BRATISLAVA. Ministerka spravodlivosti Viera Petríková za HZDS sa môže spoľahnúť na podporu koalície.
Opozičný návrh na odvolanie, ktorý Petríkovú viní zo zlého stavu súdnictva, neuspel. Za hlasovalo 53 poslancov, proti 52. Na odvolanie by muselo zahlasovať 76 zákonodarcov.
Okrem poslancov HZDS však na jej obhajobu nevystúpil počas niekoľkých hodín zo Smeru a SNS takmer žiaden poslanec. Rafael Rafaj zo SNS pasívny postoj koaličných partnerov HZDS k obrane ministerky vysvetľoval aj tým, že najlepšie protiargumenty vie dať práve HZDS.
Jeho predseda Vladimír Mečiar opozícii odkázal, že jej „bordel v justícii robiť nenechá". Pavol Hrušovský z KDH ministerke pripomenul, že urobila chybu, keď svoju ústavnú funkciu skombinovala s politickou zodpovednosťou a prijala funkciu od HZDS. Na ministerstvo nastúpila v júli.
„Bez tohto HZDS by ste vy boli niekde v zadku a nikdy by ste neboli predsedom parlamentu slobodného štátu," vykričal mu aktívny predseda HZDS Vladimír Mečiar, ktorého sa rovnako dotkla poznámka opozície, že jeho hnutie si chce justíciu sprivatizovať.
Mimoriadnu schôdzu parlamentu vyvolal najmä prípad sudkyne Jany Dubovcovej, ktorá mala prísť o funkciu za to, že verejne kritizovala exministra spravodlivosti Štefana Harabina. Petríková jej pozastavila výkon funkcie.
Hoci predseda súdu pôvodný návrh voči Dubovcovej už stiahol, ministerka aj o nej hovorila, že vymenila sudcovský talár za politiku. Obvinila ju, že je kamarátkou Daniela Lipšica z KDH, bývalého ministra spravodlivosti.
Po hlasovaní Petríková vyhlásila, že by Dubovcová mala byť disciplinárne stíhaná. Na otázku, či to sama navrhne, neodpovedala.
Ministerka pred poslancami spochybňovala aj signatárov petície Päť viet, ktorú podporilo stopäť sudcov. „Je to boj starých funkcionárov", ktorý podľa ministerky súvisí s blížiacimi sa voľbami. Sudcovia v petícii upozorňovali na zneužívanie disciplinárnych konaní voči nepohodlným sudcom.
„O mesiac si pripomenieme 20. výročie novembra a v týchto časoch nastáva návrat starých čias, keď sa zvyklo hovoriť, že existuje sloboda prejavu, ale nie sloboda po prejave," povedal Lipšic.

Beata
Balogová
