BRATISLAVA. Bez prístupu verejnosti a novinárov diskutujú členovia Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR o návrhoch Lucie Žitňanskej (SDKÚ-DS), ktoré majú zamedziť zneužívaniu disciplinárnych konaní. Predseda výboru Mojmír Mamojka (Smer-SD) neverejnosť rokovania, za ktorú hlasovali len koaliční poslanci a prehlasovali tak iba dvoch prítomných opozičných zákonodarcov, odôvodnil tým, že chce predísť politizovaniu tohto problému. Po skončení diskusie však sľúbil informovať verejnosť.
"Budem sa usilovať o to, aby na pôde tohto výboru vznikla zhoda a aby bolo možné takýto návrh podať ako návrh ústavnoprávneho výboru," povedala Žitňanská v pondelok (12.10.) na tlačovej konferencii, po diskusnom stretnutí venovanom situácii v justícii. Zároveň vyjadrila presvedčenie, že existuje množstvo opatrení, ktoré môžu zásadným spôsobom zlepšiť stav, najmä pokiaľ ide o situáciu občanov, ľudí, ktorí sa idú súdiť, a ktoré nepotrebujú zásadné legislatívne zmeny. "Vyžadujú vôľu a možno niečo málo peňazí," uviedla na margo záverov, ktoré z konferencie vzišli.
Pojednávania by mali byť na videu
Navrhované opatrenia by sa podľa jej slov mali týkať napríklad zverejňovania všetkých súdnych rozhodnutí, okrem osobného stavu. Pristúpiť by sa malo i k nahrávaniu pojednávaní, ideálne aj na video. "Pokiaľ sa sudca alebo personál v súdnej miestnosti nespráva tak, ako má, tak môže odísť účastník konania s nahrávkou kompletného pojednávania a nemusí sa opierať len o prerozprávanú zápisnicu, ktorú prediktováva sudca," priblížila na margo tohto opatrenia. Vzory podaní by mali byť podľa Žitňanskej zverejnené na internete.
Osobitné opatrenia by sa mali podľa poslankyne dotknúť aj podnikateľov. "Konečne by mal byť on line Obchodný register na internete alebo tiež zoznam úpadcov. Vieme si predstaviť výrazné zjednodušenie a zrýchlenie platobných rozkazov, čo je väčšina pohľadávok všetkých podnikateľov, ale aj na výživnom sa rieši cez skrátené súdne konanie," pripomenula.
Zmena Ústavy pre lepšiu kontrolu
Najzávažnejšie zmeny, o ktorých dnes poslankyňa za SDKÚ-DS hovorila, si vyžadujú zmenu právnej úpravy, pričom niektoré na úrovni zákona a ďalšie i zmenu Ústavy SR. "Základnou líniou je čo najširšie otvorenie súdu a súdneho systému ako takého občianskej verejnej kontrole," zdôraznila s tým, že opatrenia sú zamerané na tri oblasti: "Na ľudí, ktorí do systému vchádzajú, pričom navrhujeme zásadným spôsobom zmeniť výberové konania tak, aby garantovali ľudí, ktorí sú nielen odborne zdatní, ale aj morálne a eticky vybavení tak, ako sa očakáva od sudcu," vysvetlila.
Druhý balík opatrení sa orientuje na systém riadenia justície, aby v nej nevládli "bratstvá a kamarátske vzťahy, ale profesionalita". Tu navrhuje otvorenie Súdnej rady SR pre neprávnikov, jej oddelenie od predsedu Najvyššieho súdu SR a iný spôsob voľby jej členov.
"Ministerstvo spravodlivosti SR víta snahu poslankyne Žitňanskej o nápravu chýb v justícii, ktoré sa stali pred rokom 2006. Navrhnuté riešenia však neposilňujú demokraciu v justícii, ale oslabujú vymožiteľnosť práva a dávajú priestor sudcom na 'omyly', po ktorých sú na slobodu prepúšťaní obžalovaní z vrážd. Je to zelená pre sudcov, ktorí porušujú základné ľudské práva účastníkov a zanedbávajú svoje povinnosti," zareagoval na Žitňanskej vyjadrenia hovorca rezortu Michal Jurči.