BRATISLAVA. Slovensko bolo vopred informované o tom, že Maďarsko začne konanie v Európskej komisii (EK) pre nevpustenie prezidenta Lászlóa Sólyoma na územie SR. Sme pripravení na procedúru, ktorá bude nasledovať," uviedol po dnešnom rokovaní vlády minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák s tým, že všetky argumenty Slovenska sú relevantné.
Ako ďalej pokračoval, maďarská strana na to mala právo. My sme mali právo urobiť to, čo sme urobili, aj keď sme z toho nikdy radosť nemali. Nemyslíme si, že by dve susedné spojenecké krajiny mali komunikovať takýmto spôsobom, ale chápem aj to, že je na maďarskú zahraničnú službu vyvíjaný tlak a že je to skôr krok na vnútropolitickú objednávku než krok vo vzťahu k SR," konštatoval. Zdôraznil, že by sa celá situácia nemala nejako dramatizovať.
Dodal, že EK si následne vyžiada vyjadrenie slovenskej strany, zatiaľ tak však podľa Lajčáka nespravila. Na základe pozícií SR a MR zaujme záverečné stanovisko. Poukázal na to, že maďarská strana sa usiluje o to, aby komisia požiadala o vyjadrenie Európsky súdny dvor, pričom rozbehnutá procedúra v rámci EK tomu predchádza.
Slovensku nehrozí žiadna pokuta
Lajčák sa nedomnieva, že by to mohlo zhoršiť vzájomné slovensko-maďarské vzťahy. Zároveň ocenil to, že maďarská vláda jasne oddelila podanie od plnenia 11-bodového programu, na ktorom sa dohodli premiéri Robert Fico a Gordon Bajnai.
Minister poznamenal, že Slovensku v tejto súvislosti nehrozí žiadny scenár ani pokuta, keďže procedúra právneho konania (infringement) sa spúšťa na to, aby sa zosúladila národná legislatíva s európskou. Neviem si predstaviť precedens, aby sa infringement vyjadroval k niečomu, čo bol jednorazový akt, ktorý sa už v minulosti udial," podčiarkol. Podľa neho treba dodržiavať základné pravidlá slušnosti a komunikácie medzi štátmi, čím by sa predišlo spomínanej situácii.
Poukázal na to, že tá nevznikla v Komárne na moste, ale tam vyvrcholila a predchádzal jej celý rad krokov. Každý, kto ich chce vidieť, ich vidí," zdôraznil. Pripomenul žiadosť troch slovenských najvyšších ústavných činiteľov, ktorí Sólyoma požiadali, aby svoju návštevu presunul na iný termín.
Sólyom sa tváril, akoby sa práve prebudil, tvrdí Lajčák
Viete si predstaviť, že by nejaký iný prezident takýmto spôsobom doslova ostentatívne dal najavo, že ho absolútne nezaujíma, čo si myslia traja najvyšší predstavitelia? Je toto krok alebo gesto k dobrým susedským vzťahom? A potom prídete do prostriedku mosta a tvárite sa, že ste sa práve prebudili a že ste sa práve dozvedeli, že z nejakých vám nepochopiteľných dôvodov sa niekto správa tak antieurópsky, že vás tam nechce pustiť," uzavrel.
Tlačový odbor úradu maďarskej vlády 13. októbra informoval, že Maďarsko iniciuje v Európskej komisii (EK) voči Slovenskej republike konanie o porušení Zmluvy o zriadení Európskeho spoločenstva v záležitosti odmietnutia vstupu maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma 21. augusta 2009 na slovenské územie.
Maďarský minister zahraničných vecí Péter Balázs vyžiadal a aj dostal písomné stanovisko od podpredsedu EK Jacqua Barrota, ktorý je eurokomisárom pre vnútro a spravodlivosť. Následne maďarská vláda rozhodla, že sa obráti na EK, ktorú požiada, aby z hľadiska práva spoločenstva preverila príslušné slovenské právne normy a ich aplikáciu a aby pre porušenie spoločenského práva EK začala konanie o porušení Zmluvy v zmysle článku 226.
Brusel považuje spor za uzavretý
Komisár Európskej únie pre spravodlivosť a vnútorné záležitosti Jacques Barrot v stredu vyhlásil, že záležitosť týkajúcu sa nevpustenia maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma slovenskými úradmi na Slovensko považuje za uzavretú.
"Toto je bilaterálna záležitosť medzi Maďarskom a Slovenskom, ako som už vysvetlil delegáciám oboch krajín, keď ma navštívili," uviedol Barrot. "Verím, že incident sa uzavrel stretnutím premiérov oboch krajín na rokovaní," dodal eurokomisár.
Fidesz: Kauzu Sólyomovej návštevy malo Maďarsko riešiť inak
Postoj Maďarského občianskeho zväzu-Fidesz je už dávno dôsledný a jasný: Fidesz nehľadí na Európsku úniu (EÚ) a jej inštitúcie ako na "učiteľku v materskej škole, ku ktorej môžu utekať členské štáty, ak majú sťažnosti jeden na druhého".
V súvislosti s odmietavým stanoviskom EÚ k sťažnosti Maďarska v záležitosti nevpustenia maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma na územie SR to dnes uviedol hovorca Fideszu Péter Szijjártó.
Podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI Szijjártó vo vyhlásení uviedol, že dvojstranné problémy treba riešiť medzi dotknutými členskými krajinami, k tomu však sú potrebné silná vláda a rozhodné, premyslené opatrenia.
Bajnaiho vláda podľa hovorcu najskôr na incident nereagovala, potom sa snažila protirečivými, slabými a nevhodnými opatreniami riešiť maďarsko-slovenské napätie, čo neviedlo k ničomu dobrému.
Csáky: Ak vo vláde bude SMK, vzťahy s Maďarskom môžu byť skvelé
Ten, kto chce nasilu vidieť v Orbánovi nepriateľa, ten na seba vlastne berie okuliare Jána Slotu, tvrdí Csáky.
Ak v budúcej slovenskej vláde bude SMK, podľa jej predsedu Pála Csákyho vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom môžu byť skvelé. Csáky dnes v rozhovore pre agentúru SITA pripomenul, že predseda maďarskej opozičnej strany FIDESZ Viktor Orbán viackrát povedal, že má záujem na tom, aby vzťahy medzi Maďarskom a Slovenskom boli dobré.
"Predpoklad k tomu ale je, aby slovenská vláda nech bude akákoľvek, robila pozitívnu národnostnú politiku. Kľúč k tomuto vzťahu je v Bratislave, v zložení bratislavskej vlády a v politike bratislavskej vlády. Dávam znovu garanciu, že ak v budúcej slovenskej vláde bude SMK, vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom môžu byť skvelé," vyhlásil Csáky.
Šéf SMK nerozumie kritickým hlasom, ktorým sa nepáči účasť Orbána na sobotňajšom Kongrese SMK v Rimavskej Sobote. "Považujem to za provincionálne. Vedľa nás je sused, krajina, ktorá je trošku väčšia ako Slovensko, s touto krajinou a národom máme spolunažívať. Orbán je pravdepodobne budúci premiér Maďarskej republiky. Je to demokratický politik, podpredseda Európskej ľudovej strany, ktorý je uznaný a vítaný v celej Európe," zdôraznil Csáky.
Zároveň pripomenul, že keď Orbána zvolili za podpredsedu Európskej ľudovej strany, dostal druhý najväčší počet hlasov. "Ten, kto chce nasilu vidieť v Orbánovi nepriateľa, ten na seba vlastne berie okuliare Jána Slotu, ktoré sú deformované, podľa môjho názoru hlúpo. My sa nemôžeme takto dívať jeden na druhého. Oveľa viac mi vadí, že slovenskú realitu, slovenskú spoločnosť, slovenské verejné myslenie, aj slovenskú vládnu politiku deformuje viac Ján Slota ako nejaké nebezpečenstvo z Budapešti," vyhlásil Csáky .
Orbán príde v sobotu na popoludňajší program Kongresu SMK, pretože pred obedom má program v Budapešti. Na Kongrese podľa Csákyho vystúpi aj zástupca maďarskej vlády. Písomne pozdravia delegátov predsedovia partnerských strán SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda a šéf KDH Ján Figeľ.
sita