BRATISLAVA. Minister školstva SR Ján Mikolaj je opäť ochotný ustúpiť svojmu koaličnému partnerovi ĽS-HZDS, aby získal podporu pre svoju novelu vysokoškolského zákona. Štvrtú verziu návrhu už poslanci posunuli do druhého čítania.
Podľa ministra má hnutie Vladimíra Mečiara problém jedine s bodom, kde by o zaradení vysokých škôl do jednotlivých kategórií rozhodovala vláda a nie parlament.
"Pokiaľ by toto mal byť jediný problém novely, tak ustúpim od tejto požiadavky. A potom už predpokladám, že novela by mala prejsť," povedal Mikolaj pre TASR.
Hrozí kolaps akreditačného systému, tvrdí Mikolaj
Minister zároveň obhajuje, že práve prenos kompetencií z parlamentu na vládu by mohol zabrániť zbytočnému politikárčeniu. "Ak o tom bude rozhodovať Národná rada SR, budú s tým obrovské problémy a celý systém komplexnej akreditácie nám padne," dôvodil dnes v parlamentnom školskom výbore. Dodal, že by sa tým zjednodušil celý proces a odstránila by sa určitá diskriminácia najmä u súkromných škôl.
Poslanec ĽS-HZDS Jozef Tarčák presadzoval dnes v školskom výbore, aby novela zakotvila zvýšenie veku profesorov - garantov. Ten v súčasnosti predstavuje 65 rokov. Mikolaj to však zamietol. "Komplexné akreditácie bežia, nechcem meniť ich pravidlá."
Tarčák na otázku TASR, či ide o návrh strany, alebo jeho súkromný, uviedol, že nehovorí za celé hnutie. "Hovorím za seba z ľudského hľadiska. Sedemdesiatnici sú dnes v ústavných funkciách a riadia tento štát," dodal.
O školskom majetku bez výrazných zmien
Novelu predkladal minister parlamentu viackrát, nakoniec zákonodarcovia na začiatku septembra posunuli do druhého čítania jej štvrtú verziu. Po poslednej Koaličnej rade v septembri Mečiar vyhlásil, že ak nedôjde k istým zmenám, strana nemusí za návrh zahlasovať.
Navrhovaná legislatíva má tiež riešiť pôsobenie zahraničných VŠ na Slovensku a má aj vytvoriť podmienky pre verejné VŠ, aby mohli požičiavať svoj majetok podnikateľom. Podľa nej by mali VŠ vypracovávať aj hodnotiacu správu, v ktorej by uvádzali nedostatky vo vzdelávaní, ako aj prijaté opatrenia na ich odstránenie.
Jedna z predchádzajúcich kritizovaných verzií chcela obmedziť súkromným VŠ nakladanie so ziskom. Z návrhov napríklad vypadol aj vstup majetku verejných VŠ do obchodných spoločností.