Po prijatí zákona, ktorého účinnosť sa navrhuje od 1. januára 2002, bude možné napríklad podať daňové priznanie prostredníctvom internetu, či e-mailom požiadať o stavebné povolenie. Dátové elektronické správy už nebudú diskriminované a budú rovnocenné s písomnými dokumentmi. Elektronický podpis sa zákonom zrovnoprávni s vlastnoručne napísaným a bude právne relevantný.
Okrem vládneho návrhu však existuje aj poslanecký návrh zákona. Ich základná filozofia je ale podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Haracha rovnaká. "Rozdiel je v tom, že vládny návrh sa dopracuje, aby dával väčší dôraz na vzťah elektronického podpisu a dokumentu, ku ktorému sa aktuálne vzťahuje," dodal.
Harach bude ešte rokovať s predkladateľmi poslaneckého návrhu zákona, aby sa oba návrhy prelínali a v parlamente sa prijalo čo najlepšie znenie zákona. Na zákon o elektronickom podpise v budúcnosti nadviaže zákon o elektronickom obchode, ktorý by mal byť pripravený už na jeseň.
Dohľad nad používaním elektronického podpisu bude vykonávať Národný bezpečnostný úrad. V jeho rámci bude pôsobiť úrad pre vydávanie certifikátov alebo divízia, zodpovedná za vydávanie a akreditovanie subjektov, ktoré budú robiť certifikáciu elektronických podpisov.
V susednej Českej republike, kde platí zákon o elektronickom podpise od 1. októbra 2000, sa plánuje skúšobné podávanie daňových priznaní cez internet, čo je zámerom aj slovenského rezortu hospodárstva. Podľa Haracha sa vytvára nová štátna spoločnosť Energotel, ktorá bude pôsobiť na tomto trhu.