BRATISLAVA. Pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa bielej palice upozorňuje na to Svetová únia nevidiacich, ktorá združuje približne 160 miliónov nevidiacich a slabozrakých ľudí na celom svete.
K jej výzve, ktorou žiada vlády, regulátorov, dizajnérov a výrobcov zaviesť a implementovať štandardy zabezpečujúce univerzálny prístup pre všetkých ľudí so zdravotným postihnutím, sa pripája aj Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS).
"Vyzývame dizajnérov a výrobcov konzultovať a diskutovať s nami i s našimi členmi a partnermi možné vplyvy navrhovaných konštrukčných riešení, aby problémy, ktoré môžu byť identifikované, mohli sa riešiť v počiatočnom štádiu. Takto bude môcť naše životné prostredie umožňovať bezpečný a samostatný pohyb pre všetkých, vrátane tých, ktorí sú nevidiaci alebo slabozrakí," uviedla v tejto súvislosti Katarína Prevendarčíková, PR manažérka ÚNSS.
Pomocných prvkov ubúda
Nevidiaci a slabozrakí ľudia používajú celý rad kompenzačných pomôcok určených na samostatný pohyb, vrátane bielej palice, vodiacich psov a elektronických navigačných systémov. Slabozrakí ľudia sa spoliehajú predovšetkým na svoj zrak a na jasné vizuálne značenie. Prekážkami pri samostatnom pohybe sú nielen nerovná a nepravidelná dlažba a diskriminačné postoje, ale aj nevhodné urbanistické plánovanie.
V čoraz väčšom rozsahu sa podľa únie v mestách implementuje schéma spoločného priestoru, kde sú odstránené vyhradené a výrazne odlíšené chodníky a priechody pre chodcov, aby mohol byť vytvorený spoločný priestor pre chodcov i dopravu. "Bezpečnosť sa stáva predmetom očného kontaktu medzi chodcami a vodičmi. Prestáva existovať bezpečný priestor pre chodcov. Tieto schémy sú nebezpečné pre všetkých chodcov a nevidiacich a slabozrakých ľudí vyčleňujú z verejného priestoru," skonštatovala Prevendarčíková.
Tiché motory nových hybridných a elektrických vozidiel a autobusov predstavujú ďalšiu hrozbu pre všetkých, ktorí sa spoliehajú hlavne na svoj sluch, aby posúdili, kedy môžu bezpečne prejsť cez ulicu. "Preto žiadame návrat k verejným priestorom spoločným pre všetkých pomocou plnej implementácie princípov dizajnu," dodáva únia s tým, že pri projektovaní stavieb, rekonštrukcii a údržbe verejných zariadení a služieb by sa mali zohľadňovať potreby používateľov do takej miery, aby sa nevidiaci a slabozrakí ľudia mohli pohybovať bezpečne, samostatne a s dôverou.