V boji o minerálnu vodu stojí na jednej strane pôvodný majiteľ, ktorého zrušil súd, a nový, ktorý investoval stovky miliónov. Domáci sa boja, že prameň vyschne.
BRATISLAVA, TRENČIANSKE MITICE. Ani zápis v katastri, ktorý vás eviduje ako majiteľa pozemku alebo budovy, neznamená, že ich skutočne vlastníte. Takéto varovanie dávajú poradcovia zahraničných investorov pri ich príchode na Slovensko. Hoci niečo vyzerá ako vaše, nevyriešené právnické problémy z minulosti vás o to môžu pripraviť.
Zdá sa, že niečo podobné sa práve deje v prípade minerálnej vody Mitická. Na scéne sa po dlhoročnej odmlke objavil muž, ktorého meno sa vyskytlo na takzvaných mafiánskych zoznamoch, ktoré v roku 2005 unikli z polície. Libor Jakšík tvrdí, že majetok súčasného producenta minerálky Mitická patrí jemu.
Krajský súd v Trenčíne má v stredu rozhodnúť, či sa bývalému policajtovi Jakšíkovi podarí na základe 16 rokov starej zmluvy s jeho už zrušenou firmou, ovládnuť rozbehnutú výrobu minerálnej vody v Trenčianskych Miticiach, napriek tomu, že nový majiteľ do neho investoval už stovky miliónov korún.
„Keď niekto ukradne bicykel, je jedno, či naň namontuje drahé sedadlo,“ hovorí právny zástupca firmy Minerál-Invod Marián Košut.
Namiesto konkurzu rozhodol kataster
Jakšík je majiteľom 93 percent akcií vo firme Minerál-Invod, ktorú zrušil súd v roku 1996. Firma akoby z popola ožila v roku 2004, keď jej právnici presvedčili súd, že rozhodnutie o zrušení nikdy nebolo doručené.
Súd v roku 1996 rozhodol, že Minerál-Invod pochybil pri zapísaní podniku do obchodného registra tým, že chýbali podpisy všetkých členov predstavenstva. Firma bola rozhodnutím súdu zrušená.
Jej majetok však neprešiel likvidáciou ani konkurzom. Žiaden súd nerozhodol, čo s ním bude. Obec sa aj bez verdiktu súdu obrátila na kataster so žiadosťou, aby bol firemný majetok prevedený na ňu ako pôvodného majiteľa, „keďže Minerál-Invod bola zrušená“.
To sa aj stalo. Súdy to však po čase, v roku 2007, označili za chybu, pretože „navrhovateľ (Minerál-Invod) bol ich výlučným vlastníkom“. Znamenalo by to, že kataster by nemal nárok prepísať majetok na obec. Spoločnosť Minerál-Invod vďaka tejto argumentácii dosiahla vlani ďalší úspech s pozemkami pod fabrikou.
V decembri 2008 Okresný súd Trenčín vyhlásil Jakšíkovu firmu za majiteľa aj vrtu a výrobnej haly. V stredu má krajský súd definitívne rozhodnúť, komu naozaj patria.
V Miticiach sa boja o prácu
Ľudia v Trenčianskych Miticiach sa obávajú, že ak sa Jakšíkovci vrátia na scénu, približne 50 zamestnancov môže prísť o zamestnanie.
„Čo by tu robili?“ komentuje starosta Trenčianskych Mitíc Dušan Rozemberg (HZDS, SNS) zámery firmy Minerál-Invod. „Nemajú certifikát na vodu. Máme obavy.“
Jaroslav Doktor, člen predstavenstva vo firme Jakšíkovcov a bývalý starosta Mitíc, sľubuje opak. „Máme záujem nielen udržať zamestnanosť, ale aj o ďalší rast.“
Firemný Lazar
Prvé roky Mitická v správe obce chátrala. V roku 2000 však nastal obrat. Obec predala pozemky a budovy firme Slovenský hodváb zo Senice a tá začala s rozvojom minerálnych vrtov.
V tom roku prejavili Jakšíkovci znovu záujem o zrušený podnik. Najprv presvedčili súd, že oznámenie o zrušení podniku nebolo doručené na správnu adresu a že by malo byť doručené opäť. To im dalo ďalšiu 15-dňovú lehotu na odvolanie. Tú využili na to, aby tvrdili, že pôvodnú chybu spravil notár a že súd by im mal dať druhú šancu zapísať sa správne do obchodného registra.
Jakšíkovci zaznamenali prvý úspech 1. júna 2004 – Minerál-Invod znova zapísali do obchodného registra. Hneď podali žalobu o určenie vlastníctva k pozemkom.
Prečo Jakšíkovcom trvalo štyri roky, kým prejavili záujem o majetok zrušeného podniku? Právnik Košut odmieta, že by to súviselo s tým, že sa podniku začalo dariť vďaka novému majiteľovi. Vysvetľuje to tým, že dovtedy „majoritný akcionár nemal vedomosť o takomto rozhodnutí súdu“. Pritom už v roku 1997 právny zástupca MinerálInvod Albert Važan oznámil Krajskému súdu v Bratislave, že firma nemôže vrátiť starý dlh, pretože „ako právny subjekt neexistuje“.
Rozhodnú o vode aj o miliónoch
Verdikt súdu môže súčasného majiteľa pripraviť o milióny. V roku 2004 firmu Trenčianske minerálne vody (TMV) kúpila Slovintegra, ktorú ovláda privatizér Slavomír Hatina. Spoločnosť bola vtedy ohodnotená na 415 miliónov korún, kúpnu cenu Slovintegra nechce prezradiť.
Odvtedy do TMV investovali desiatky miliónov korún. Ak súd odklepne podnik Jakšíkovcom, „bude to zmarená investícia“, hovorí Tomáš Kurtanský, zástupca Slovintegry. „Ak krajský súd potvrdí rozhodnutie okresného súdu, Slovintegre nebude patriť nič okrem záväzkov voči zamestnancom.“
Z polície k biznisu
Jakšíkovcov nepriamo spájajú so Smerom aj s Kaliňákom a Počiatkom.
BRATISLAVA. Bratia Ivan (46) a Libor (44) Jakšíkovci sú podľa informácií SME bývalí policajti cvičitelia, ktorí odišli z policajného zboru v rokoch 1993 a 1994. Ich otec Miloslav bol pred rokom 1989 zástupcom mestského prokurátora v Bratislave.
Bratia začali podnikať v polovici deväťdesiatych rokov. Najskôr sa sústredili na pohostinstvá, hlavne v bratislavskej Dúbravke a v Karlovej Vsi. Medzi ich obchodných partnerov patril napríklad Ľubomír Kudlička, ktorého meno sa neskôr objavilo medzi „takáčovcami“ na takzvaných mafiánských zoznamoch. Obchodovali aj s ľuďmi z bývalej partie Jozefa Svobodu, ktorého zastrelili v Bratislave v roku 2004 pri vybavovaní si účtov v podsvetí.
Okrem reštaurácie, krčmy, herne a záložne Jakšíkovci získali napríklad aj kontrolu nad administratívnou budovou na Miletičovej ulici v Bratislave, ktorá v roku 2007 vygenerovala zhruba 30 miliónov korún za prenájmy. Medzi firmami, ktoré tam majú prenajaté priestory, je aj FoRest, ktorého majiteľmi sú minister vnútra Robert Kaliňák a minister financií Ján Počiatek (obaja Smer). FoRest prevádzkuje sieť reštaurácií Steam & Coffee.
Z 32 podnikov, v ktorých bratia figurujú, iba desať založili po nástupe súčasnej vlády. Nepriamo však boli so Smerom spájaní už vo volebnú noc. Strážna firma A-Team, ktorej majiteľ Mário Bednárik je obchodným partnerom a častým právnym zástupcom Jakšíkovcov, vtedy strážila sídlo strany Smer. Nenajala ju priamo strana, ale súkromná eseročka. Napriek tomu zákazku polícia i podsvetie vnímali ako prejav sily Jakšíkovcov.
V spore o Mitickú firmu Jakšíka pôvodne zastupoval práve Bednárik, tiež bývalý policajný vyšetrovateľ.
Tom Nicholson
Obe strany sa poznajú s Harabinom
Právni zástupcovia v spore o minerálku majú vplyvných známych. Aj politikov.
BRATISLAVA. Na súde o Mitickú proti sebe stoja vplyvní súperi. Marián Košut, ktorý zastupuje firmu Libora Jakšíka Minerál-Invod, bol spolužiakom predsedu Najvyššieho sudu a bývalého ministra spravodlivosti za HZDS Štefana Harabina. Sám tvrdí, že Harabinovi pomáhal pred rokom 1989 pri rozvode, pretože sa vraj ako trestný sudca Harabin dôverne neorientoval v civilnom práve.
Harabin z Košuta v roku 2006 urobil šéfa kancelárie na ministerstve spravodlivosti. Pôvodne vraj chcel, aby zastával vplyvnejšiu pozíciu ako šéf služobného úradu. Ten sa však obsadzuje po politickej línii a Košut nikdy nebol členom strany.
Z ministerstva nakoniec musel odísť v roku 2007 po zverejnení správy o tom, že jeho klient ho žaluje za nečinnosť. „Mečiar povedal, že škodím strane,“ spomína Košut. Nakoniec spor s klientom vyhral.
Popri známosti s Harabinom sa Košut dlhodobo pozná aj s bratmi Ivanom a Liborom Jakšíkovcami. Košut pôsobil ako sudca na súdoch v Bratislave IV a V, v roku 1991 odišiel do advokácie. Ivana vraj hneď zastupoval pri rozvode. V zbierke listín obchodného registra je aj splnomocnenie, ktoré mal Košut od Ivana Jakšíka v súkromnej bezpečnostnej službe IV Security.
Protistranu v súčasnom spore so Slovintegrou Slavomíra Hatinu zastupuje advokátska kancelária EckerKán. Dušan Ecker je sudcom v Trenčíne.
Štefan Harabin ho navrhuje za dočasného sudcu na Najvyššom súde. Najskôr však musí vysvetliť Súdnej rade, či sú pravdivé informácie o tom, že bol agentom ŠtB.⋌(tom)Tom Nicholson
Jakšíkova firma mala na krku miliónový dlh
Libor a Ivan Jakšíkovci vstúpili do zadlženej firmy. Radšej ju zrušili.
BRATISLAVA. Jakšíkovci navrhli zrušiť svoju vlastnú firmu MinerálInvold ešte predtým, ako to urobil aj súd. Dôvodom mohli byť aj dlhy.
Pôvodný majiteľ podniku Viliam Khandl si ešte v roku 1992 v mene MinerálInvod zobral úver 24 miliónov korún od Slovenskej sporiteľne. Následne ho však nesplácal.
Keď Slovenská sporiteľňa neskôr podala trestné oznámenie na Khandla a chcela dlh vymáhať, neuspela. Firma už neexistovala, súd ju zrušil pre chyby pri zápise. Zrušenie firmy navrhol aj jej nový majiteľ Libor Jakšík na valnom zhromaždení v roku 1995. Dva roky potom právnik MinerálInvod oznámil súdu, že dlh nemožno vymáhať, lebo firma „ako právny subjekt neexistuje“.
Po rokoch môže Minerál-Invod znovu získať majetok, no už bez starých záväzkov. „Pohľadávka sporiteľne je zrejme premlčaná,“ hovorí právnik firmy Marián Košut.⋌ (tom)Tom Nicholso

Beata
Balogová
