Bratislava 5. apríla (TASR) - Rómovia sú vo všeobecnosti chudobnejší než ktorákoľvek iná skupina populácie na Slovensku. Horšie sú na tom z pohľadu prakticky ktoréhokoľvek základného sociálneho ukazovateľa, vrátane vzdelania, zdravotného stavu, podmienok bývania a prístupu k príležitostiam na trhu práce a v rámci občianskej spoločnosti. Vyplýva to zo sociologického výskumu Svetovej banky zameraného počas uplynulých dvoch rokov na život slovenských Rómov. Jeho výsledky zhrnuté v správe Chudoba Rómov a sociálna starostlivosť o nich v SR budú prezentované na troch seminároch 9.-11. apríla v Poprade, Prešove a Bratislave.
Podľa výskumu v protiklade k situácii Rómov žijúcich v ostatných krajinách strednej a východnej Európy, na Slovensku žije väčšina Rómov v osadách a na perifériách dedín a miest. Počas posledného desaťročia počet Rómov žijúcich v osadách rapídne stúpal, keďže mnohí Rómovia sa navracali do pôvodných osád kvôli dostupnosti lacnejšieho bývania. Slovenskí Rómovia sa z viacerých dôvodov stali najväčšími obeťami procesu transformácie od plánovanej ekonomiky k trhovej.
V SR pritom žije jedna z najpočetnejších rómskych menšín v Európe. Podľa neoficiálnych odhadov žije na Slovensku približne od 420 000 do 500 000 Rómov, čo predstavuje 8 až 10 percent celkového obyvateľstva.
Štúdia sa venuje sociálnym podmienkam života Rómov, ich bývaniu, zdravotnému stavu, výžive, vzdelanostnej úrovni, zamestnanosti, sociálnej pomoci či sociálnemu vylúčeniu. Konštatuje, že aj napriek významu rómskej problematiky v zahraničnej, domácej či regionálnej politike, existuje zatiaľ málo odborných publikácií a informácií v tejto oblasti. Zároveň navrhuje opatrenia zamerané na pomoc rómskej populácii, zníženie jej chudoby a zlepšenie ich životných podmienok.
Prieskum uskutočnila Svetová banka v spolupráci s nadáciami S.P.A.C.E., INEKO a Nadáciou otvorenej spoločnosti.