Žilina 16. mája (TASR) - Etnologická výstava Utkané z ľanu, ktorú dnes sprístupnili vo výstavnej sále Budatínskeho zámku v Žiline, je zameraná na tradičnú textilnú a odevnú kultúru žilinského regiónu. Podľa etnologičky Považského múzea v Žiline Kataríny Kozákovej prezentuje výstava najmä odevnú kultúru, založenú na domáckom spracovaní ľanu a výrobe ľanového plátna. Výstava uzatvára viacročný projekt Považského múzea Žilina 0 - 2000, v rámci ktorého sa návštevníci mohli oboznámiť s geologickou, botanickou, zoologickou, archeologickou a historickou charakteristikou žilinského regiónu.
Ako ďalej uviedla Kozáková, v centre pozornosti výstavy stojí žena a jej ľudový odev, pretože všetky praktické i magické činnosti spojené s domáckou výrobou plátna a odevu patrili v rámci tradičnej deľby práce do "ženských prác". Na ukážkach ženského tradičného odevu výstava bližšie predstavuje i špecifiká odevnej kultúry žilinského regiónu.
Na základe národopisných zbierok pripravilo Považské múzeum pre záujemcov o tradičné výrobné techniky detailne zrekonštruovaný výrobný postup od ľanového vlákna cez priadzu až po hotové plátno. "Jeho použitie naznačuje bohatý výber ľanových súčastí ľudového odevu a bytových i hospodárskych textílií, ktoré boli nevyhnutné pre život dedinskej domácnosti", uviedla Kozáková.
Časť výstavy naznačuje i techniky spojené so šitím a zdobením plátenných odevných súčastí a ich údržbou, teda tradičným spôsobom prania a hladenia. Návštevníci sa tu oboznámia s predchodkyňami súčasných práčok - starými mechanickými práčkami.
Výstava potrvá do 23. septembra.