Bratislava 15. októbra (TASR) - V prípade, že volič ešte nedostal oznámenie o voľbách do orgánov samosprávnych krajov, zrejme nie je zapísaný v stálom zozname voličov. Mal by preto ísť na obecný úrad, zistiť príčinu a žiadať nápravu. Povedala pre TASR riaditeľka Odboru volieb a referenda na Ministerstve vnútra SR Lívia Škultétyová.
"Ak volič nie je zapísaný v stálom zozname voličov, obec mu oznámenie o voľbách ani nemôže doručiť," zdôraznila Škultétyová. Tým, ktorým ešte oznámenie neprišlo, preto odporúča overiť si na obecnom úrade, či ich mená v stálom zozname voličov figurujú. Ak nie, môžu tam podľa nej požadovať doplnenie údajov alebo vykonanie opráv. "A obec je povinná žiadosti vyhovieť alebo do troch dní písomne oznámiť voličovi, prečo nemôže jeho žiadosti vyhovieť," dodala riaditeľka.
Zároveň poznamenala, že problém môže byť aj s tým, keď oznámenie príde človeku, ktorý je už po smrti a zo stáleho zoznamu voličov by mal byť už vyčiarknutý. Ako pre TASR Škultétyová ďalej uviedla, niekoľko takých prípadov už preverovala. "Išlo napríklad o osobu, ktorá zomrela mimo územia SR a na obecnom úrade o tom nemajú žiadny údaj. A obec, pokiaľ nemá právny dôvod na to, aby niekoho vyčiarkla, nemôže to urobiť," upozornila s tým, že je preto potrebné tieto záležitosti na obecnom úrade preveriť.
Škultétyová v súvislosti s blížiacimi sa voľbami do orgánov samosprávnych krajov tiež pripomenula, že pokiaľ ide o zverejnenie kandidátov na poslancov zastupiteľstiev a na predsedu, obce tak musia urobiť do 30. októbra. Podľa Škultétyovej musia tieto informácie zverejniť "všetkými možnými spôsobmi dostupnými pre voličov, aby sa mohli (voliči, pozn. TASR) s kandidátmi oboznámiť".
Voľby do orgánov samosprávnych krajov a ich predsedov sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 14. novembra tohto roka. Prípadné druhé kolo sa bude konať 28. novembra, avšak len pre kraje, kde ani jeden z kandidátov na predsedu VÚC nezíska absolútnu väčšinu odovzdaných hlasov.
V súčasnosti má osem samosprávnych krajov 412 poslancov. V prípade novembrového hlasovania ide o väčšinový volebný systém, mandát získa poslanec, ktorý v danom volebnom obvode dostane od voličov najviac hlasov. Nominácie na poslancov do krajských zastupiteľstiev, ako aj na predsedov samosprávnych krajov mohli politické subjekty, koalície či nezávislí kandidáti podávať do polnoci 5. októbra.