BRATISLAVA.
Obsahom petície je návrh sprísniť tresty za trestný čin týrania zvierat. V tomto zmysle aj vypracovali novelu k Trestného zákona. Jej obsahom je návrh na zvýšenie trestnej sadzby za týranie až do piatich rokov, ak sa čin spácha na miestach prístupných verejnosti, pričom tým rozumejú aj zverejnenie obrazového alebo zvukového záznamu znázorňujúce týranie zvieraťa a jeho šírenie prostredníctvom internetu alebo v sieti mobilných operátorov.
Zákaz propagácie a odstránenie možnosti uložiť podmienečný trest môže, podľa predstaviteľov združenia, významne odradiť páchateľov od pokračovania v tejto trestnej činnosti a tým znemožniť pôsobenie negatívnych psychologických vplyvov na maloletých a mladistvých používateľov internetu. Dnešná zákonná podoba vo forme sankcionovania týrania zvieraťa len pokutou alebo trestom odňatia slobody s podmienečným odkladom neplní preventívnu ani represívnu funkciu a nechráni spoločnosť pred páchaním tejto trestnej činnosti.
Podľa vyjadrenia Oľgy Beckerovej, zástupkyne petičného výboru, potrebujú zozbierať aspoň 20 tisíc podpisov, aby mohli návrh novely predložiť do Národnej rady príslušnému výboru.
Iniciátorom petície je združenie Mačky SOS, návrh však predpokladá ochranu všetkých druhov zvierat. Súhlasné stanovisko môžu vyjadriť občania na internetovej stránke združenia. Petíciu na dnešnom stretnutí podporili viaceré známe osobnosti z oblasti médií a šoubiznisu Martin Pyco Rausch, Adela Banášová, Eňa Vacvalová, Lucia Hablovičová, Zdenka Predná či Kristína Farkašová.
Podnet k petícii bol ten, že pracujeme ako dobrovoľníci v oblasti ochrany zvierat a vidíme tú neutešenú situáciu, ktorá je v súčasnosti, povedala Beckerová pre TASR a dodala: Pravdou je, že mestá nevytvárajú ideálne podmienky na venčenie, alebo na chov týchto zvierat napriek tomu, že vyberajú dane. Spravia síce voľný výbeh pre psov, ktorý je neudržiavaný, ktorý je pri rušnej ceste, neoplotený. Keď už tie dane vyberú, tak práca nekončí tým, že rozostavia smetné koše.
Podľa zdôvodnenia petície je bezprostredná bolestivosť a následky použitia násilia voči zvieraťu rovnaká ako u človeka. Súčasná právna úprava sankcionuje jednorazové utýranie zvieraťa na smrť len ako priestupok peňažným trestom, a to aj v prípade, keď bolo zviera utýrané obzvlášť zavrhnutiahodným spôsobom. Platná úprava síce umožňuje uložiť trest odňatia slobody, avšak s podmienečným odkladom výkonu trestu, pri najnižšej trestnej sadzbe, a len v prípade, že bol páchateľ za tento čin už v minulosti postihnutý či odsúdený. V Slovenskej republike zatiaľ k uloženiu nepodmienečného trestu odňatia slobody nedošlo, napriek tomu, že prípadov krutého zaobchádzania so zvieratami rýchlo pribúda.