Pät rokov po tom, ako oživil svoju zrušenú firmu, dostal Libor Jakšík naspäť svoj pôvodný majetok. Zlepšený o investície za milióny eur.
BRATISLAVA, TRENČÍN. Minerálna voda Mitická má nového majiteľa. Je ním 44-ročný bývalý policajt Libor Jakšík, ktorého meno sa objavilo na takzvaných mafiánskych zoznamoch, ktoré unikli bratislavskej polícii v roku 2005.
Krajský súd v Trenčíne včera prisúdil Mitickú Jakšíkovej firme Minerál-Invod.
Porazená je spoločnosť Trenčianske minerálne vody, ktorá kúpila Mitickú v roku 2003 približne za 13 miliónov eur (takmer 400 miliónov korún) a odvtedy do podniku investovala ďalšie milióny. Vlani prišla o pozemky pod vrtom a výrobnú halu, teraz stratila aj posledné stavby.
„Rozhodnutie znamená zmarenú investíciu 13 miliónov eur, a neistotu pre 50 zamestnancov,“ povedal v stredu Tomáš Kurtanský, zástupca firmy Slovintegra, ktorá ovláda firmu Trenčianske minerálne vody. Za Slovintegrou stojí Slavomír Hatina, ktorý privatizoval akcie Slovnaftu v čase Mečiarovej vlády.
Zrušili zrušenie Komu patrí minerálka 1996: firmu MinerálInvod Libora Jakšíka zrušil súd; 1998: Mitickú pripísal kataster obci; 2004: závod kupujú Trenčianske minerálne vody ovládané Slovintegrou Slavomíra Hatinu – firmu MinerálInvold opäť zapisujú do obchodného reťazca; 2009: Krajský súd v Trenčíne rozhodol, že minerálka Mitická patrí Jakšíkovej firme.
Firma Minerál-Invod začala s rozvojom vrtu v Trenčianskych Miticiach ešte v roku 1992. Rozhodnutím súdu v roku 1996 podnik zrušili po tom, ako nesplácal bankový úver 24 miliónov korún a ako sa vtedajší majoritný majiteľ dostal do sporu s obcou.
O osem rokov neskôr, v roku 2004, Jakšíkovu firmu znova zapísali do obchodného registra s odôvodnením, že pôvodné rozhodnutie o zrušení nebolo správne doručené. To už bolo v čase, keď do chátrajúceho areálu investovala Slovintegra. Vzkriesená Minerál-Invod následne podala žalobu o určenie vlastníctva.
Podstatou právneho problému pre Slovintegru bolo, že v roku 1998 kataster v Trenčíne svojvoľne prepísal pozemky a budovy spoločnosti Minerál-Invod na obec. Neprešli likvidáciou ani konkurzom a takýto krok tak nemal oporu v žiadnom súdnom rozhodnutí.
„Robili sme hĺbkový audit, samozrejme,“ odpovedal Kurtanský na otázku, či Slovintegra pred kúpou vôbec skúmala právne vzťahy okolo nehnuteľností.
Minerálka ako precedens Včerajší verdikt krajského súdu len potvrdil vlaňajšie rozhodnutie Okresného súdu Trenčín, ktorý odklepol zvyšné nehnuteľnosti producenta Mitickej firme Libora Jakšíka.
Právny zástupca Jakšíka Marián Košut argumentoval, že keďže Minerál-Invod začal s budovaním haly už pred svojím zrušením, dnešné budovy stále patria Jakšíkovi. Aj to bez ohľadu na to, že za roky prešli opravami a iná firma do nich investovala milióny.
Košut citoval aj judikatúru českého Najvyššieho súdu, podľa ktorej stavba vzniká vo chvíli, keď sú dané „dispozičné riešenia prvého podlažia“. Košut predložil aj fotografie, ktoré dokazujú, že skelet výrobnej haly stál v závode už pred zrušením Minerál-Invodu.
„Od toho okamihu, v ktorom sa už vytvorili i vlastnícke práva k stavbe, sú všetky ďalšie stavebné práce bezvýznamné, aj keď náklady na ne mnohonásobne prevýšia náklady už vynaložené,“ citoval Košut z rozsudku z roku 2002.
Sudkyňa Alena Radičová s touto argumentáciu súhlasila. Vzhľadom na dôležitosť sporu pre vlastnícke právo na Slovensku pripustila dovolanie na Najvyššom súde. „Celá vec má zásadný právny význam. Riešia sa v nej otázky, ktorými sa doterajšia judikatúra nezaoberala,“ povedala sudkyňa.
Nastupuje stratová firma bez certifikátu Noví majitelia Mitickej tvrdia, že chcú podnik ďalej rozvíjať. Súčasný starosta Trenčianských Mitíc Dušan Rozemberg (HZDS, SNS) však upozorňuje, že zmena majiteľov môže znamenať prerušenie výroby a stratu práce pre zamestnancov. Minerál-Invod nemá certifikát na čerpanie minerálnej vody. „Tá firma vznikla v roku 2004, neviem, pod akou zámienkou, a neviem teraz, čo chcú robiť,“ varuje Rozemberg.
Dokumenty v zbierke listín v obchodnom registri ukazujú, že Mitická mala v roku 2006 a 2007 obrat okolo 170 miliónov korún. Minerál-Invod na druhej strane nevykazoval takmer žiadnu činnosť a skončil v strate 200-tisíc korún.
Slovintegra za Mitickú doplácala ročne 13 až 25 miliónov korún od roku 2004, vraj pre silnú konkurenciu na trhu. Slovintegra dokázala kompenzovať straty Mitickej vo svojich iných firmách. Či budú mať takú trpezlivosť aj noví akcionári, nie je zrejmé.
Právnik Minerál-Invod Košut hovorí, že budú s Hatinovcami rokovať. „Je pravda, že sme základné veci vystavali, ale investovali oni, a to im treba preplatiť, dohodnúť sa. Je to náročné na rokovanie.“

Beata
Balogová
