BRATISLAVA. „Dozviete sa včas. Aj podrobnosti,“ odbíjal v utorok predseda Sudcovskej rady Krajského súdu v Košiciach Juraj Sopoliga novinárske otázky na dokument, ktorý sám nechal šíriť na ostatné súdy. Išlo o stanovisko košickej rady k výzve nespokojných sudcov o stave súdnictva.
Výzva bola podľa Sopoligu tendenčná. Ostatné sudcovské rady sa mali ku košickému dokumentu vyjadriť, aby sa „zobjektivizovalo informovanie verejnosti“. Verejnosť sa však o výsledku nič nedozvedela, hoci súdy sa mohli vyjadriť do stredy. Košická sudcovská rada o postoji ostatných súdov mlčí.
Včera poslala len tlačovým agentúram správu, v ktorej „dôrazne odmieta mediálne hodnotenie nášho stanoviska zosmiešňujúcim a urážlivým označením za antichartu, bez akéhokoľvek oboznámenia sa s jeho podrobným obsahom a vecnou argumentáciou“. Viac preto informovať nechcú.
Verejnou tak ostáva iba čiastková infomácia, že antichartu podporilo dvanásť zo 64 súdov.
Sudcovia na rázcestí
Nie všetci však s košickými sudcami súhlasia. Sudcovia v Malackách spochybnili spôsob šírenia anticharty – to, že im ju rozposielal predseda súdu a nedostal ho každý sudca priamo, tak ako v prípade petície Päť viet. Sudcovia v Michalovciach zase odmietli, že Päť viet je vnášaním politiky do justície.
Košická rada kritickej výzve vytkla neobjektívnosť, lebo v nej chýbajú pozitíva, ktoré sa od roku 2006 v justícii udiali. Menujú napríklad aj to, že po novom môžu mať disciplinárne stíhaní sudcovia zakázané súdiť najviac dva roky a trestne stíhaní tri roky. Vďaka tomuto opatreniu tak môžu pojednávať aj sudcovia, ktorí sú obžalovaní z korupcie.
Zastali sa Dubovcovej
Petícia Päť viet a výzva k súčasnému stavu justície, ktoré podpísala stovka sudcov, boli reakciou aj na disciplinárne konanie proti sudkyni Jane Dubovcovej. Mala prísť o talár za to, že verejne kritizovala predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina.
Dubovcovej šéf po troch dňoch návrh stiahol, hoci ministerka spravodlivosti Viera Petríková za HZDS jej medzitým stihla dočasne pozastaviť výkon funkcie.
Petríkovú sa aj preto pokúsi opozícia v parlamente odvolať. V utorok dá návrh na mimoriadnu schôdzu, hoci nemá dosť hlasov. Opozícia chce podľa šéfa SDKÚ Mikuláša Dzurindu aspoň vyvolať diskusiu.
Petríková opozícii odkázala, že sudcovia nie sú stíhaní za názor. „Budeme mať možnosť občanom preukázať, kto je vlastne stíhaný a za čo,“ povedala.
Zastal sa jej aj premiér Robert Fico, ktorý opozíciu obvinil, že hrubo politizuje justíciu. Medzinárodná organizácia Transparency International ho pritom včera otvoreným listom upozornila na obavy, ktoré súvisia s pokusom o zastrašenie sudkyne Dubovcovej
Harabin povolal sudcu spájaného s ŠtB
Harabinovou posilou sa mal stať sudca Dušan Ecker. Človek s rovnakým menom spolupracoval s ŠtB.
BRATISLAVA. Trenčiansky krajský sudca Dušan Ecker mal prísť na stáž do Bratislavy na Najvyšší súd. Vyžiadal si ho predseda Štefan Harabin. Súdna rada v utorok rozhodnutie o jeho žiadosti odložila. Človek s rovnakým menom je v zoznamoch príslušníkov komunistickej Štátnej bezpečnosti, upozornila na to televízia TA3.
Dušan Ecker je vo zväzkoch ŠtB evidovaný pod krycím menom Jazero a Karol ako preverovaná osoba, kandidát tajnej spolupráce a nakoniec agent. Súdna rada chce počuť Eckerovo vysvetlenie.
Harabin pôvodne na otázky TA3 reagoval, že nie sú aktuálne, pretože Ecker nie je pridelený na Najvyšší súd. Včera hovorca Peter Préti povedal, že ak sa sudcova minulosť s ŠtB potvrdí, na Najvyššom súde nebude pôsobiť.
V roku 2007 zväzky ŠtB odhalili, že jej príslušníkom bol aj žiarsky sudca Zdenko Čaniga. Harabin ako minister cez hovorcu odkázal, že stačí zmena zákona o sudcoch
a prísediacich a agent nebude môcť byť sudcom. Zmenu však nepripravil.
vev

Beata
Balogová
