BRATISLAVA. V novembrových regionálnych voľbách si ĽS-HZDS posilní svoje pozície, keďže do nich ide v silných koalíciách, často so Smerom-SD. "Takéto koalície sa z hľadiska uplatnenia vo väčšinovom volebnom systéme ukazujú ako rozhodujúce," povedal na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave predseda Republikovej rady ĽS-HZDS Marián Klenko.
"Napríklad v Prešovskom kraji nemáme v súčasnosti poslanca. Podporujeme tam kandidáta Smeru-SD na predsedu VÚC a zároveň ideme v koalícii na poslancov," poznamenal Klenko. Predpokladá, že po novembrových voľbách budú mať mečiarovci v Prešovskom kraji niekoľko poslancov.
Strana sa podľa neho zároveň pripravuje na regionálne, ale aj na parlamentné voľby. "Pripravujeme sériu odborných konferencií, ktoré budú kopírovať zloženie jednotlivých rezortov. V uplynulých dňoch sa uskutočnilo päť takýchto konferencií, zvláštnu pozornosť venujeme energetike," povedal Klenko. Upozornil, že ĽS-HZDS zohralo významnú úlohu už pri koncipovaní programového vyhlásenia súčasnej vlády. "Deväťdesiat percent námetov v programovom vyhlásení vlády vzišlo z prostredia nášho politického subjektu," vyhlásil.
Klenko sa dotkol aj neúspešnej opozičnej iniciatívy na odvolanie ministerky spravodlivosti Viery Petríkovej (nominantka ĽS-HZDS). "Organizujeme programové konferencie v čase, keď iné politické strany vyvolávajú umelé konflikty, príkladom je KDH," povedal.
"So stavom v justícii sú nespokojné najmä osoby, ktoré sú názorovo blízke opozícii, alebo majú pasívny prístup k práci sudcu," povedal s dôvetkom, že medzi 105 signatármi petície Päť viet "môžu byť aj takí, ktorí nedomysleli celkom svoje rozhodnutie". V každom prípade predpokladá súvis medzi petíciou a opozičnou aktivitou na odvolanie ministerky spravodlivosti.
Tej vo štvrtok 15. októbra parlament na mimoriadnej schôdzi zvolanej na podnet opozície vyslovoval nedôveru. Za odvolanie ministerky sa však vyslovilo len 53 zákonodarcov, pričom na úspech iniciatívy bolo potrebné získať aspoň 76 poslaneckých hlasov.