BRATISLAVA. BRATISLAVA. Štyria kandidáti strany Smer obhájili posty županov už v prvom kole krajských volieb, ktoré sa uskutočnili v sobotu. Smer má navyše šancu získať županské posty aj vo zvyšných regiónoch. Jeho kandidát bol porazený len v Bratislavskom kraji.
Podľa konečných výsledkov po spočítaní takmer všetkých hlasov sa županmi stanú Zdenko Trebuľa v Košickom kraji, Milan Belica v Nitrianskom, Tibor Mikuš v Trnavskom a Juraj Blanár v Žilinskom. Výsledky potvrdila Ústredná volebná komisia.
Druhé kolo sa uskutoční len v Bratislavskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Trenčianskom kraji.
Poslanec SDKÚ Pavol Frešo, ktorý vyhral prvé kolo v Bratislavskom kraji, dostane v druhom silnejšieho protivníka. Vladimír Bajan totiž zrejme môže počítať aj s podporou tretieho v županských voľbách v Bratislavskom kraji - Branislava Záhradníka.
Pozrite si zloženie župných parlamentov podľa strán a koalícií - kliknite
Ktorý kandidát vyhral vo vašom obvode? Kliknite
Europoslanec Smeru Vladimír Maňka bude bojovať o dva týždne s Jozefom Mikušom z pravicovej koalície.
Pavla Sedláčka podporovaného Smerom a HZDS v Trenčíne vyzve poslanec SDKU Martin Fedor.
Peter Chudík podporovanými Smerom sa stretne s pravicovým kandidátom Jánom Hudackým v súboji o post prešovského župana.
Účasť voličov prekročila hranicu 20 percent, najmenej to bolo v Bratislavskom kraji. Najvyššia účasť bola v troch krajoch, v ktorých bolo najviac podozrení z kupovania hlasov - v Prešovskom, Košickom a Banskobystrickom.
Branislav Zahradník (nezávislý, kandidoval za Občianskych kandidátov) svoje tretie miesto s 15 percentami hlasov považuje za dobrý výsledok, hoci do druhého kola nepostúpil. Na Bajana, ktorý skončil druhý, mu chýba takmer 15-tisíc hlasov.
"Pri takom červeno-modrom rozložení síl to považujem za veľký úspech. Kandidoval som ako nezávislý," pripomenul. Hovorí, že ho to povzbudilo, aby šiel ďalej. "Osobitne za veľký úspech považujem znovuzvolenie vo svojom obvode, v Karlovej Vsi, za poslanca. Je to tretíkrát za sebou," povedal.
Medzi porazenými je aj strana Sloboda a Solidarita, ktorá rovnako ako Občianski kandidáti získala len jedno poslanecké miesto v Bratislave. Neúspechom je aj výsledok Most-Híd, ktorý na celom Slovensku získal celkovo len tri poslanecké miesta.
Viac o voľbách v Bratislavskom kraji TU
O voľbách v Košickom a Prešovskom kraji čítajte TU
Ani v Nitre nebude druhé kolo V Nitrianskom kraji vyhral Belica pred Ágnes Biró s takým náskokom, že stáva znova županom.
"Našich ľudí najviac trápi nezamestnanosť a tú sa nám podarilo znížiť pod štrnásť percent. A to je to, čo ich asi najviac oslovilo. Volič bol dostatočne múdry a ocenil, čo sme pre zníženie nezamestnanosti urobili," povedal pre sme.sk Belica.
"Sme nadmieru spokojní, že náš kandidát uspel hneď v prvom kole," povedal krajský šéf Smeru Tibor Glenda.
Viac o výsledkoch v Nitrianskej župe TU.
Po zrátaní všetkých hlasov vyhral v županských voľbách v Trnavskom kraji Pavol Sedláček (HZDS, Smer) a druhý je Martin Fedor (SDKÚ, KDH SaS, OKS).
"Pri takej nízkej účasti, som očakával druhé kolo župných volieb," povedal pre sme.sk Sedláček. V centrále HZDS ho čakalo asi desať ľudí, medzi nimi viceprimátor Trenčína Tomáš Vaňo (HZDS), krajský šéf HZDS Milan Rehák.
Fedor prišiel do centrály svojej strany, keď už boli zrátané takmer všetky hlasy. V centrále už boli členovia jeho štábu a sledovali zverejňovanie výsledkov. "Do týchto volieb som nešiel ako líder a som rád, že som postúpil do druhého kola," povedal Fedor.
Viac o výsledkoch v Trenčianskom kraji TU
V Banskobytrickom kraji do druhého kola postúpili Vladimír Maňka a Jozef Mikuš. Na treťom mieste je doterajší župan Milan Murgaš a na štvrtom mieste extrémista Marián Kotleba.
Viac o voľbách v Banskobystrickom kraji TU
Juraj Blanár zvíťazil v Žilinskom kraji hneď v prvom kole.
FOTO - Ladislav Kavecký
Viac o voľbách v Žilinskom kraji TU
Kupovanie hlasov bolo masové
Už teraz je jasné, že vo viacerých krajov budú mať porazení kandidáti možnosť spochybniť výsledky. Počas dňa sa totiž najmä v Prešovskom, Košickom, Žilinskom a Banskobystrickom kraji objavili prípady kupovania hlasov.
Vo všetkých prípadoch šlo o obce, ktoré majú aj rómsku osadu. Okrem výpovedí voličov, ktorí potvrdili, že im za za správne hlasovanie sľúbili organizátori peniaze, v týchto prípadoch vysoko vyčnieva aj volebná účasť. Kým celoslovensky sa účasť odhadovala na približne 20 percent, v týchto obciach vyskočila účasť na násobky tohto priemeru.
Najdramatickejšie sa javí situácia v Prešovskom kraji. Tesne po desiatej tam skončila tlačová beseda štyroch poslancov NR SR za KDH a SDKÚ v Prešove. Poslanci Štefan Kužma, Stanislav Kahanec, Jozef Šimko a Jaroslav Ivančo vyzvali vládu, aby dôkladne vyšetrila manipulácia s kupovaním hlasov pri regionálnych voľbách v Prešovskom kraji.
Upozornili na to, že existujú hlásenia z množstva okrskov v kraji, kde sa podplácali rómski voliči. Situáciu prirovnali k voľbám v Afganistane. Viac o ich vyhlásení TU
V Košiciach zvážali platné lístky pred skončením
V okrsku č. 28 na Petzvalovej ulici v druhom košickom volebnom obvode v mestskej časti Košice - Západ došlo k vážnemu porušeniu zákona o voľbách, keď sa stovky riadne opečiatkovaných hlasovacích lístkov s menami kandidátov na župana a na poslancov aj s opečiatkovanými obálkami dostali z volebnej miestnosti.
O kauze informoval predseda košickej krajskej volebnej komisie Igor Podlubný. Ako uviedol, krajskú komisiu o porušení zákona informoval Štefan Tomčo. Prípad krajská volebná komisia oznámila ústrednej volebnej komisii, ktorá sa zaoberá riešením.
„Vyšetrovaním na mieste sme zistili, že lístky z volebnej miestnosti v okrsku číslo 28 vynášal šofér. Predseda volebnej komisie mu ich vydal na základe pokynu úradu mestskej časti Košice-Západ, ktorej starostom je Pavol Mutafov. Šoféra sme prichytili priamo pri čine. Videl som ako v taškách vynášal volebné lístky a obálky bez toho, aby bolo podchytené koľko ich je. Mal nimi zaplnený kufor auta. Dôkladne máme podchytené vrátane svedeckých výpovedí len vynášanie z okrsku č. 28, no nemôžeme vylúčiť, že lístky boli nelegálne vynesené aj z ďalších dvoch až štyroch okrskov," povedal Podlubný.
Doložil, že zákon nepozná možnosť legálne vyniesť takéto množstvo hlasovacích lístkov z volebnej miestnosti počas volieb. Viac TU
Oficiálne nie je kupovanie potvrdené
Ústredná volebná komisia prijala viacero podnetov z podozrení z kupovania hlasov, ktoré prešetrovala polícia.
"Prišli nám ústne podnety o možnom kupovaní hlasov z viacerých obcí, vrátane Važca, Pribyliny, Východnej, Ostrovanov, Jarovníc a Nižného Hrabovca," povedal ČTK predseda ÚVK Vladimír Pčolinský. Komisia podľa neho požiadala políciu, aby prijala preventívne opatrenia.
Jozef Kislík z volebnej komisie Prešovského kraja už skôr ČTK povedal, že niektorí rómski obyvatelia v regióne vraj vynášali z volebných miestností nepoužité volebné lístky. Tie potom údajne upravovali alebo za hlasovanie vraj dostávali peniaze.
"Kupovanie hlasov sa prešetrovalo, ale zatiaľ nepotvrdilo," povedal ČTK Viktor Plézel z policajného prezídia. Dodal, že inak prebiehajú voľby pokojne. Na verejný poriadok počas volieb dohliadajú dve tisícky policajtov.
Najkvalitnejšie spravodajstvo o voľbách županov a krajských parlamentov nájdete na regionálnych podstránkach sme.sk. Kliknite na váš región.

Beata
Balogová
