BRATISLAVA.
V 3. štvrťroku boli opätovne zaznamenané náznaky a potvrdenie negatívnych tendencií, návrhy riešení v niektorých oblastiach väčšinou však s absentujúcim systémovým prvkom.
Najhoršie v hodnotení dopadla oblasť nezávislých médií, ktorá bola ohodnotená známkou 3,75, najlepšie legislatíva so známkou 2,75. Ľudské a menšinové práva sú na úrovni 3,25 a demokratické inštitúcie a právny štát získali 3,50.
Hodnota ratingu sa pohybuje na škále 1 až 5, pričom známka 1 vyjadruje optimálny stav kvality demokracie podľa štandardov a porovnávacích kritérií uplatňovaných na pôde Európskej únie a Rady Európy.
Médiá sú pod tlakom
V oblasti nezávislých médií inštitút za obdobie posledných troch mesiacov konštatuje pokračujúcu prax vyvíjania tlaku na médiá zo strany politických elít prostredníctvom verbálnych atakov, ale aj konkrétnych súdnych podaní a rozhodnutí. "Najmä v podaní premiéra Roberta Fica a bývalého ministra spravodlivosti Štefana Harabina," tvrdí IVO.
Pokiaľ ide o demokratické inštitúcie a právny štát, IVO zhodnotil, že trendy z predchádzajúceho obdobia v 3. štvrťroku pretrvávali. Ide podľa nich najmä o konfrontačný štýl vládnutia a prejavy väčšinového syndrómu v parlamente, pričom v otvorenej podobe sa prejavovali problematické trendy v oblasti justície.
"V problematike spojenej so straníckym klientelizmom nedochádza k zlepšeniam," povedal analytik IVO Grigorij Mesežnikov na margo konštatovania inštitútu, že vládna koalícia aj naďalej používala klientelistické praktiky pri rozdeľovaní finančných prostriedkov z verejných zdrojov. Kauzy s takýmto pozadím vyústili do troch zmien v zložení vládneho kabinetu, pripomína inštitút.
Znepokojenie v oblasti ľudských práv v uplynulom štvrťroku podľa inštitútu zasa vyvolávala najmä napätá situácia v justícii, etnicky podfarbené spory okolo novely zákona o štátnom jazyku, ako aj vyšetrovanie niektorých rezonujúcich káuz, napríklad potlačenia protestov pred Prezidentským palácom počas júnovej návštevy čínskeho prezidenta Chu Ťin-tchaa v SR.
V sledovanom období neboli v oblasti legislatívy zaznamenané žiadne významné udalosti, ktoré by zásadnejšie ovplyvnili proces normotvorby, tvrdí inštitút. Podľa neho je zrejmé, že koalícia je rozhodnutá naďalej celoplošne odmietať opozíciu ako legitímneho aktéra legislatívnej tvorby. "Okrem negatívneho dopadu na kvalitu prijímaných zákonov je tento postup škodlivý pre celkové politické prostredie a atmosféru, v ktorej pôsobí zákonodarný zbor," uvádza IVO Barometer.