BRATISLAVA. SMK podľa predsedu strany Pála Csákyho zrejme neobháji v regionálnych voľbách pozíciu z roku 2005. Pred štyrmi rokmi bolo do regionálnych parlamentov zvolených 54 poslancov za SMK, z toho šiesti odišli do novozaloženej strany Most-Híd Bélu Bugára. Csáky odhaduje, že SMK by mohla mať po nových voľbách 35 poslancov. Zároveň však dodáva, že to je najnižší odhad.
„Pravdepodobne neobhájime pozíciu. Problémom je, že v dvoch krajoch zmenili štruktúru obvodov. Okres Nové Zámky sa rozdelil na dva volebné obvody. To nás znevýhodňuje. Znevýhodňuje nás aj situácia v Bratislavskom kraji. Navyše nás znevýhodňuje to, že ide proti nám organizovaná sila, naši bývalí kolegovia. Pravdepodobne budeme mať menej poslancov. Všetko, ale závisí od účasti,“ povedal Csáky v rozhovore pre agentúru SITA. O miesta poslancov sa bude v novembri uchádzať 109 kandidátov SMK.
Sile Mostu-Híd neverí
Zverejňované prieskumy verejnej mienky, ktoré ukazujú, že Most-Híd sa dostal pred SMK, nie sú podľa Csákyho úplne spoľahlivé. „Nedávajú presný obraz o situácii. Boli sme a sme medzi ľuďmi a pociťujeme jednoznačnú podporu,“ vyhlásil. Nevylučuje však, že niektoré časti slovenskej spoločnosti môžu pozitívne odpovedať na otázku, či kontra SMK je im sympatická alebo nie.
„To ešte ale neznamená pozitívne hlasovanie vo voľbách. 14. november niečo o tom ukáže, aj keď to nebude presný obraz o stranách. My sa veľmi pokojne pripravujeme na voľby,“ zdôraznil Csáky.
SMK si dala urobiť prieskum verejnej mienky koncom augusta a agentúra im podľa Csákyho zistila viac ako 9-percentnú podporu. „Iná agentúra zo Šamorína robila na prelome augusta a septembra prieskum, v ktorom vyšlo, že sme viac ako dvakrát silnejší ako bývalí kolegovia. My o stabilitu SMK nemáme obavy a ani o to, koho bude podporovať maďarská menšina. Bude podporovať nás,“ vyhlásil.
Bugárovci odišli neférovo, tvrdí Csáky
SMK je podľa predsedu strany Pála Csákyho konsolidovaná, je pripravená na aktívnu činnosť a je pripravená aj do volieb do regionálnych samospráv. To má potvrdiť aj sobotňajší kongres strany, na ktorom sa v Rimavskej Sobote zíde 328 delegátov. Tí budú hlasovať o vyslovení dôvery predsedovi strany. Požiadal o to sám Csáky.
„Stala sa vec, ktorá doteraz nebola v SMK. Odišli od nás neférovým spôsobom kolegovia. Kongres má k tomu zaujať stanovisko,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA Csáky. Pripomenul, že v apríli dnes už bývalí členovia SMK na čele s Bélom Bugárom spochybnili jeho metódy a postavenie.
„Ja som dostal mandát od kongresu. Vtedy som povedal, že som pripravený požiadať kongres o vyslovenie dôvery. Prijmem rozhodnutie kongresu,“ uviedol. Ak by Csákymu delegáti vyslovili nedôveru, mali by zvoliť nového predsedu. Tento scenár však viacerí oslovení členovia vedenia SMK nepredpokladajú.
Úlohou delegátov kongresu je aj schválenie strategického dokumentu s názvom „Istota pre ľudí – životaschopná komunita, moderná politická strana“. Podľa Csákyho dokument je výsledkom tímovej práce. Podpredseda strany Miklós Duray bol zodpovedný za vytvorenie strategických zámerov, čo urobil.
Stratégiu posudzovali akademici
„Vzniklo tu viac vzácnych dokumentov. Vydáme ich do konca roka. Dokumenty sme zosumarizovali. Skupina, ktorá pripravovala záverečný dokument, pracovala pod mojim vedením. Dali sme to na oponentúru do rôznych inštitúcií,“ uviedol Csáky. Dokument tak podľa neho posudzovali odborníci z Univerzity Jánosa Selyeho v Komárne, ale tiež rôzne osobnosti Fóra inštitútu v Šamoríne.
„Požiadal som o názor aj určité inštitúcie maďarskej akadémie vied, ktorý to dali posúdiť aj jednej časti rakúskej akadémie vied, upozornil predseda SMK. Dokument pripravovali dva roky. Prerokovali ho stranícke odborné skupiny. Trikrát o ňom rokovala Republiková rada.
Cieľ dokumentu je podľa Csákyho dať víziu SMK a jej voličom na budúce 20 až 25-ročné obdobie v tom, že „vieme o čom sme, vieme definovať naše problémy, strategické záujmy a vieme navrhnúť aj riešenia problémov“. Materiál má tri veľké časti rozdelené do desiatich kapitol na 28 stranách.
Rýchlocesta by pomohla najmä juhu
„Prvá hovorí o našej identite. Hovoríme, že z občianskeho hľadiska sme občanmi SR a ctíme si Ústavu SR, všetky zákony a tu vidíme našu budúcnosť. Z hľadiska kultúry, jazyka a školstva a historických väzieb sme súčasťou maďarského národa. Sme samozrejme aj Európania, patríme do európskeho civilizačného rámca,“ vyhlásil Csáky.
V prvej časti dokument podľa neho hovorí aj o tom, že kto sa bude riadiť týmto programom by mal v budúcnosti ovládať minimálne tri jazyky, maďarský, slovenský a jeden zo svetových jazykov. Druhá časť sa venuje ekonomickým záležitostiam vrátane regionálnej politiky a infraštruktúry. „Hovoríme o južnej rýchloceste R7 od Košíc cez Lučenec do Dunajskej Stredy a Bratislavy, čo by dalo južnému Slovensku mnoho energie,“ myslí si šéf SMK. Tretia časť je o spoločnosti.
„Hovoríme o úlohe samospráv, regiónov. O tom, že ak by mala byť reorganizácia samosprávneho rozdelenia, SMK by to podporila, ale iniciovať to nebude. Hovoríme o bezpečnosti, nielen proti kriminalite, ale aj o prijateľnej klíme pre občana. Hovoríme aj o tom, že pre nás je životne dôležité, aby medzi SR a MR, medzi Slovákmi a Maďarmi boli dobré vzťahy,“ uzavrel Csáky.