BRATISLAVA. Predpokladaná čiastka, ktorá sa vynaloží na zisťovanie štatistických údajov, predstavuje 30,6 milióna eur (922 miliónov Sk). Informovala o tom dnes predsedníčka Štatistického úradu (ŠÚ) SR Ľudmila Benkovičová.
"Samotné sčítanie sa začne asi týždeň pred rozhodujúcim okamihom a potrvá zhruba dva týždne. Rozhodujúcim okamihom bude polnoc z piatka 20. mája 2011 na sobotu 21. mája," doplnila. V súčasnosti pripravuje ŠÚ územnú prípravu sčítania ako aj sčítacie tlačivá.
Ako ďalej upozornila, v porovnaní s ostatnými sčítaniami prejde niekoľkými zásadnými zmenami. Získané údaje už budú medzinárodne porovnateľné, využijú sa nové technológie pri tvorbe sčítacích obvodov. Rovnako sa pripravuje elektronická forma poskytovania údajov pri ich zbere, teda priamo cez internet. Benkovičová podčiarkla, že ŠÚ bude preferovať elektronické formy poskytovania údajov.
Získané údaje budú v databázach ŠÚ SR uložené v štruktúrach podľa medzinárodných požiadaviek pre zjednodušenie spracovania. Informácie tiež poslúžia pre pripravovaný systém informácií o území, teda medzinárodný projekt INSPIRE.
Sčítanie má dlhodobú tradíciu nielen v krajinách EÚ, ale na celom svete. Poskytuje informácie o obyvateľoch, ich vzdelaní, kultúre, sociálnej a ekonomickej situácii, tiež o domácnostiach a rodinách, životných podmienkach, rozdelení obyvateľstva a bytového fondu na území štátu. Na Slovensku sa uskutočnilo naposledy v roku 2001.
Prvé štatistické sčítanie na území SR ako súčasti Uhorska sa udialo v roku 1715 ako celokrajinský súpis zameraný na hlavy rodín skupín obyvateľstva podliehajúcich zdaneniu. Moderné sčítanie ľudu bolo v roku 1869. Posledné československé sčítanie ľudu, domov a bytov sa realizovalo v roku 1991.
Požiadavku na realizáciu rozsiahleho štatistického zisťovania ustanovilo Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady z 9. júla 2008.