BRATISLAVA. Slovenské múzeá sa chcú priblížiť nielen vedeckej obci, ale i širokej verejnosti. Slovenské národné múzeum v Bratislave preto spúšťa pilotný projekt pod názvom Múzeum 21. storočia, ktorý je zameraný na digitalizáciu múzejných zbierok.
"Pred dvadsiatimi rokmi ešte nebola iná možnosť, ako ísť do múzea za konkrétnym človekom a vyžiadať si predmet, ktorý ste chceli bádať," uviedol vedúci tímu Ján Jurkovič. Podľa neho však v projekte, ktorý sa pilotne overuje na pôde Múzea židovskej kultúry v Bratislave, idú na vyššiu úroveň. "Artefakty môžeme bádať on-line.
V praxi to znamená, že záujemca o históriu nebude musieť cestovať za expozíciami a nebude musieť žiadať o vyhľadanie, či zapožičanie reálneho predmetu. Namiesto toho bude mať on-line prístup k jeho digitálnemu zástupcovi a odborným informáciám," konštatoval s tým, že okrem toho bude možné vytvoriť dvoj- či trojrozmernú kópiu predmetu.
Slovensko je prvou z európskych krajín, ktorá digitalizáciu múzejných zbierok robí, poznamenal Jurkovič. Projekt vznikol v metodickom a vývojovom pracovisku CEMUZ (Centrálna evidencia múzejných zbierok) Slovenského národného múzea. Realizuje sa v spolupráci s firmou EDICO SK ako dodávateľom technológií a technologických služieb a s Múzeom židovskej kultúry v Bratislave. Projekt plánujú v nasledujúcich rokoch rozšíriť do všetkých múzeí na Slovensku.