SME
Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky

Domáce udalosti 1. až 5. apríla

BRATISLAVA 6. apríla (SITA) -1. apríla

Platnosť nadobudol nový Zákonník práce. Norma upravuje základné povinnosti zamestnancov a zamestnávateľov a minimálne štandardy sociálnych práv. Mnohé jeho ustanovenia vychádzajú z ustanovení

európskych smerníc, čím sa slovenské pracovné právo významne zosúlaďuje s právom Európskej únie (EÚ).

Zanikla dohoda o spolupráci SDK s materskými stranami, ktorú zástupcovia SDK, KDH, DÚ, DS, SDSS a SZS podpísali 20. júna 1999 v Prešove. Vyplynulo to zo zásad spomínanej dohody, ktorá mala zakotviť spoluprácu medzi koalíciou a jej stranami na volebné obdobie 1998 až 2002. Predsedovia strán zmluvu podpísali až v decembri 1999 v Bratislave. Podľa dohody sa predstavitelia šiestich koaličných strán zaviazali podporovať vládu a pôsobiť na poslancov a členov svojich strán, zvolených za SDK, aby počas platnosti tejto dohody zotrvali v poslaneckom klube SDK. Na základe dohody vznikla Rada predsedov, zložená z predsedov SDK a materských strán.

SDSS vypovedala k 1. aprílu platnosť dohody o SDK. Sociálni demokrati zároveň odmietli niesť zodpovednosť za činy vlády, pretože im nebolo umožnené podieľať sa na nej v dostatočnej miere.

Starostlivosť o ochranu pamiatok prešla podľa zákona o ochrane pamiatkového fondu z pôsobnosti okresných a krajských úradov pod Pamiatkový úradu (PÚ) SR, ktorý začal pracovať ako špecializovaná štátna správa. PÚ vznikol ako rozpočtová organizácia patriaca pod Ministerstvo kultúry SR.

Príčinou smrti vojaka základnej vojenskej služby, príslušníka zabezpečovacej jednotky Vojenskej strednej školy v Liptovskom Mikuláši, ktorý v nedeľu 31. marca náhle zomrel v ružomberskej Ústrednej vojenskej nemocnici bolo celkové metabolické zlyhanie organizmu. Smrť vojaka bola následkom choroby, ktorú bližšie špecifikujú až laboratórne testy.2. apríla

Politickú vôľu zaplatiť obciam 4,5 miliardy korún z výnosu privatizácie SPP vyjadrila koaličná rada. O uhradení peňazí rozhodne vláda do konca apríla tohto roku. Tie by mali dostať obce za vybudovanie rozvodových sietí plynu. Na návrh SOP sa partneri zaoberali aj aplikáciou zákona o štátnej službe.

Názor, že jeden zo záujemcov o akcie spoločnosti Slovenská plavba a prístavy (SPaP) mal výhodnejšie podmienky v súťaži ako druhí, prezentovali na rokovaní koaličnej rady predstavitelia SMK. Jedna z firiem totiž v SPaP vlastní menšinový podiel. Premiér Dzurinda v tejto súvislosti konštatoval, že nenadobudol som dojem, že súťaž by bola pripravená netransparentne.

Prebiehajúce reformy ozbrojených síl, najmä oblasť personálneho manažmentu a vzdelávacieho systému boli témou rokovania náčelníka Generálneho štábu Armády SR genpor. Milana Cerovského a jeho českého partnera genpor. Jiřího Šedivého.

Veľvyslanectvo SR v Izraeli v súvislosti so zhoršenou bezpečnostnou situáciou v krajine zatiaľ nežiadal o pomoc žiadny slovenský občan, potvrdil konzul Karol Šefčík. Veľvyslanectvo upozorňuje slovenských turistov na pretrvávajúce nebezpečenstvo teroristických útokov na území Izraela, pričom neodporúča návštevu oblastí pod palestínskou správou.

Pravá slovenská národná strana (PSNS) odštartovala petičnú podpisovú akciu na zozbieranie zákonom určených 10 tisíc podpisov potrebných na účasť novej strany v tohtoročných parlamentných voľbách.

Okresný výbor (OV) SDĽ v Senci vyzval predsedu SDĽ Pavla Koncoša, aby sa na najbližšom zasadnutí Republikového výboru (RV) vzdal funkcie predsedu strany. Týmto krokom by sa podľa seneckých členov SDĽ vytvoril priestor pre zastavenie rozkladu SDĽ a oživenie práce strany. Abdikácia Koncoša by podľa 0V SDĽ vytvorila priestor na zvýšenie dôveryhodnosti SDĽ a na efektívny nástup do predvolebnej kampane.

Orientácia HZDS-ĽS na integráciu Slovenska do transatlantických štruktúr či už ekonomických alebo bezpečnostných je nemenná. Na rokovaní s predstaviteľmi Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) a Strany slobodných (FPÖ) to zdôraznili podpredseda HZDS Rudolf Žiak a predseda bratislavskej krajskej organizácie Ladislav Polka.

EÚ má od prvého apríla nové pravidlá týkajúce sa pristávania lietadiel na letiskách v blízkosti obývaných oblastí. Hoci každé mesto, ku ktorého územiu letisko patrí, si určuje vlastné pravidlá, vo všeobecnosti by na mestských letiskách nemali pristávať lietadlá s hlukovým Stupňom 2. Ako povedal šéf Letky Ministerstva vnútra SR Vladimír Polnišer, Stupeň 2 majú aj lietadlá JAK 40, ktorými lietajú slovenskí ústavní činitelia. Tí však na pristávanie na mestských letiskách dostávajú výnimky, takže ich pracovné cesty ohrozené nie sú. Lietadlá TU 154, ktoré tiež vlastní ministerská letka, majú Stupeň 3, takže by nemali mať problém s využívaním mestských letísk.

Vyšetrovateľ odboru vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti, ktorý sa zaoberá kauzami BMG Invest a Horizont Slovakia, si už zabezpečil kazety s rozhovorom Vladimíra Fruniho a zatiaľ nemenovaného podnikateľa, ktoré zverejnil denník SME. Nahrávky vyšetrovateľ vyhodnotí, zváži, overí ich autenticitu a až potom rozhodne, či budú použiteľné pre ďalšie trestné konanie, povedal hovorca sekcie vyšetrovania Stanislav Ryban. "Pokiaľ sa vyskytnú nové skutočnosti, vyšetrovateľ sa môže kedykoľvek rozhodnúť obviniť ďalších podozrivých," vyhlásil Ryban. Hovorca vyšetrovateľov zároveň vylúčil, že Fruniho stíhanie je politickou objednávkou. "Aká politická objednávka, veď finančná polícia na prípade robila už vyše roka. Hovorí sa politická objednávka tomu, že stíhame osoby, ktoré podľa doterajšieho vyšetrovania poškodili vyše 130 000 ľudí", spýtal sa Ryban.

Za nového riaditeľa Regionálneho štúdia Slovenského rozhlasu v Banskej Bystrici bol menovaný Ján Melich, doterajší programový manažér SRo v Košiciach.3. apríla

Švédskeho kráľa Carla XVI. Gustafa a kráľovnú Silviu na nádvorí Prezidentského paláca slávnostne privítal prezident Rudolf Schuster s manželkou Irenou. Po privítaní zasadil kráľ Carl strom v Aleji prezidentov Grassalkovichovho paláca. Švédsky kráľ Carl XVI. Gustaf daroval prezidentovi Schusterovi švédsky fotoaparát Hasselblad. Fotoaparát tejto značky vybrala v roku 1962 NASA, aby bol súčasťou vesmírnych letov s ľudskou posádkou a v roku 1969 bol prvým fotoaparátom na Mesiaci.

Najvyššie štátne vyznamenanie udeľované cudzincovi Rad Bieleho dvojkríža I. triedy odovzdal prezident Schuster švédskemu kráľovi Carlovi XVI. Gustafovi na bankete podávanom na jeho počesť na Bratislavskom hrade. Prezidentovi Schusterovi udelil švédsky kráľ Rad Serafína, ktorý sa udeľuje iba hlavám štátov, monarchom a členom kráľovských rodín.

Republikový výbor (RV) Strany demokratickej ľavice (SDĽ) neskoro v noci nenavrhol odvolať z postu ministra školstva Milana Ftáčnika. Ako uviedol predseda SDĽ Koncoš, definitívne rozhodnutie príjme RV až na svojom rokovaní 14. apríla. Deň predtým sa bude konať ustanovujúci zjazd SDA. Podľa Koncoša niektorí členovia RV si sľubujú od ustanovujúceho zjazdu SDA možnú integráciu celej ľavice. Líder ľavičiarov si však myslí, že "je to snívanie o tom, čo sa nateraz nedá vytvoriť."

Každý pes držaný najmenej tri mesiace na území Slovenska bude podliehať evidencii psov. Zároveň držiteľ každého psa bude povinný ho v priebehu 30 dní prihlásiť do evidencie v mieste, kde sa prevažne nachádza. Obec vydá vlastníkovi psa evidenčnú známku, ktorá je neprenosná na iného psa a ktorou bude preukazovať totožnosť psa. Vyplýva to z nového zákona upravujúceho podmienky držania psov, ktorý prijala NR SR.

NR SR schválila vládny návrh zákona o rozhodcovskom konaní. Cieľom návrhu je rozšíriť možnosti rozhodcovského konania ako náhrady súdneho konania. V praxi sa to odrazí na odbremenení všeobecných súdov od sporov, ktoré možno riešiť v rozhodcovskom konaní. Záruka, že sa rozhodcovské konanie nebude zneužívať, spočíva v tom, že sa bude konať len vtedy, ak sa na ňom dohodnú obe strany. NR SR schválila novelu zákona o minimálnej mzde je jej zosúladenie so Zákonníkom práce, ktorý je účinný od 1. apríla, ktorá priznáva zamestnancom minimálnu mzdu za 40 hodinový týždenný pracovný čas a novelu zákona o inšpekcii práce, ktorá vytvára právne predpoklady na zvýšenie efektívnosti výkonu inšpekcie práce v kontrolnej činnosti zameranej na zisťovanie nelegálnej práce a jej odstraňovanie.

Vláda schválila uvoľnenie piatich miliónov korún z rezervy vlády pre Kanceláriu prezidenta SR (KP SR). Tieto prostriedky sú určené na správu a prevádzkovanie prezidentskej rezidencie na Slavíne a Karacsónyiho paláca, kde sídli časť KP SR. Vláda schválila návrh novely Trestného zákona, ktorá obsahuje novú definíciu terorizmu.

Bezplatné externé štúdium na vysokých školách (VŠ) v súvislosti s nadobudnutím platnosti nového zákona o VŠ bolo jednou z hlavných tém 21. riadneho zasadnutia Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) v Nitre. Ako uviedol prezident SRK Milan Dado, predpokladá sa, že v roku 2002 prijmú VŠ na externé štúdium päťtisíc študentov. Tento počet zodpovedá súčasným možnostiam slovenských VŠ. Do konca roku 2002 predstavujú náklady 70 mil. korún.

Minister kultúry Milan Kňažko odovzdal menovací dekrét dočasnej riaditeľky divadla Nová scéna Wande Hrycovej. Na novom poste tak bude nasledovať svojho otca Andreja Hryca, ktorý v tejto funkcii pôsobil do 28. marca.

Výnos tohtoročného už šiesteho ročníka Dňa narcisov na podporu programov prevencie, včasnej diagnostiky, výskumu a liečby rakoviny dosiahol zatiaľ sumu 9,5 milióna korún. V Bratislave sa vyzbieralo 2,8 milióna, čo je o 800 tisíc korún viac ako vlani. Rovnakým úspechom sa môžu pochváliť aj východoslovenské mestá Košice, Prešov a ďalšie, kde dobrovoľníci vyzbierali viac ako 3,5 milióna korún. Konečná suma, ktorá sa počas kampane vyzbierala bude známa 23. apríla. Do zbierky sa aj napriek nepriaznivému počasiu zapojilo takmer 9 000 dobrovoľníkov vo vyše 400 obciach a mestách Slovenska.

SR má plnú podporu Českej republiky (ČR) vo svojich integračných snahách v prípade NATO, aj EÚ. Podpredsedu NR SR Pavla Hrušovského a predsedu poslaneckého klubu KDH Františka Mikloška o tom ubezpečil podpredseda KDÚ-ČSL Jan Kasal. Slovenskí poslanci sa na pracovnej návšteve v Prahe stretli so zástupcami svojej sesterskej strany KDÚ-ČSL.

Strana maďarskej koalície (SMK) má aj naďalej pochybnosti o tendri na predaj 86,99-percentného balíka akcií spoločnosti Slovenská plavba a prístavy (SPaP). "Navrhli sme našim koaličným partnerom, aby Fond národného majetku SR (FNM) zrušil túto súťaž,” konštatoval na tlačovej besede podpredseda SMK László Gyurovszky s tým, že koaliční partneri v utorok na svojom zasadnutí tento návrh nepodporili.

Spoločnosť Penta Group považuje vyjadrenia podpredsedu SMK Gyurovszkého, týkajúce sa tendra na predaj akcií firmy SPaP, za jasný dôkaz politického lobingu. "Nie som politik, ale som presvedčený, že výrazy, k akým sa dopracoval pán Gyurovszký, rozhodne nepatria do slovníka predstaviteľa renomovanej politickej strany,” povedal člen Predstavenstva Penty Jaroslav Haščák.

Narušený pilier bratislavského Starého mosta po minulotýždňovej havárii remorkéra Grafenstein nie je podľa predbežných výsledkov dynamickej skúšky a geodetických meraní vážne poškodený. Od 8. apríla by mala po moste začať premávať mestská hromadná doprava a od 15. apríla aj individuálna doprava. Lávka pre peších, ktorá je narušená najviac, bude v rekonštrukcii približne mesiac.

Víťazom šiesteho ročníka literárnej súťaže EuroTel Poviedka 2002 sa stal text Benjamína Škreka Spomínala. Škrekova poviedka zvíťazila spomedzi 21 nominovaných prác, o ktorých rozhodovala šesťčlenná porota vedená Vladimírom Ballom päť hodín. Ako už býva zvykom, aj tento rok budú víťazné práce publikované v zborníku, ktorého krst sa uskutoční v máji v divadle Stoka. Finalistov súťaže tiež osloví vydavateľ Koloman Kertész Bagala z L.C.A. na publikovanie samostatnej knihy.

Polícia eliminovala ďalšiu zločineckú skupinu, ktorá operovala v Banskej Bystrici a okolí. Kukláči zadržali 30-ročného Michala O. a 39-ročného Zdenka Š., oboch z Banskej Bystrice. Obaja sú podozriví zo závažnej trestnej činnosti, informoval na tlačovej besede viceprezident Policajného zboru Jaroslav Spišiak.4. apríla

Švédska kráľovná Silvia sa na Ministerstve vnútra (MV) SR zaujímala o to, ako Slovensko rieši problémy týkajúce sa kriminality spojenej s obchodovaním so ženami, sexuálnym zneužívaním žien a detí, so šírením a novými formami šírenia detskej pornografie. Švédsky kráľovský pár neskôr privítal na Univerzite Komenského v Bratislave študent univerzity Matúš Gamrat. Kráľovskému páru predstavil plynulou švédštinou seba a svojich spolužiakov, ktorí na univerzite študujú švédsky jazyk a literatúru, ale aj históriu tejto krajiny. Rektor Univerzity Komenského Ferdinand Devínsky v príhovore sa poďakoval švédskej vláde, ktorá venuje veľkú pozornosť rozvoju spolupráce slovenských a švédskych univerzít a Švédskemu inštitútu v Štokholme, ktorý univerzite poskytol učebnice a knihy.

Novelu zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov podpísal prezident Schuster. Novela upravuje plat predsedovi NKÚ na 1,5 násobok a podpredsedom na 1,3 násobok platu poslanca začínajúc mesiacom, v ktorom boli zvolení. Súčasným funkcionárom NKÚ sa plat upraví podľa tohto zákona mesiac po nadobudnutí účinnosti novely. NR SR schválila novelu 13. marca. Prezident podpísal aj zákon o ochrane a rozvoji územia Bardejov a novelu zákona o daňových orgánoch a zákona o správach finančnej kontroly.

Prezident Schuster sa však rozhodol nepodpísať zákon o súdnej rade a vrátil ho NR SR na opätovné prerokovanie. Hlava štátu namieta, že dôvody odvolania člena Súdnej rady v paragrafe 26 odsek 1 písmeno C zákona sú v rozpore s Ústavou SR. Dôvody odvolania ustanovené zákonom idú nad rámec ústavy a sú s ňou v rozpore, lebo zužuje dôvody na odvolanie. "Podľa ústavy môže ten, kto člena Súdnej rady SR zvolil alebo vymenoval, tohto člena aj odvolať - a to z rôznych dôvodov", uviedol hovorca prezidenta Ján Füle

Ústavnoprávny výbor NR SR by sa mal začiatkom budúceho týždňa zaoberať zákonom o Súdnej rade, ktorý vetoval prezident Schuster. Na zasadnutí výboru sa bude minister spravodlivosti Ján Čarnogurský snažiť presvedčiť poslancov o opätovnej podpore pre túto normu, ktorú považuje za “ právne správnu a dobrú.” Keďže o zákone už rokovala koaličná rada a vyjadrila mu podporu, Čarnogurský predpokladá schválenie zákona. Minister ďalej uviedol, že za rozhodnutím prezidenta vrátiť zákon o Súdnej rade “žiaľ, cítim veľmi silný vplyv predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina”.

Slovensko-rakúske vzťahy, tzv. Benešove dekréty a vnútropolitická situácia na Slovensku boli hlavnou témou stretnutia predsedu NR SR Jozefa Migaša s rakúskym prezidentom Thomasom Klestilom a prezidentom Parlamentného zhromaždenia Rady Európy Petrom Schiederom v rámci Migašovej oficiálnej návštevy Rakúska. V súvislosti s Benešovými dekrétmi Migaš uviedol, že pozícia Slovenska je v tomto smere jasná. "Je to téma, ktorá by mala byť už históriou a nemala by sa z nej robiť aktuálna politická agenda. Bola vyvolaná umelo a vracať sa k Benešovým dekrétom, robiť z nich politiku, vracať ich do parlamentu a do medzištátnych vzťahov považujem za zbytočné," povedal Migaš. Rozširovanie EÚ, problematika Benešových dekrétov, ako aj súčasná vnútropolitická situácia v oboch krajinách boli tiež dominantnými témami rokovaní Jozefa Migaša so šéfom rakúskeho parlamentu Heinzom Fischerom vo Viedni.

NR SR schválila zákon týkajúci sa povolania sestry, pôrodnej asistentky a Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek. Poslanci ďalej neschválili Informáciu o konkrétnych protikorupčných opatreniach na ministerstve zdravotníctva, ktorú predniesol minister Roman Kováč. Zaviazali guvernéra Národnej banky Slovenska Mariána Juska, aby dopracoval Správu o opatreniach prijatých v súvislosti s krachom Devín banky. Poslanci definitívne potvrdili zrušenie povinnosti montovať termoregulačné ventily na radiátory do bytov. Plénum neakceptovalo pripomienky prezidenta Schustera, ktorý vrátil NR SR novelu zákona o energetike na opätovné prerokovanie.

Lehota na podanie majetkových priznaní sa posúva na 31. október 2002. Rozhodla o tom NR SR schválením novely zákona o správe daní a poplatkov. Prijatá novela zároveň ruší povinnosť občanov podávať vyhlásenia o nemajetnosti.

Peter Weiss neuvažuje o alternatíve spoločnej kandidátky s SDĽ pred jesennými parlamentnými voľbami. "Nech si Koncoš robí svoju ľavicovú politiku a my si budeme robiť svoju," vyhlásil člen prípravného výboru Sociálnodemokratickej alternatívy (SDA) P. Weiss pred novinármi. Zároveň vylúčil akúkoľvek predvolebnú spoluprácu s SDĽ.

Strana občianskeho porozumenia (SOP) bude vo vláde presadzovať použitie peňazí z predaja Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) na zníženie dlhovej služby štátu, na dôchodkovú reformu a na úhradu plynofikácií obcí, čo predstavuje 4 miliardy korún. Nevylučuje tiež návrh na použitie týchto prostriedkov na splatenie dlhov obcí a miest a rozvojové programy.

Prebiehajúce reformy ozbrojených síl, vrátane oblasti personálneho manažmentu a vojenského školstva boli témou rokovania náčelníka Generálneho štábu Armády SR genpor. Milana Cerovského a jeho českého partnera genpor. Jiřího Šedivého. Obaja velitelia sa zhodli, že dôležitou súčasťou reformy oboch armád, súčasťou ktorej je výrazné zníženie počtov, je reforma vzdelávacieho systému vrátane vzniku Akadémie obrany.

Po uvoľnení člna remorkéra Greifenstein, ktorý bol zalomený v jednom z pilierov Starého mosta, začali premávať lode v obidvoch smeroch tak ako pred štvrtkovou haváriou. Čln vyslobodili pracovníci rakúskej firmy Brandner. Pri operácii nevznikli žiadne komplikácie, okrem pretrhnutia troch oceľových lán. Plavidlo je v súčasnosti v jednom z bazénov bratislavského prístavu - v novej opravovni lodí. O tom, či bude vrak možné opraviť alebo skončí v šrote, rozhodne rakúsky majiteľ remorkéra po zistení rozsahu poškodenia.5. apríla

Švédsky kráľovský pár bol na návšteve východného Slovenska. Na starej radnici v Košiciach privítal Carla VI. Gustafa s manželkou Silviou primátor mesta Zdenko Trebuľa. Švédska kráľovná počas prezentácie slovenskej verzie knihy švédskej rómskej autorky Katariny Taikon slávnostne odovzdala toto dielo ministrovi školstva Milanovi Ftáčnikovi. Autobiografická kniha je o živote rómskeho dievčatka Katici v cigánskej osade neďaleko švédskeho Örebro. K. Taikon (1932-1995) na pozadí života v osade a konfliktov s väčšinovou švédskou spoločnosťou sleduje ako sa z dieťaťa Katici formuje mladá žena.

Prezidenta Združenia sudcov Slovenska (ZSS) Juraja Majchráka mrzí, že sa prezidentským vetom vracia do parlamentu zákon o Súdnej rade SR a odďaľuje sa tým jej kreovanie. "Neprislúcha mi posudzovať otázky ústavnosti či protiústavnosti jednotlivých ustanovení, ktoré prezident vytýka tomuto zákonu, na veto má však legitímne právo" uviedol. Ak parlament bude schopný prerokovať pripomienky prezidenta k zákonu o Súdnej rade a nenastanú komplikácie, je podľa neho možné, že Súdna rada SR bude konštituovaná už v júni.

Minister obrany Jozef Stank zápisom do kondolenčnej knihy v sídle Veľvyslanectva Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska vyjadril sústrasť nad úmrtím kráľovnej matky. Vyjadril úctu jej pamiatke a ako uviedol, "matka britskej kráľovnej Queen Mum zostane pre mňa vždy vzorom ušľachtilej ženy, najmä pre jej príkladný postoj počas druhej svetovej vojny, keď aj napriek nemeckým náletom na Buckinghamský palác odmietla opustiť Britániu a neodišla do bezpečia v zámorí."

Trenčianska univerzita v Trenčíne bude od 15. mája niesť meno Alexandra Dubčeka. Rozhodla o tom

NR SR, pričom hlasovanie o tomto návrhu opäť sprevádzala v pléne diskusia o jazykovej a gramatickej správnosti podoby nového názvu univerzity.

Demokratická strana (DS) je hlboko sklamaná a pobúrená rozhodnutím parlamentu, ktorý odmietol novelu volebného zákona predkladanú poslancom Alexandrom Slafkovským. Poslanci tak odmietli napraviť nielen technické nedostatky volebného zákona, ale nepoučili sa ani z nízkej účasti na voľbách do VÚC, uvádza sa vo vyhlásení DS. Nízka účasť voličov v regionálnych voľbách bola priamo ovplyvnená účinnosťou volebného zákona, ktorý vylučuje neverejné médiá z volebnej kampane a spôsobuje nízku informovanosť občanov.

Rada Európskej liberálnej, demokratickej a reformnej strany (ELDR) na svojej konferencii, ktorá sa konala v dňoch 4.-5. apríla 2002 v Bruseli na pôde Európskeho parlamentu, prijala Alianciu nového občana za asociovaného člena.

Obnova poľnohospodárskej krajiny v ochrannom pásme Národného parku Slovenský raj je cieľom 1. revitalizačného tábora - Letanovce 2002. Do činnosti účastníkov tábora chcú jeho organizátori - občianske združenie (OZ) Tatry z Liptovského Mikuláša a OZ Zachráňme Letanovský mlyn z Letanoviec zapojiť Rómov, ktorý žijú na území Slovenského raja. Podľa informácii internetového denníka ChangeNet by sa tábor mal zamerať najmä na revitalizáciu prírodného bohatstva obcí Letanovce a Hrabušice a ich okolia.

Delegácia Slovenskej národnej strany (SNS) na čele s predsedníčkou Annou Malíkovou sa na pozvanie predsedu talianskej vládnej strany Alleanza Nazionale (AN) zúčastňuje na Národnom kongrese AN v talianskej Bologni. Malíková bude na kongrese hovoriť o ďalšom smerovaní i pôsobení jej strany na slovenskej politickej scéne, ako aj o spolupráci s európskymi parlamentnými stranami v zjednotenej Európe.

Základný kameň ôsmeho národného parku, ktorým sa Slovenský kras stal od 1. marca, slávnostne odhalil pred vstupom do jaskyne Domica minister László Miklós. Počas slávnostného aktu minister Miklós vyjadril spokojnosť nad tým, že sa hodnoty Slovenského krasu, ktoré UNESCO už dávno vyhlásilo za biosférickú rezerváciu, stali súčasťou národného parku a okomentoval to slovami, že sme týmto krokom vlastne len dobehli svet.

Slovenským potápačom a záchranárom, ktorí sa podieľali na záchrane maďarského potápača začiatkom tohto roka odovzdal generálny konzul Maďarskej republiky v Košiciach György Varga diplomy a dary maďarského ministra vnútra. G. Varga sa poďakoval za obetavosť slovenských záchranárov a ich promptnú reakciu.

Svetový zväz Maďarov (SZM) bude naďalej vyvíjať úsilie na pôde Európskeho parlamentu (EP) a Európskej komisie (EK) ako aj v štátoch strednej Európy, aby upozornil na potrebu zrušenia tých častí tzv. Benešových dekrétov, ktoré si vyžiadali v minulosti mnoho nevinných obetí v radoch sudetských Nemcov a Maďarov žijúcich na území bývalého Československa krátko po skončení II. svetovej vojny. Zväz bude pokračovať aj v podpore tých výskumných prác, ktoré majú odkryť pozadie tragických udalostí súvisiacich s uplatňovaním prezidentských dekrétov.kp;jj

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 spôsobov, ako Wi-Fi 6 pomáha biznisu
 2. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 3. Čo som sa naučila o mužskom holení a o mužoch
 4. SYNLAB je v Európe jednotkou v laboratórnej diagnostike
 5. Chcete mať pasívny príjem vďaka investovaniu? Ako začať?
 6. Ako správne nalepiť obklady v kúpeľni?
 7. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 8. Začala sezóna bicyklov aj ich zlodejov: Dajte si na svoj pozor!
 9. Mooncity: prvá expozícia elektromobility na Slovensku
 10. Prekvapia hokejový svet? Slovensko ide na šampionát s mladíkmi
 1. SYNLAB je v Európe jednotkou v laboratórnej diagnostike
 2. Mooncity: prvá expozícia elektromobility na Slovensku
 3. Čo som sa naučila o mužskom holení a o mužoch
 4. Na elektromobile môžete prerobiť, ale aj ušetriť
 5. Prekvapia hokejový svet? Slovensko ide na šampionát s mladíkmi
 6. Začala sezóna bicyklov aj ich zlodejov: Dajte si na svoj pozor!
 7. Ceny nehnuteľností stále rastú. Je čas investovať
 8. 5 spôsobov, ako Wi-Fi 6 pomáha biznisu
 9. Bakalárske študijné programy na FVT
 10. Ako správne nalepiť obklady v kúpeľni?
 1. Tajná komunita, v ktorej nakupujete so zľavami až do 80% 14 656
 2. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 10 877
 3. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel 8 567
 4. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér 8 524
 5. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 8 387
 6. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 7 462
 7. Nákupy, ktoré rozbúchajú srdce v nákupnom centre Novum Prešov 6 951
 8. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 6 491
 9. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite 5 636
 10. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí 4 533
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Keď do chorého systému prídu extrémy ako Kollár alebo Fico, je jeho zvrátenosť zvlášť zrejmá.

Ústavný súd sídli v Košiciach.

Ústavný súd naposledy nariadil prepustenie z väzby pred štrnástimi rokmi.

14 h
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Zasmejme sa s Veronikou Remišovou

Peter Tkačenko

Nedostatok snahy jej vyčítať nemôžeme, s výsledkami je to horšie.

17 h

Neprehliadnite tiež

Problémy hlásia viaceré obce.

19m
Ampulka vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 387-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 238 obetí.

2 h