BRATISLAVA. Iniciatívu Maďarska v Európskej únii okolo nevpustenia maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma na územie SR hodnotí predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti Milan Urbáni (ĽS-HZDS) ako nekorektnú.
"Toto pokladám za politikárčenie a zbytočné rozdúchavanie ohňa," povedal. "Sme tu susedia a môžeme si sadnúť, rozprávať a nájsť spôsoby riešenia," uviedol na margo riešenia v súvislosti s rôznym videním nevpustenia Sólyoma na územie SR, keď mal 21. augusta v Komárne odhaliť sochu sv. Štefana.
Maďarsko v utorok 13. októbra informovalo, že v Európskej komisii (EK) iniciovalo konanie o porušení Zmluvy o zriadení Európskeho spoločenstva. Podľa dokumentu maďarského úradu vlády tamojší rezort diplomacie 24. augusta verbálnou nótou protestoval proti postupu SR a žiadal o vyjasnenie právnej časti odmietnutia vstupu. Slovensko 17. septembra nótou vyjadrilo nesúhlas s maďarskou interpretáciou príslušnej smernice EÚ a podľa maďarskej strany nepredložilo prijateľnú argumentáciu odmietnutia vstupu maďarského prezidenta na územie SR.
Maďarský minister zahraničných vecí Péter Balázs si neskôr vyžiadal a aj dostal písomné stanovisko od podpredsedu EK Jacqua Barrota, ktorý je eurokomisárom pre vnútro a spravodlivosť. Následne maďarská vláda rozhodla, že sa obráti na EK, ktorú požiada, aby z hľadiska práva spoločenstva preverila príslušné slovenské právne normy a ich aplikáciu a aby pre porušenie spoločenského práva EK začala konanie o porušení Zmluvy v zmysle článku 226.
Iniciovaním konania chce Maďarsko podľa vlastných slov uzatvoriť túto záležitosť právnym spôsobom a uspokojivo v záujme toho, aby k podobnému incidentu nikde v Európe nemohlo dôjsť. Tiež, aby európsky princíp voľného pohybu osôb, ktorý je jedným zo základných pilierov EÚ, v budúcnosti bol interpretovaný vo všetkých členských krajinách jednotne.
Podľa vyhlásenia úradu maďarskej vlády sa iniciovanie konania nijakým spôsobom nedotkne aplikácie dohody premiérov Roberta Fica a Gordona Bajnaiho z 10. septembra v Szécsény. Maďarsko je pripravené na rozvoj spolupráce so SR v zmysle vyhlásenia premiérov zo Szécsényu.
Slovenská diplomacia nesúhlasí s argumentom, že maďarskému prezidentovi Lászlóovi Sólyomovi bol 21. augusta odopretý vstup na slovenské územie v rozpore so smernicami a normami Európskej únie. Odopretie vstupu bolo podľa nej jasne vysvetlené. Aktuálne konanie na úrovni EK však slovenská strana rešpektuje. "Je to plné právo maďarskej strany urobiť takýto krok," povedal pre TASR hovorca rezortu diplomacie Peter Stano s tým, že existencia podnetu nič nemení na napĺňaní spoločného 11-bodového programu, na ktorom sa v septembri dohodli premiéri SR a Maďarska Robert Fico a Gordon Bajnai.