BRATISLAVA. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) vyzvalo poslancov Národnej rady, aby nepodporili návrh štátneho rozpočtu na rok 2010 v podobe schválenej vládou.
Výzva najväčšej organizácie miest a obcí prichádza len dva týždne po schválení štátneho rozpočtu vládou - a presne osem mesiacov po tom, čo tieto subjekty podpísali memorandum o spolupráci pri riešení dosahov krízy.
Čakajú pomoc od štátu
Ako prvému z podpísaných účastníkov došla trpezlivosť združeniu. Daňové príjmy miest a obcí výrazne klesajú a vládny návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2010 až 2012 nepočíta so žiadnymi opatreniami na ich stabilizáciu.
„Rozpočet samosprávy na rok 2010 ju nestabilizuje. Nedochádza ku konsolidácii rozpočtu samosprávy," informoval na tlačovej besede Michal Sýkora, predseda združenia.
Prvý polrok budúceho roka bude podľa neho krutý. „Reálne dôjde v roku 2010 v samospráve k problémom," vyhlásil Sýkora. Ak štát mestám a obciam dodatočne nepridelí peniaze, budú prepúšťať zamestnancov.
Nižší výber podielových daní sa zas môže dotknúť školstva. „Čakáme pomoc od štátu," dodal Sýkora.
Združenie žiada o urýchlené prijatie plošných kompenzácií výpadku daňových príjmov v rokoch 2009 a 2010.
Dodatočne niečo dostanú
Rada ZMOS včera akceptovala návrh na dofinancovanie miest a obcí v roku 2009 vo výške 70 miliónov eur, ktorý predložil štátny tajomník ministerstva financií Peter Kažimír. Združenie ho však žiada, aby ministerstvo tieto peniaze poslalo už do konca novembra a aby ich dostali všetky mestá a obce - nielen vybrané.
ZMOS chce viac peňazí aj pre budúcnosť. Medzi obce sa na základe zákona delí 70,3 percenta výnosu dane z príjmov fyzických osôb. Združenie navrhuje tento podiel zvýšiť na 75 percent.
Sýkora hovorí, že chcú iba to, čo by dostali, keby vláda v boji proti kríze nezvýšila nezdaniteľnú časť základu tejto dane - tým pomohla ľuďom, ale poškodila samospráve.
Memorandum zaväzuje
Vláda ešte na tieto požiadavky nereagovala, ale pravdepodobne im nevyhovie. Združenie sa totiž podpisom memoranda zaviazalo akceptovať výpadok daňových príjmov v tomto a budúcom roku, ku ktorému viedlo spomenuté zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane z príjmov fyzických osôb a iné daňové zmeny.
Vláda na oplátku sľúbila združeniu nemeniť zákony v neprospech miest a obcí bez vedomia ich organizácie.
Vplyv ZMOS na poslancov parlamentu nie je zanedbateľný. V minulosti sa mu niekoľko ráz podarilo vylobovať zmenu vo svoj prospech. Napríklad vlani v októbri poslankyňa Jana Vaľová zo Smeru po dohode so ZMOS navrhla odložiť účinnosť niektorých ustanovení zákona o sociálnych službách na roky 2011 a 2013. Mestá a obce tak napríklad ešte nemusia zabezpečiť požadovanú službu do 60 dní.
Koaliční poslanci by však neodhlasovaním rozpočtu riskovali stabilitu vlády. Tú síce už nahlodáva vedomie blížiacich sa parlamentných volieb, ale pád vlády nikomu nevyhovuje.

Beata
Balogová
