BRATISLAVA. Poslankyňa Národnej rady SR Katarína Tóthová (ĽS-HZDS) žiada prísnejšiu kontrolu prevádzok s hazardnými hrami tak, aby sa k nim zamedzil prístup mladistvých. Uviedla to na dnešnom zasadnutí Ústavnoprávneho výboru NR SR, ktorý sa zaoberal návrhom novely zákona o hazardných hrách z dielne ministerstva financií (MF).
"Ja som vošla do pár podnikov, kde sú automaty a sedeli tam doslova deti, čo je zákonom zakázané. Myslím si, že by sme do tohto predpisu mali uložiť povinnosť systematickej náhodnej kontroly," apelovala. Hazardné hry sú totiž podľa jej slov nešťastím rodín, liečba závislosti stojí veľké peniaze a "lekári hovoria, že to nevedia vyliečiť. Občania sa rozhorčujú, že v týchto prevádzkach sa už niektorí mladiství stávajú závislými od hracích automatov".
Tóthová pripomenula, že už v minulosti interpelovala ministra financií Jána Počiatka (Smer-SD) v súvislosti s požiadavkou lepšieho zabezpečenia kontroly kasín a prevádzok s hracími automatmi. "Vtedy som dostala odpoveď, že to bude riešiť príslušná legislatívna úprava. Teraz ju tu máme, no tento problém rieši nedôsledne. Je to veľká škoda," upozornila.
Tóthová si vie predstaviť, že pravidelnú kontrolu by mala na starosti daňová správa. "Len im treba dať tú povinnosť, aby tie kontroly boli časté a povinné. Situácia je teraz taká, že daňové úrady robia kontroly len vtedy, ak preverujú dane. To je však veľmi zriedkavé," konštatovala.
Koaličná poslankyňa zároveň žiada za nedodržiavanie zákona o zákaze hrania neplnoletých osôb vysoké pokuty. "Prečo my ťaháme financie väčšinou od občanov, keď ich môžeme získať do štátnej kasy iným, oveľa efektívnejším spôsobom, a to cez pokutu? Zároveň zabezpečíme právny stav, to je najlepšia cesta," dodala.
Štátny tajomník MF Peter Kažimír však zdôraznil, že povinnosťou rezortu je vyberať peniaze do štátnej kasy. "Hrdíme sa tým, že v tom máme poriadok a že SR patrí ku krajinám s jedným z najsofistikovanejších systémov regulácie. Na margo kontroly mladistvých podotkol, že to nie je kompetencia daňových orgánov, ale obcí. "Pripúšťame však možnosť, že by sme rozšírili zákon o hazardných hrách aj o sankcie," povedal. Na druhej strane doplnil, že MF takúto novelu nepripravuje, je ale možné, že sa objaví v parlamente ako poslanecká iniciatíva.
Kontrolovanie zo strany daňovej správy, či automaty nehrajú mladiství, si nevie predstaviť ani Ľubomír Petrák (Smer-SD). "Toto patrí do pôsobnosti obcí a poriadkovej polície, ale nie daňovej správe. Je to však problém a nebránim sa tomu, aby sa už v tomto návrhu zákona uložili povinnosti alebo práva kontroly, či už obciam alebo poriadkovej polícii," vyhlásil. Žiadny konkrétny legislatívny návrh však dnes členovia výboru v tejto súvislosti nepredniesli.
Podľa novely zákona o hazardných hrách, ktorú dnes výbor odobril a ktorou sa bude v druhom čítaní zaoberať parlament už na najbližšej riadnej schôdzi, by malo prevádzkovanie kartových hier pokrového typu aj mimo kasína od nového roka vyžadovať licenciu od MF a poker sa má stať novou kategóriou hazardných hier. Odvody do štátnej pokladnice z pokrových hier sa majú vyšplhať na 200 eur (6025 Sk) z každého stola na jeden mesiac alebo 1500 eur (45.189 Sk) na jeden stôl ročne.
V minulom roku dosiahli príjmy štátnej pokladnice z výťažkov z lotérií a iných podobných hier takmer 3,3 miliardy Sk (109,54 milióna eur). Znamenalo to plnenie rozpočtu na 155,1 percenta z dôvodu vysokého záujmu obyvateľstva o hazardné hry.