Väzenské dámy a drámy
Strach je vzrušujúci, tvrdí forenzný psychológ Anton Heretik v komentári k vlne kriminálnych príbehov, ktorá zaplavila naše televízie. Máme obavy z možných útočníkov, ale aj z toho, že sa nimi sami v hraničnej situácii staneme. A ak je páchateľom žena, zločin naberá na „jedinečnosti".
Násilie nás vzrušuje, bojíme sa spolu s obeťou, identifikujeme sa so šikovnými vyšetrovateľmi. Kriminálky sú stále v kurze a to sa týka aj slovenskej televíznej produkcie, kde sa dá smelo hovoriť o novom trende.
Osud Osadného majú v rukách chalupári
Sám o sebe s úsmevom hovorí, že je zrejme funkčne najstarším starostom v Európskej únii. V roku 1971 ho presvedčili, aby v rodnom Osadnom vzal na jedno volebné obdobie funkciu tajomníka miestneho národného výboru. LADISLAV MIKULÁŠKO odvtedy stojí na čele drobnej dedinky na východnom Slovensku.
Masahikovými očami: Citlivé témy
Asi tak pred dvadsiatimi rokmi sa mi dostal v Japonsku do rúk časopis, kde som objavil článok s fotografiami delfínieho filé v obchode s potravinami. „Čože? Japonci jedia delfíny?!" prebleslo mi hlavou.
Hustý opar s vôňou lístia, pestrá hra farieb a teplé lúče, ktoré pohladia všetko, na čo siahnu. Ak sa neviete nabažiť tejto jedinečnej atmosféry, časť z nej si môžete z prechádzky priniesť domov. Zaspomínajte si na detstvo pri hre s gaštanmi, pohrajte sa s orieškami a premeňte lístie lietajúce po zemi na umenie.
Žiadne bitky, tetovania, žiadne kamarátšafty ani spolky - inštrukcie mladučkým väzňom, ktorí nastupujú na výkon trestu, sú jasné. Do väzenia neprišli na rekreáciu, ak však budú počúvať, zmiernia im trest na polovičku. Čo je väčším hrdinstvom - vzdorovať väzenskému systému alebo šikanovaniu údajných kamarátov?