BRATISLAVA. Kým jeho vykonateľnosť by uvítali najmä starší ľudia, naopak mladá nastupujúca generácia jeho zrušenie prijala skôr pozitívne. TASR to na základe posledných sociologických prieskumov, ktoré sa k tejto otázke konali, potvrdil sociológ Pavel Haulík.
"Podpora trestu smrti za posledných 15 rokov klesla z približne 80 percent na asi 60. Tých, ktorí by s ním nesúhlasili, je niečo medzi 25 až 30 percentami," priblížil sociológ s tým, že principiálne by s jeho zavedením do zákona problém nebol. Pripomenul, že vzhľadom na záväzky, ktoré má naša krajina ohľadne tejto otázky k Európskej únii, ide v tejto rovine výhradne o akademickú úvahu. "Je vcelku pozitívne, že s touto témou de facto žiadna z tých významnejších politických strán veľmi 'nešermuje', a nepoužíva ju ako určitý názor na získanie voličov," povedal.
Dramaticky veľké rozdiely medzi jednotlivými skupinami obyvateľov z hľadiska podpory či odmietania trestu smrti podľa Haulíka u Slovákov hľadať nemožno. Aj keď o niečo vyhranenejší je postoj veriacich. "V tejto skupine populácie by len necelých 60 percent súhlasilo s jeho opätovným zavedením a podiel tých, ktorí sú proti nemu, je výrazne nad 30 percent," priblížil. Zároveň poznamenal, že nižšia podpora trestu smrti je všeobecne u mladších ľudí. "Generácia od 18 do 30 rokov sa identifikuje so súčasným stavom, čiže zákazom trestu smrti. Podobne je to aj u študentov.