Košice 5. apríla (TASR) - Uznaním viny a vynesením trestov uzavrel dnes senát Krajského súdu (KS) v Košiciach pojednávanie s dvoma mužmi obžalovanými z toho, že ako členovia medzinárodne organizovanej skupiny od mája do polovice júla 1999 v rodinnom dome v Rozhanovciach v okrese Košice-okolie neoprávnene zadržiavali a väznili 46 rukojemníkov z Bangladéša a Srí Lanky.
Košický KS uznal vinným 31-ročného obyvateľa z pásma Gazy, ktorému za trestný čin brania rukojemníka a organizovanie nedovoleného prekročenia štátnych hraníc uložil 8 rokov v I. nápravnovýchovnej skupine (NVS), ako aj trest vyhostenia. Jeho o šesť rokov starší kumpán z Rozhanoviec v okrese Košice-okolie skončil s dvanástimi mesiacmi, ktoré si vzhľadom na to, že už predtým stál trikrát pred súdom, odpyká v II. NVS.
Nelegálnym imigrantom z Bangladéša a Srí Lanky, medzi ktorými bolo šesť maloletých osôb, odsúdení sľubovali prepravu do štátov západnej Európy. Podmieňovali ju však zaplatením výkupného vo výške až 3,5 tisíca amerických dolárov za každého jedného cudzinca. Tieto peniaze žiadali telefonicky pod neustálymi hrozbami fyzickej likvidácie väznených od ich príbuzných v iných krajinách.
Podľa vyjadrenia predsedu senátu obidvaja odsúdení páchali trestnú činnosť ako členovia organizovanej skupiny. Jej ďalšieho člena, ktorý bol v čase väznenia a bitia rukojemníkov z Bangladéša a Srí Lanky vojakom z povolania, medzičasom odsúdil vojenský súd. Ukrajinca, ktorý vystupoval zrejme pod falošným menom "Ivan", sa slovenskej polícii napriek súčinnosti s policajnými zložkami viacerých krajín nepodarilo stotožniť. V prípade piateho aktívneho člena skupiny, cudzinca, ktorého arabsky znejúce meno je polícii známe, sa zasa nepodarilo vypátrať miesto jeho pobytu.
Násilníci predstupovali pred väznených so zamaskovanými tvárami, resp. v čiernych kuklách. Držali ich zavretých v rodinnom dome a používali voči nim fyzické násilie s jediným cieľom - čo najskôr vymôcť od nich peniaze. Z dokazovania na súde je zrejmé aj to, že vchod do domu strážil nemecký ovčiak.
Polícia pri domovej prehliadke zaistila paralyzér, ktorý skupina používala voči zadržiavaným cudzincom, bankovky srílanskej meny, ako aj kovové putá pripevnené o radiátor. Pri ďalších prehliadkach kriminalisti našli záznamy s adresami a telefónnymi číslami patriacimi príbuzným väznených i viaceré listinné materiály v arabčine svedčiace o kontaktoch s osobami zaoberajúcimi sa organizovaným prevádzačstvom vo svete.
Predseda senátu v odôvodnení rozsudku zdôraznil, že odhalenie medzinárodne organizovanej skupiny nebolo náhodným aktom slovenskej polície. Svedčí to o jej dobrej spolupráci s Interpolom, ktorý už dlhší čas pátral po nezvestných na základe oznámení ich príbuzných žijúcich v rôznych európskych krajinách.
S rozsudkom boli obidvaja obžalovaní spokojní a vzdali sa práva podať odvolanie. Vzdal sa ho aj prokurátor, a tak rozhodnutie súdu je právoplatné.