Ak by parlament schválil zákon, ktorý navrhuje NBÚ, previerku by mohlo dostať viac eštebákov. Smer ešte nevie, či návrh podporí.
BRATISLAVA. Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) chce zmeniť pravidlá, za akých vydáva previerky personálnej bezpečnosti. Zmena by uľahčila život ľuďom aktívnym v Štátnej bezpečnosti, ktorá do roku 1989 pracovala pre komunistický režim.
Nový zákon o utajovaných informáciách, ktorý je v medzirezortnom pripomienkovom konaní, by previerku zablokoval už len pri eštebákoch, ktorí pracovali proti vnútornému nepriateľovi.
Ostatní, napríklad, tí, čo robili na rozviedke, by previerku dostali. To, že sa „považujú" za bezpečnostne nespoľahlivých, mení zákon na jemnejšie „môžu považovať". Eštebákov spadajúcich do jemnejšej kategórie je výrazná väčšina.
Stĺpček petra Schutza: Darček - čítajte
Sporné previerky
NBÚ udelil viacero sporných previerok; dostal ju pracovník Bezpečnostnej rady štátu Svätopluk Ratuský, ktorý pôsobil v spravodajskom oddelení Pohraničnej stráže; previerku dostal aj Jozef Šesták, hoci podľa archívov takisto spolupracoval s ŠtB a súdy ho úplne neočistili.
Teraz nemôže dostať previerku ani ten, kto absolvoval štúdium, kurz alebo školenie bezpečnostného charakteru na Vysokej škole Felixa Edmundoviča Dzeržinského KGB v bývalom ZSSR. Táto podmienka z nového zákona úplne vypadla.
Politická podpora je neistá NBÚ návrh zmeny odmietol podrobne vysvetliť s odôvodnením, že ešte zapracúvajú pripomienky. Dostali ich niekoľko desiatok. Žiadna sa však výrazne netýka „zjemňovania" kritérií.
Úrad tvrdí, že zákon by mal ísť do ďalšieho legislatívneho procesu ešte v októbri. To, či získa politickú podporu, je otázne.
Úrad na to, či koalícia sľúbila jeho schválenie, neodpovedal.
Riaditeľ NBÚ František Blanárik je nominant HZDS. Podľa archívov bezpečnostných zložiek aktívne spolupracoval s vojenskou kontrarozviedkou a udal minimálne jedenásť ľudí. Z funkcie odstúpiť nemieni, hoci ho na to vyzval aj prezident Ivan Gašparovič.
„Ide o závažnú tému, ktorou by sa podľa nás mala najskôr zaoberať koaličná rada," povedala včera k navrhovaným zmenám v zákone hovorkyňa SNS Jana Benková.
Podporu zákonu zatiaľ neprisľúbil ani Smer. Predsedníčka výboru na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ Jana Laššáková zo Smeru hovorí, že si počkajú, kým NBÚ zákon predloží aj s pripomienkami.
Súd na strane eštebákov Laššáková upozorňuje, že Najvyšší súd vrátil výboru všetky prípady bývalých príslušníkov ŠtB, ktorí nedostali previerky. Parlamentný výbor rozhodnutie NBÚ len potvrdzuje.
O koľko ľudí išlo, nepovedala.
„V niektorých prípadoch som bola prekvapená, pretože zákon taxatívne určuje, že príslušník alebo agent nemôžu dostať previerku," povedala Laššáková.
Každý príslušník, ktorý nedostal previerku, sa podľa nej odvolal na súd. Tvrdia napríklad, že vykonávali len obslužné a zabezpečovacie práce. V takom prípade zákon dáva výnimku a je možné previerku udeliť. Ide napríklad o profesie technikov alebo upratovačiek.

Beata
Balogová
