BRATISLAVA. Vlastenectvo sa na Slovensku nenosí. V školách sa o ňom neučí, médiá slúžia len cudzím záujmom. V piatok tieto myšlienky nešíril premiér Robert Fico, ale minister školstva Ján Mikolaj z SNS v Smoleniciach organizoval vedeckú konferenciu: Vlastenectvo a tradície vo výchove a vzdelávaní.
Slovo vlastenectvo nie je ani v 21. storočí nadávka. Problém je, ak nám o ňom chce kázať garnitúra, ktorá je týmto storočím panensky nedotknutá. Komentár Petra Schutza: Trénovanie vlastenectva.
„Brzdiči a sypači piesku do nášho národného stroja sú rozložení na miestach, o ktorých sa nám ani nesníva, a pracujú ako včeličky,“ takýchto vyjadrení boli príspevky, ktoré zazneli, plné, takže pripomínala podujatia na podporu osamostatnenia Slovenska v roku 1992.
Prišli mnohí ľudia známi z vtedajších dní – predseda Matice Jozef Markuš či historici Matúš Kučera a Anton Hrnko. O vzťahu k vlasti však hovorili aj šéf kancelárie prezidenta Milan Čič, kardiochirurg Viliam Fischer, nitriansky biskup Viliam Judák, či poslanec SNS Jozef Rydlo.
Napríklad o novele školského zákona, ktorá rieši zemepisné názvy v menšinových učebniciach, Kučera povedal: „Keby si niekto bol uvedomil, že názov dediny je kultúrno-historický fenomén, neboli by naši páni poslanci odhlasovali taký sprostý zákon.“ Vyslúžil si potlesk.
Drahoslav Machala, ktorý písal aj prejavy Ficovi, povedal, že vlády, vrátane tej dnešnej, nepochopili, že majú vládnuť, nie diskutovať, a že minister by mal zaviesť viac hodín slovenčiny. Ak sa na školách „znova začnú spievať slovenské pesničky, nie hip-hop“, minister podľa neho dosiahne toľko ako futbalová reprezentácia.
„Stále počúvam o menšinách, gejoch, lesbičkách, o ich právach, ale takmer nič nepočujem o svätom práve štátotvorného národa.“ Došlo aj na zámer „maďarskej iredenty“ zaviesť na celom Slovensku dvojjazyčnosť s pomocou protištátnych médií. „Nuž ale keď je niekto v službe žoldnierskej, musí, či je tak alebo onak,“ povedal 77–ročný Kučera – ako jediný hovoril bez papiera.
Publikum tvorilo asi 60 úradníkov, vedcov a učiteľov. Jeden bývalý učiteľ na základnej škole povedal, že by z príspevkov mohol aplikovať možno len dve vety, ale že práve na tejto úrovni sa musí prísť na to, ako žiakov viesť k vlastenectvu.

Beata
Balogová
