Bratislava 16. mája (TASR) - Slovensko vyšle do mierovej misie Organizácie spojených národov (OSN) UNTAET na Východný Timor vojenskú poľnú nemocnicu druhého stupňa s 50 vojakmi. Dnes o tom rozhodol kabinet Mikuláša Dzurindu. V prípade, že tento návrh odobrí aj parlament, odídu nasadení vojaci do tejto oblasti už 30. júna.
Časť materiálneho vybavenia a personál poskytne Slovensko a vybavenie nemocnice - lekárske prístroje dodá bezplatne Švédsko. Náklady spojené s vyslaním a pobytom 50 príslušníkov Armády SR, z toho 30 zdravotníkov sa budú hradiť z rozpočtu kapitoly rezortu obrany. Tieto náklady však podliehajú refundácii od OSN v plnej výške.
Slovenská poľná nemocnica bude umiestená v južnej časti ostrova v Suvai asi 25 km od stráženej hranice so Západným Timorom. Nemocnica bude poskytovať zdravotnícke zabezpečenie pre západný sektor misie UNTAET a odbornú lekársku službu pre pacientov tamojšej civilnej nemocnice.
OSN požiadala Slovensko o vyslanie vojakov do krízovej oblasti už po druhý raz v tomto roku. Na Cypre pôsobí misia vojakov Armády SR, ktorá nahradila rakúsky a slovinský mierový kontingent. Minister obrany Jozef Stank to pre TASR označil za uznanie Slovenska a jeho armády zo strany OSN.
V mierových jednotkách je v súčasnosti 650 slovenských vojakov, z tohto počtu je 50 v silách NATO na Balkáne. Podľa Stanka je však potrebné posilniť účasť slovenských vojakov v misiách aliancie. K tomu by malo dôjsť už na budúci rok v rámci spoločného česko-slovenského práporu, ktorý pravdepodobne vybuduje Česká republika a Slovensko bude zastúpené mechanizovanou rotou.