelnosti vynaloženia finančných prostriedkov v súvislosti so zmluvou medzi ministerstvom výstavby a konzorciom. Ide o zmluvu z roku 2007 o poskytovaní služieb pri čerpaní eurofondov, ktorá bola v tomto roku zrušená po zásahu vlády. V tendri za 120 mil. eur (3,6 miliardy Sk) uspel jediný účastník - konzorcium, v ktorom boli aj firmy Zamedia a Avocat, blízke predsedovi SNS Jánovi Slotovi. Fico inicioval novú kontrolu nástenkového tendra po tom, čo Európska komisia 6. októbra oznámila, že Slovensku v spojitosti s nástenkovým tendrom nepreplatí použité prostriedky zo štátneho rozpočtu.
Súčasťou zmluvy s konzorciom boli niekoľkonásobne predražené logá, služby a televízne šoty. Kontrolóri Najvyššieho kontrolného úradu aj Úradu pre verejné obstarávanie preukázali, že nástenkový tender bol v rozpore so zákonmi. Oznam o vyhlásení tendra visel len na nástenke v budove ministerstva. Pre tender prišiel o funkciu minister Marian Janušek.