SME

Andrášika z kauzy Cervanová prepustili

Okresný súd v Nitre rozhodol, že aj posledný odsúdený v prípade Cervanová môže ísť podmienečne na slobodu. Na podmienečné prepustenie spĺňal podľa jeho obhajcu všetky zákonné podmienky.

Milana Andrášika (na snímke z roku 2007) vo štvrtok podmienečne prepustili z väzby.Milana Andrášika (na snímke z roku 2007) vo štvrtok podmienečne prepustili z väzby. (Zdroj: ČTK)

Okresný súd v Nitre rozhodol, že aj posledný odsúdený v prípade Cervanová môže ísť podmienečne na slobodu.Na podmienečné prepustenie spĺňal podľa jeho obhajcu všetky zákonné podmienky.

Text sme o 21:30 doplnili autorským článkom SME

BRATISLAVA. Milan Andrášik sa ako posledný zo šestice odsúdených v kauze Cervanová dostal na slobodu. V stredu Okresný súd v Nitre rozhodol o jeho podmienečnom prepustení, pretože splnil všetky podmienky. Odpykal si dve tretiny trestu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Študentku Cervanovú mali zavraždiť a znásilniť pred 33 rokmi. Jej vražda patrí k najkontroverznejším a najdlhším procesom našej justície.

SkryťVypnúť reklamu

Prípad má viac nedostatkov, na ktoré poukazuje aj posledný znalecký posudok v kauze. Vypracoval ho znalec z odboru zdravotníctva Patrik Fiala. Vyšetrovatelia, znalci a lekári, ktorí na prípade robili, podľa neho na začiatku zanedbali získanie a overenie viacerých dôkazov. Dôsledne ich nepreskúmali ani súdy a prokuratúra.

Posudok našiel nedostatky

Fiala upozorňuje, že neexistuje jednoznačný dôkaz, že Cervanová bola znásilnená alebo opitá. Tak to popísali obžalovaní v podľa nich vynútených výpovediach, ktoré neskôr odvolali. Tvrdia, že režim ich proces zmanipuloval.

O vine Nitranov rozhodol najprv Krajský súd v Bratislave v roku 1982. Dostali od štyroch do 24 rokov. Najvyšší súd neskôr verdikty potvrdil. Po sťažnosti generálneho prokurátora Najvyšší súd nariadil obnovenie procesu.
Pochybná je i výpoveď korunnej svedkyne Viery Vozárovej, ktorá mala byť pri Cervanovej znásilnení. Neskôr ju odvolala a svedčila, že tak vypovedala pod nátlakom po tom, čo jej vyšetrovatelia zobrali dieťa, ktoré dojčila a vyhrážali sa, že ho už nikdy neuvidí.

SkryťVypnúť reklamu

Svedectvo pod nátlakom

Keď výpoveď odvolala, stíhali ju za krivé svedectvo. Vozárová bola v čase údajnej vraždy na stanovačke v Žiari nad Hronom – študentku Cervanovú mali vrahovia uniesť z bratislavskej diskotéky. Verzia súdu je, že sa v noci nepozorovane vytratila zo stanu a nadránom sa vrátila. Do Bratislavy a späť mala ísť stopom.

Andrášik žiadal o podmienečné prepustenie už pred pol rokom. Vtedy to súd zamietol s odôvodnením, že neboli splnené všetky podmienky. Začiatkom roka súd podmienečne prepustil Miloša Kocúra.

Andrášik a Kocúr sa museli vrátiť do väzenia po obnovenom súdnom procese, v ktorom im Najvyšší súd v roku 2006 sprísnil tresty. Zvyšní štyria muži si tresty odpykali za komunizmu. Najvyšší súd tento rok v lete zamietol mimoriadny opravný prostriedok, ktorým sa odsúdení snažili verdikty súdov zmeniť.

SkryťVypnúť reklamu

Ako vidí prípad Ondrej Dostál - čítajte na jeho blogu.

Chronológia prípadu vraždy študentky Ľudmily Cervanovej spred 30 rokov

9. júla 1976 - Po odchode z diskotéky v bratislavskom Unic klube zmizla 20-ročná študentka medicíny z Piešťan Ľudmila Cervanová, dcéra vysokého armádneho dôstojníka.

14. júla 1976 - V potoku Čierna voda pri obci Kráľová pri Senci sa našlo Cervanovej mŕtve telo.

1977 - Po zadržaní, vypočúvaní a následnom prepustení niekoľkých podozrivých bola uzatvorená prvá fáza vyšetrovania so záverom, že páchateľ je neznámy.

1978 - Prípad bol znovu otvorený.

jún až júl 1981 - Postupne bolo zatknutých sedem mladých mužov z Nitry podozrivých z toho, že Cervanovú po odchode z diskotéky uniesli, následne ju v jednom bratislavskom byte opili, zviazali a znásilnili a po tom, čo sa im vyhrážala udaním, ju utopili.

SkryťVypnúť reklamu

22. septembra 1982 - Krajský súd v Bratislave odsúdil podozrivých na tresty odňatia slobody od štyroch do 24 rokov. Prokurátor pôvodne navrhoval štyri tresty smrti.

apríl 1983 - Slovenský Najvyšší súd zamietol odvolanie obvinených a potvrdil rozsudok krajského súdu.

23. marca 1990 - Generálny prokurátor ČSFR Tibor Böhm podal v prospech obvinených na Najvyšší súd ČSFR sťažnosť pre porušenie zákona. Podľa jeho názoru neboli vyčerpané všetky možnosti pre objasnenie prípadu a overenie obhajoby obvinených.

19. októbra 1990 - Najvyšší súd ČSFR v Prahe zrušil pôvodný rozsudok Krajského súdu v Bratislave z roku 1982 i verdikt slovenského Najvyššieho súdu a vrátil kauzu na opätovné pojednávanie. Odsúdení, ktorí si ešte odpykávali tresty, boli prepustení na slobodu.

SkryťVypnúť reklamu

november 2003 - Ústavný súd na Slovensku priznal za zbytočné prieťahy v súdnom procese obžalovaným celkovo 2,3 milióna slovenských korún (podľa konverzného kurzu viac ako 76.000 eur) odškodného.

20. januára 2004 - Bratislavský krajský súd uznal v obnovenom procese vinu šiestich obžalovaných v prípade Cervanová a vyniesol nad nimi rozsudky odňatia slobody od troch do 13 rokov. Všetci odsúdení sa na mieste odvolali. Pre siedmeho obžalovaného bolo pojednávanie odložené pre jeho psychické problémy.

3. júna 2004 - Advokáti dvoch mužov zo skupiny obžalovaných, ktorí sa domáhali zmeny rozsudku krajského súdu, vyhlásili, že získali v archíve pôvodné svedectvá účastníkov udalostí z roku 1976, ktoré vraj vyznievali v prospech ich klientov.

13. decembra 2005 - Odvolací proces so šiestimi obvinenými pred Najvyšším súdom uviazol pre spor o predloženie dôkazov. Súd odmietol vypočuť svedkov a prerokovať údajné dôkazy z archívov ministerstva vnútra. Obhajoba podala proti senátu námietku zaujatosti. V marci 2006 súd námietku zamietol.

SkryťVypnúť reklamu

14. marca 2006 - Pražský vrchný súd rozhodol, že sa česká spisovateľka a scenáristka Markéta Jílková-Zinnerová nemusí ospravedlniť za výroky o obžalovaných z vraždy Cervanovej, ktorých príbehom sa nechala voľne inšpirovať pri písaní scenára k filmu Bolero. Časť obvinených od nej požadovala ospravedlnenie a odškodnenie za to, že ich označila za "vrahov".

14. septembra 2006 - Ústavný súd rozhodol, že o kauze Cervanová rozhodujú slovenské súdy príliš pomaly. Jej matke, ktorá sa sťažovala na postup justície, priznal za súdne prieťahy odškodnenie 650.000 korún (21.576 eur).

4. decembra 2006 - Najvyšší súd potvrdil, že Nitrania zavraždili Cervanovú. Traja obžalovaní dostali v odvolacom konaní zvýšené tresty oproti tým, ktoré im udelil krajský súd. Hlavným obžalovaným, Milošovi Kocúrovi a Andrášikovi, súd zdvihol trest na 15 rokov z pôvodných 13 rokov. Stanislav Dúbravický dostal k pôvodným desiatim rokom ďalšie dva roky väzenia navyše. Ostatným odsúdeným, Františkovi Čermanovi, Pavlovi Beďačovi a Jurajovi Lachmanovi, ostali nižšie tresty od troch do jedenástich rokov.

SkryťVypnúť reklamu

18. decembra 2006 - Kocúr sa sám prihlásil na výkon trestu v nitrianskej väznici. O deň neskôr sa prihlásil vo väzení aj Andrášik. Zvyšní štyria muži sa do väzenia nemuseli vrátiť, väčšina z nich si tresty odpykala ešte za komunizmu.

26. februára 2007 - Týždenník .týždeň napísal, že testy na detektore lži preukázali nevinu štyroch zo šiestich odsúdených v prípade vraždy Cervanovej. Ďalší dvaja muži sa na podrobnom štvordňovom testovaní nezúčastnili, pretože boli vo väzení. Predseda Najvyššieho súdu Milan Karabin výsledky spochybnil.

2. augusta 2007 - Okresný súd v Trnave zamietol žiadosť Andrášika o podmienečné prepustenie na slobodu. Iný senát toho istého súdu, naopak, súhlasil s prepustením Kocúra a odobril tiež podmienečný odklad trestu s päťročnou skúšobnou lehotou Dúbravickému.

SkryťVypnúť reklamu

25. septembra 2007 - Krajský súd v Trnave zamietol sťažnosť Andrášika voči uzneseniu okresného súdu, ktorý odmietol jeho žiadosť o podmienečné prepustenie. Krajský súd 9. októbra zrušil aj skoršie rozhodnutie okresného súdu, ktorý súhlasil s podmienečným prepustením Kocúra.

24. novembra 2007 - Denník Pravda napísal, že proti rozsudku Najvyššieho súdu podali dovolanie všetci šiesti odsúdení.

17. decembra 2008 - Okresný súd v Piešťanoch zamietol žiadosť Kocúra a Andrášika o podmienečné prepustenie na slobodu.

27. januára 2009 - Kocúr sa dostal na slobodu po tom, ako o jeho podmienečnom prepustení rozhodol trnavský krajský súd. Súd mu určil skúšobnú dobu štyri roky, počas ktorej sa nemôže dostať do konfliktu so zákonom, lebo by sa do väzenia mohol vrátiť. Naopak, Andrášikovi krajský súd 5. februára zamietol žiadosť o podmienečné prepustenie.

SkryťVypnúť reklamu

8. júla 2009 - Najvyšší súd oznámil, že 1. júna zamietol dovolanie, pretože v procese nezistil žiadne chyby.

15. októbra 2009 - Posledného odsúdeného v prípade, Andrášika, pustili podľa portálu sme.sk z väzenia po verdikte Okresného súdu v Nitre, ktorý rozhodol o jeho podmienečnom prepustení.

čtk

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 741
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 916
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 352
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 307
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 143
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 839
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 806
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 454
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu