SME

V Amerike sa náš zákon nenosí

Významný americký republikán prišiel na Slovensko podporiť boj SMK proti jazykovému zákonu.

George Pataki si s Pálom Csákym rozumeli.George Pataki si s Pálom Csákym rozumeli. (Zdroj: TASR)

Agentúrnu správu sme o 22:30 nahradili autorským článkom SME

BRATISLAVA. Cesta SMK do amerického Kongresu povedie aj cez vplyvného republikána Georgea Patakiho. Trojnásobný bývalý guvernér New Yorku a možno budúci senátor si včera prišiel na Slovensko overiť opodstatnenosť ponôs maďarskej menšiny v Amerike na slovenský jazykový zákon.

Po prednáške na Selyeho univerzite v Komárne a diskusii s vedením SMK Pataki neskrýval znepokojenie z jazykového zákona. „Amerika, ktorá je kolískou rôznorodosti a spolunažívania menšín, bude veľmi znepokojená, ak Slovensko nezmení jazykový zákon,“ vyhlásil Američan maďarsko-taliansko-írskeho pôvodu.

SkryťVypnúť reklamu

Zdôraznil, že nehovorí za americký Kongres či vládu, ale „v mene maďarskej menšiny v USA a všetkých, ktorí si uvedomujú dôležitosť dodržiavania menšinových a ľudských práv“. Jazykový zákon označil za „neakceptovateľnú hrozbu pre maďarskú menšinu“ a viackrát zdôraznil význam dodržiavania menšinových práv v demokratickej spoločnosti. V konkretizovaní vlastných výhrad k zákonu bol zdržanlivý.

Pozná časť zákona

„Oboznámil som sa s niekoľkými ustanoveniami zákona. Pokutovanie ľudí za to, že hovoria jazykom, ktorým sa im hovorí najlepšie, je neakceptovateľné. Predstavte si staršieho občana, ktorý sa stane obeťou kriminálneho činu alebo požiaru a pohodlnejšie sa mu hovorí po maďarsky a musí sa prihovoriť policajtovi či požiarnikovi v štátnom jazyku – to nedáva zmysel,“ povedal Pataki.

SkryťVypnúť reklamu

George Pataki

Američan maďarsko-taliansko-írskeho pôvodu

trojnásobný guvernér štátu New Yorku

významný člen Republikánskej strany

v rokoch 2000 a 2008 sa o ňom uvažovalo ako o kandidátovi na amerického prezidenta,

kandiduje do Senátu vo voľbách v roku 2010.

Najväčším problémom podľa amerického politika nie sú konkrétne paragrafy, ale duch a imidž zákona – ten podľa neho vysiela signál od vlády, že menšiny sú odlišné od ostatných ľudí, a preto s nimi nie je niečo v poriadku.

SMK je presvedčená, že návšteva vplyvného republikána jej pomôže dostať sa do amerického Kongresu a Bieleho domu, kde chce predložiť sťažnosť na slovenský jazykový zákon a dosiahnuť jeho verejné odsúdenie.

„Pozvanie máme, presný dátum zatiaľ nie je stanovený,“ zopakoval Csáky.

Pataki zdôraznil, že by bol nerád, keby otázku jazykového zákona medzi Slovenskom a Maďarskom, partnermi v NATO, musel riešiť Washington. Vedieť by podľa neho o tom mala aj americká administratíva.

SkryťVypnúť reklamu

Súkromná návšteva

„Návštevu súkromnej osoby a jej vyhlásenia o jazykovom zákone nekomentujeme,“ odkázalo ministerstvo zahraničných vecí. To trvá na tom, že Slovensko si jazykový zákon obhájilo na významných európskych fórach.

Šéf SNS Ján Slota Patakimu odkázal, že „návšteva“ zasiahla do vnútorných záležitostí Slovenska. Opakovať sa to bude podľa neho v sobotu, keď na kongres SMK zavíta šéf maďarskej opozičnej strany Fidesz Viktor Orbán.

Slota: Neverím, že USA budú veľmi znepokojenéPredseda Slovenskej národnej strany Ján Slota neverí, že USA budú veľmi znepokojené pre slovenský jazykový zákon. "Pripomienka, že USA budú veľmi znepokojené, ak sa na Slovensku nezmení súčasný jazykový zákon, je, dúfam, len osobným názorom pána Patakiho, inak by som sa musel nahlas rozosmiať," komentoval dnešné vyjadrenia čelného predstaviteľa Republikánskej strany USA a guvernéra štátu New York Georgea Patakiho po stretnutí s predstaviteľmi SMK Slota.

SkryťVypnúť reklamu

"Je absolútne nehorázne, aby sa na Slovensko chodili promenádovať zásluhou SMK predstavitelia iných krajín a miešali sa do vnútorných záležitostí Slovenskej republiky," vyhlásil Slota, podľa ktorého takto v minulosti pravidelne chodili na Slovensko "oficiálne i neoficiálne" najvyšší politickí predstavitelia Maďarska.

Slota upozornil, že v sobotu (17.10.) sa chystá na kongres SMK Viktor Orbán, čím "SMK len potvrdzuje to, na čo Slovenská národná strana upozorňuje už dlhšie že SMK a Fidesz sú veľmi úzko prepojené politické strany s rovnakými záujmami v Maďarsku i na Slovensku a ich spoločnou črtou je autonómia južného Slovenska".

Pataki podľa Slotu porovnával neporovnateľné, teda menšinové práva v štáte New York a na Slovensku a navyše nedostatočne kompetentne. "Reagoval na slovenský jazykový zákon, ktorý však podľa dezinformácií, ktoré vypustil z úst, určite nečítal, len si vypočul absolútne výmysly jednej regionálnej slovenskej politickej strany SMK," vyhlásil predseda SNS.

SkryťVypnúť reklamu

"Pán Pataki netajil, že nemá záujem stretnúť sa už so žiadnymi inými politickými predstaviteľmi Slovenskej republiky, čo dokumentuje, že jeho návšteva na Slovensku je ďalšou jasnou účelovou, tendenčnou a scestnou hrou Strany maďarskej koalície," uzavrel Slota.

Čaplovič: Vyhlásenia Patakiho sú pokračovaním štvavej kampane

Za pokračovanie v "štvavej a ohováračskej kampani, ktorá ponúka ďalšie falošné argumenty proti jazykovému zákonu" označil vicepremiér Dušan Čaplovič dnešné vyhlásenia Georgea Patakiho. Podľa Čaploviča "nakoľko bol názor pána Patakiho formovaný po rozhovore s Pálom Csákym, ide o jasný dôkaz toho, že predseda SMK aj naďalej intenzívne klame a evidentne mu to chutí.

Pracovnou metódou kritikov jazykového zákona je 100 krát opakovať lož a dúfať, že sa stane pravdou". Vicepremiér Dušan Čaplovič je presvedčený o tom, že "prax ukáže reálnu stránku paragrafov a stane sa zmizíkom na nezmyselné sťažnosti a kritiku".

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo kultúry: Pataki jazykový zákon nepozná, uveril klamstvám CsákyhoGeorge Pataki sa so zákonom o štátnom jazyku neoboznámil a iba uveril klamstvám predsedu SMK Pála Csákyho, tvrdí v reakcii na dnešné vyhlásenia G. Patakiho Ministerstvo kultúry (MK) SR. Podľa ministerstva to vyplýva z vyjadrení amerického politika Patakiho.

Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca MK SR Jozef Bednár, "ak by George Pataki slovenský jazykový zákon poznal, vedel by, že táto legislatívna norma nezakazuje príslušníkom národnostnej menšiny na Slovensku dorozumievať sa v materinskom jazyku. Na základe novely nikto nemôže byť potrestaný za používanie materinského jazyka".

Zákon podľa MK SR nerieši používanie jazykov národnostných menšín, ale zabezpečuje jediné - právo pre každého občana Slovenskej republiky bez ohľadu na národnosť dorozumieť sa všade na Slovensku v štátnom jazyku.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by sa G. Pataki podľa MK SR pre získanie objektívneho pohľadu zaujímal aj o názor predstaviteľov slovenskej vlády, "musel by, tak ako napríklad vysoký komisár OBSE Knut Vollebaek, skonštatovať, že zákon je plne v súlade s medzinárodnými štandardmi a nejde proti záujmom a právam príslušníkov národnostných menšín na Slovensku," dodáva sa v stanovisku ministerstva.

Pataki: Vláda podnecuje netoleranciu

Američan s maďarskými koreňmi GEORGE PATAKI žiada zmenu nášho jazykového zákona.

Je jazykový zákon skutočnou hrozbou pre maďarskú menšinu na Slovensku?

„Nielen pre maďarskú, ale aj pre iné jazykové menšiny. Je to hrozba pre možnosť pohodlne hovoriť vlastným jazykom.“

Čo podľa vás vláda jazykovým zákonom sleduje?

„Neadekvátne ustanovenia, teda pokutovanie ľudí za to, akým jazykom hovoria, je mylné a vysiela to veľmi zlý signál do spoločnosti o tom, že členovia menšín sú odlišní. Vláda tým podnecuje netoleranciu.“

SkryťVypnúť reklamu

Pomôžete SMK dostať jazykový zákon až do amerického Kongresu?

„Som presvedčený, že americký Kongres aj administratíva by mali vedieť o veľkých obavách zo zákona.“

Vaša návšteva však môže byť vnímaná ako lobing.

„Nehovorím len za maďarskú menšinu v USA, ale aj v mene menšinových práv.“

Čo chcete dosiahnuť?

„To, čo sa musí zmeniť, je zákon. Myslím, že v ňom sú aj ustanovenia, ktoré sú veľmi mylné. Ale nemám dostatok informácií a nie som odborník, aby som ich mohol komentovať alebo sa vyjadriť k slovenskému právnemu systému.“

mk

Autor: a sita

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 84 428
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 533
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 264
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 532
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 334
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 219
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 407
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu