BRATISLAVA. Prečo generálny riaditeľ STV Štefan Nižňanský (na snímke TASR) riskoval meno televízie a na poslednú chvíľu zastavil celú pondelkovú reláciu Reportéri? Dôvodil to neskoro dodanou reportážou o sociálnom podniku pri Bardejove. Odmieta, že by šlo o cenzúru. Viac neodpovedá. Ani na otázku, či za tým sú politické dôvody.
Postup televízie kritizuje aj Slovenský syndikát novinárov. „Je to veľmi neštandardné. Zodpovedný za reláciu je šéfredaktor, on zodpovedá aj generálnemu riaditeľovi. Nepoznám dôvody a podrobnosti, preto sa k tomuto konkrétnemu prípadu vyjadrím neskôr,“ povedala predsedníčka SSN Zuzana Krútka.
Kritickejšia bola Asociácia európskych novinárov. Slovo údiv je podľa predstaviteľov slovenskej sekcie AEN priveľmi láskyplným označením ich pocitov v súvislosti so zákazom vysielať už schválenú reportáž.
Sociálne podniky, kritizované v reportáži, sú projektom ministerky práce Viery Tomanovej zo Smeru. Nižňanský krátko po svojom nástupe do funkcie priznal, že k ministerke mal blízko.
Minulý rok v rozhovore pre Pravdu potvrdil, že Tomanovej robil mediálneho poradcu. „Od októbra minulého roku (2007), keď prepukli spory s médiami okolo dotácií. Pani ministerka ma požiadala o mediálne poradenstvo a pomohol som jej s novým tímom,“ povedal Nižňanský.
Médiá Tomanovú vtedy kritizovali aj za dotácie pre Privilégium, jej bývalého zamestnávateľa, ktoré dostalo peniaze od štátu nezákonne.
Pondelková zakázaná reportáž hovorila o sociálnom podniku, ktorý získal štátnu dotáciu od ministerstva práce. Podľa zistení SME je podnik nepriamo prepojený na Sociálnu implementačnú agentúru na ministerstve.
Riaditeľ televízie na otázky SME neodpovedal, hovorkyňa STV Želmíra Blašková v stredu povedala, že sa k Reportérom už nebudú cez médiá vyjadrovať. Včera telefón nedvihla.

Beata
Balogová
