BRATISLAVA. Pre TASR to konštatoval výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Turčány.
"Záväzné limity pre školstvo v prenesenom výkone štátnej správy sú na úrovni roku 2009, to znamená, ani sa nezvyšuje, ani sa neznižuje. Síce kolektívna zmluva a ostatné podmienky počítajú so zvýšením základných tabuliek o jedno percento, ale to ešte neznamená, že musí dôjsť automaticky k navyšovaniu miezd," zdôraznil.
Samosprávam ubudne
Pokles príjmov pre samosprávu sa v budúcom roku očakáva vo výške asi 400 miliónov eur (12 miliárd Sk). "Naša požiadavka je preto navýšenie buď o 153 miliónov eur (4,6 miliardy Sk) ako účelová dotácia pre rok 2010, alebo nájdenie takých mechanizmov, napr. v zákone o daniach z príjmov či v zákone o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samosprávy, ktorými by sa príjmy miest a obcí v roku 2010 účelovo zvýšili, alebo zvýšili cez legislatívne opatrenia," povedal Turčány.
Ak nedôjde k naplneniu požiadaviek, ZMOS hrozí, že prevádzka najmä v školských zariadeniach bude veľmi problematická. Dotkne sa to najmä škôlok či základných, umeleckých škôl a ostatných školských zariadení.
ZMOS si podľa Turčányho uvedomuje, že školy si napriek šetreniu budú musieť plniť všetky zákonné povinnosti. Usporiť by však podľa neho mohli napríklad lepšou organizáciou režijných nákladov, teda spoločným účtovníctvom, alebo by mohli niektoré činnosti robiť školy spolu či cez obecné úrady, mestá a obce. Zlacneniu režijných výdavkov by mohli pomôcť aj spoločné úradovne.
Kríza školy poznačí
"Tá kríza tu je a bude, znížený dopad finančných prostriedkov pre mestá a obce v roku 2010 bude dopadať a vplývať aj na školské zariadenia a to si musia uvedomiť samozrejme aj pedagogickí zamestnanci," podčiarkol Turčány.
"Samozrejme dá sa šetriť aj v školstve. My máme vo výdavkoch bežných prostriedkov šetrenie," povedal TASR minister školstva Ján Mikolaj. Dodal však, že takmer 82 percent z bežných výdavkov ide na mzdy pedagogickým zamestnancom, ktoré sa majú zvýšiť od decembra. V prevádzkových nákladoch podľa neho nejaké veľké rezervy nie sú.
"Nižšie sú výdavky na kapitálové prostriedky, ale tie vieme nahradiť z eurofondov a eurofondy sú klasické hotovostné peniaze," zdôraznil Mikolaj, ktorý je s návrhom budúcoročného rozpočtu pre svoj rezort "vcelku spokojný". "Máme zabezpečené všetky veci z hľadiska reformy, zákon o pedagogických zamestnancoch, učebnice. Šetriť sa bude, stále to šetrenie je možno nahradiť prostriedkami štrukturálnych fondov."
Podľa návrhu budúcoročného rozpočtu by mal rezort školstva získať zo štátneho rozpočtu 2,35 miliardy ebur (70,74 miliardy Sk), čo je o 8,2 percenta viac, než mal k dispozícii tento rok. Polepšiť by si malo regionálne školstvo, veda a výskum, ale aj oblasť športu.