BRATISLAVA. Začiatkom leta urobili niektoré budapeštianske kruhy všetko preto, aby cez "jednu ohavnú kampaň" dostali Slovensko do "klietky hanby" v rámci Európy. "Keď zistili, že tadiaľ cesta nevedie, tak sa stiahli. Ale to neznamená, že sa zmenila filozofia," komentoval dnes v relácii televízie TA3 V Politike protesty proti slovenskému jazykovému zákonu minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák.
"To nie je o jazykovom zákone. Teraz je to jazykový zákon, predtým to bolo Rádio Patria, kde sme údajne obmedzili možnosť jeho počúvania, predtým to bol zákrok v Dunajskej Strede, predtým Hedviga Malinová a takto by som mohol ísť dozadu až do roku 1993," poznamenal Lajčák. Podľa neho si časť maďarskej politickej reprezentácie vo vzťahu k maďarským menšinám v okolitých štátoch robí nárok na kompetencie, ktoré v skutočnosti majú len európske inštitúcie. "Došli k zvrátenému záveru, že oni majú právo ich (maďarské menšiny, pozn. TASR) riadiť a posudzovať, čo robia vlády krajín, v ktorých žijú," upozornil minister Lajčák.
"Jeden príklad za všetky - maďarský prezident László Sólyom 20. augusta vo svojom slávnostnom prejave k štátnemu sviatku v jednej vete napadol štyri krajiny. Slovensko za jazykový zákon, Ukrajinu za školský zákon, Rumunsko za údajné prepúšťanie štátnych úradníkov maďarskej národnosti a Srbsko za to, že Vojvodina nemá autonómiu," poznamenal.
"Tieto problémy budú pretrvávať," konštatoval Lajčák. Dôležité však podľa neho je, aby sa slovenskí politici nenechali zbytočne zaťahovať do sporov. "Nemali by sme reagovať na každú jednu provokáciu, tých provokácií bude veľa. Lebo v Európe a širšie sme potom videní ako dve vadiace sa krajiny a nesmierne nám to ubližuje. A v zásade je každému jedno, kto to začal a kde je pravda, pretože do týchto detailov nikto nevstupuje," vysvetlil. Konfliktná politika Budapešti sa podľa neho časom diskredituje sama. "Táto politika nepatrí do 21. storočia a ona sa vyfauluje," uzavrel.
Zároveň ale ocenil momentálnu fázu rokovaní medzi slovenským a maďarským rezortom zahraničných vecí ohľadom jazykového zákona. "To, že nastalo ticho, je dobre, lebo ten krik, ktorý sme mali posledné tri mesiace, určite nebol dobrý pre Slovensko a určite ani pre Maďarsko. Dejú sa dobré veci, rozumné, ja sa stretávam s maďarským kolegom, ministrom zahraničných vecí Péterom Balázsom prakticky každých desať dní," poznamenal. Dodal však, že zároveň stále pokračujú pokusy diskreditovať Slovenskú republiku zo strany maďarských poslancov Európskeho parlamentu.