BRATISLAVA. Obciam a vyšším územným celkom (VÚC) by sa mal od nového roka opätovne zľahčiť prístup k prebytočnému majetku štátu. Počíta s tým návrh novely zákona o prevode vlastníctva takéhoto majetku na obec alebo VÚC, ktorý na rokovanie Národnej rady SR predložil poslanec Martin Fedor (SDKÚ-DS).
Opozičnému zákonodarcovi sa nepozdáva súčasný stav, keď je tento majetok najprv ponúkaný na predaj v osobitnom ponukovom konaní a jeho hodnota sa v konečnom dôsledku postupne znižuje až o 70 percent z pôvodne stanovenej ceny.
Od jesene minulého roka totiž platí, že o prebytočný majetok v správe ministerstva obrany, vnútra a Colného riaditeľstva SR sa môžu uchádzať v osobitných ponukových konaniach aj iné osoby, a to odplatne. Vo vzťahu k obciam a VÚC sa zmena prejavila v tom, že majetok môžu nadobudnúť darovaním až v prípade, ak oň neprejaví záujem žiadny subjekt v rámci spomínaných ponukových konaní. "Predaj majetku za zlomok jeho hodnoty prinesie štátnemu rozpočtu zanedbateľný príjem a má skôr charakter výpredajovej privatizácie," upozorňuje Fedor.
Podľa jeho slov takýto postup popiera pôvodný zámer zákona, ktorým je bezodplatný a transparentný prevod tohto majetku na obce a VÚC, na území ktorých sa nachádza. "V prípade prevodu majetku na obce a samosprávne kraje by mohol ďalej slúžiť v prospech občanov a daňových poplatníkov, z ktorých prostriedkov bol obstaraný," argumentuje exminister obrany.
Jeho návrh má v prvom kroku prinavrátiť možnosť, aby bol prebytočný štátny majetok bezodplatne formou darovacej zmluvy ponúknutý obciam a VÚC. "Minimalizovala by sa tak možnosť v súčasnosti prebiehajúceho nevýhodného odpredávania štátneho majetku spadajúceho pod túto právnu úpravu," uvádza sa v dôvodovej správe. Prevod vlastníctva na obec a VÚC bude možné uskutočniť, len ak o majetok v lehote do 30 dní neprejaví záujem žiadna štátna rozpočtová alebo príspevková organizácia. Obec a potom aj VÚC majú následne na rozhodnutie minimálne po 60 dní.
Osobitné ponukové konanie, teda odplatný predaj, tak môže začať až potom, ak ani VÚC neprejaví záujem o majetok štátu nachádzajúci sa na jeho území.
Predkladatelia súčasnej právnej úpravy, Rudolf Pučík (SNS), Ján Richter (Smer-SD) a Ján Kovarčík (ĽS-HZDS), ako aj minister obrany Jaroslav Baška (Smer-SD), novelu vlani obhajovali potrebou príjmov do štátneho rozpočtu. Podľa Bašku aj získaných 30 percent pôvodnej ceny je lepších ako prevod zadarmo. Vláda podľa neho tieto prostriedky využije napríklad na sociálne účely, zdravotníctvo alebo nákupy v rezorte obrany. Richter zdôraznil, že právna norma nejde proti niekomu, ale je v prospech občana.
Viacerí opoziční zákonodarcovia však namietali, že tretie osoby sú predradené samospráve. Fedor vtedy vyhlásil, že právna norma posilňuje centralizmus, byrokraciu, otvára možnosť machinácie so štátnym majetkom a zväčšuje priestor pre korupciu. Obciam a VÚC sťažuje až znemožňuje prístup k prebytočnému nehnuteľnému majetku štátu.