AKTUALIZOVANÉ 19:30

Orbán chce pre Maďarov v Karpatskej kotline novú budúcnosť

Orbán v prejave, ktorý delegáti niekoľkokrát prerušili potleskom, vyzval Maďarov žijúcich na Slovensku, aby sa hlásili k svojej národnosti "aj v časoch, keď to neprináša žiadne výhody".

(Zdroj: TASR)

RIMAVSKÁ SOBOTA. Spoločné plánovanie budúcnosti Maďarov žijúcich v Karpatskej kotline a položenie slovensko-maďarských vzťahov na nové základy avizoval dnes v Rimavskej Sobote na 9. Republikovom kongrese SMK predseda Maďarského občianskeho zväzu - Fidesz Viktor Orbán.

"Ak dostaneme (Fidesz) dôveru od maďarských voličov, navrátime stratenú dôveru v Maďarsko a maďarskú vládu, začneme spoločné plánovanie budúcnosti Maďarov žijúcich v Karpatskej kotline. Slovensko-maďarské vzťahy položíme na nové základy, ktorých princípom bude sloboda, vzájomná úcta a európske hodnoty," povedal maďarský opozičný politik, ktorý sa na kongrese zúčastnil ako hosť.

Orbán v prejave, ktorý delegáti kongresu niekoľkokrát prerušili mohutným potleskom, vyzval Maďarov žijúcich na Slovensku, aby sa hlásili k svojej národnosti "aj v časoch, keď to neprináša žiadne výhody".

Maďari by sa mali vnímať ako štátotvorné spoločenstvo

V otázke postoja Európskej únie (EÚ) k národnostným menšinám povedal, že sa zdá, že v Európe vychádza z módy pojem národnostná menšina, namiesto menšiny sa čoraz viac hovorí o národných spoločenstvách, ktoré sú prirodzenými štátotvornými prvkami.

"Pomaly aj tu v Karpatskej kotline by sme my Maďari mali vnímať seba za hranicami nie ako menšinu, ale ako štátotvorné spoločenstvo," konštatoval predseda Fidesz, podľa ktorého sa v Európe vyvinul takýto trend preto, že vo všetkých krajinách Európy si uvedomili, že určité práva nemôžu byť závislé od veľkosti určitého spoločenstva.

"Každé národné spoločenstvo má určité práva. Každé spoločenstvo Európy má napríklad právo na to, aby bez prekážok hovorilo svojím materinským jazykom, aby vo svojom jazyku vybavovalo svoje záležitosti, aby nikto nezasahoval do jeho kultúrneho a vnútorného politického života," zdôraznil.

Právo na autonómiu má mať každý

Podľa jeho slov každé spoločenstvo v Európe má právo aj na autonómiu, ktorá je široko akceptovanou európskou hodnotou.

Jazykový zákon na Slovensku označil Orbán za "kultúrnu agresiu voči európskym hodnotám". "Zlý zákon nie je možné dobre aplikovať. Je ho možné iba odvolať, opraviť a prijať namiesto neho dobrý zákon," poznamenal.

Orbán vyzval v rámci Európy za používanie rovnakého meradla. Maďari žijúci v Karpatskej kotline by mali mať rovnaké práva ako Katalánci v Španielsku či Fíni žijúci vo Švédsku.

Maďarský politik povedal, že budúcnosť spoločenstva Maďarov v Karpatskej kotline by mala byť plánovaná spoločne. "Som rád, že SMK sa aj napriek odporu zúčastňuje Fóra maďarských poslancov Karpatskej kotliny (KMKF), ktoré je dôležitým medzinárodne uznávaným fórom na zladenie snáh a plánov národných spoločenstiev žijúcich v rôznych krajinách," podotkol a vyzval k tomu, aby maďarská menšina nepovolila nacionalistickému tlaku na Slovensku.

Orbán zdôraznil, že účasť na KMKF je dobrovoľná. Ako povedal, ten, kto príde na fórum, zúčastní sa spoločného plánovania budúcnosti maďarského spoločenstva Karpatskej kotliny.

"Každý sa v Maďarsku bude tešiť, ak sa zúčastnite. Maďarsko vám odkazuje, že Maďarsko je s vami, Maďarsko je s Felvidékom," uviedol predseda, ktorý týmito slovami parafrázoval prejav podpredsedu SMK Miklósa Duraya z mítingu Fidesz pred voľbami v roku 2002 v Budapešti, kde Duray vyjadril v mene "Felvidéku" podporu "Viktorovi".

Slovákom v SR odkázal, že stojí za to, byť opatrný pri obmedzovaní práv maďarskej menšiny, lebo dejiny Európy svedčia o tom, že tam, kde porušujú práva niektorého spoločenstva, časom prídu na rad aj ďalšie spoločenstvá. "Po maďarských spoločenstvách môžu prísť na rad aj slovenské. Otázka Maďarov na Slovensku je pre mňa synonymom slobody," zdôraznil.

Slota: Návšteva Orbána je pre Slovensko nebezpečná

Účasť Viktora Orbána na dnešnom kongrese SMK v Rimavskej Sobote a jeho návšteva na Slovensku je nebezpečná. Tvrdí to predseda Slovenskej národnej strany Ján Slota. "Dnešná návšteva i vyjadrenia Viktora Orbána na kongrese SMK dokladujú, že bývalý maďarský premiér a pravdepodobný víťaz budúcoročných maďarských volieb vôbec neskrýva snahu zvýrazňovať jednotnosť maďarského národa v jednom politickom zoskupení, ktorého začiatkom má byť politická autonómia území štátov, susediacich s Maďarskom.

Ešte v roku 2002 sa Viktor Orbán nechal počuť, že hranice Maďarska sú na hraniciach Poľska. Známy je jeho výrok, že bol premiérom 15 miliónov Maďarov. Dnes hovoril o spoločnej budúcnosti Maďarov v Karpatskej kotline. Tieto provokácie netreba podceňovať, jasne dokumentujú, o čo maďarskej politickej špičke ide," píše Slota

"Politika SMK týmto snahám Budapešti poslušne súhlasne prikyvuje a farizejsky sa síce aj na dnešnom kongrese vyhla výrazu politickej autonómie na Slovensku, ale ide len o priehľadnú taktiku cez akési „menšinové samosprávy v rámci kultúry a školstva" priblížiť sa k autonómii. Napokon, Pál Csáky aj Miklós Duray o autonómii vždy radi a otvorene hovorili - či už na Slovensku, alebo na medzinárodných fórach," uzavrel Slota.

Orbán má predvolebnú rétoriku, tvrdí politológ

Vystúpenie predsedu maďarského Fideszu Viktora Orbána, ktorý dnes v Rimavskej Sobote hovoril na kongrese SMK o spoločnej budúcnosti Maďarov žijúcich v Karpatskej kotline, považuje politológ Juraj Marušiak za spochybňovanie doterajšieho spôsobu menšinovej politiky na Slovensku ako aj celkového systému medzinárodných dohôd, ktoré hovoria o menšinách. Orbán vyzdvihoval aj národné spoločenstvá, ktoré by podľa neho mali byť prirodzenými štátotvornými prvkami.

"To odmietanie menšinového statusu je nebezpečné chápanie," upozornil Marušiak. Slová maďarského politika, ktorý pravdepodobne nastúpi do budúcej maďarskej vlády, sú však podľa neho adresované prevažne maďarským voličom.

S tým sa stotožňuje aj politológ Grigorij Mesežnikov, podľa ktorého Orbánove slová neobsahujú nijaké riziko pre Slovensko.

"Ja by som teraz výroky Viktora Orbána nijako nedramatizoval, aj v Maďarsku je predvolebná situácia," povedal TASR. "Aj keď si viem predstaviť, že niektorí politici na Slovensku teraz začnú vo svojich reakciách poukazovať na nejaké nebezpečenstvo," dodal.

Slovensku tak podľa Mesežnikova nijaké nebezpečenstvo nehrozí. Upozornil však, že vzťahy medzi Slovenskou republikou a Maďarskom po nástupe Orbána do maďarskej vlády budú "oveľa, oveľa napätejšie". A to najmä vtedy, ak na Slovensku nedôjde k zmene menšinovej politiky, zdôraznil.

Marušiak pre TASR ďalej konštatoval, že Orbánove vystúpenie bolo "na hrane", a to aj napriek tomu, že sa v ňom vyhýbal konštatáciám, ktoré by boli explicitne vysvetľované ako zásah do štátnej suverenity.

Csáky post obhájil

Republikový kongres Strany maďarskej koalície v Rimavskej Sobote podľa očakávania potvrdil vo funkcii predsedu Pála Csákyho. Šéf SMK dostal v tajnom hlasovaní 270 hlasov a 25 delegátov mu dôveru nedalo. Približne 11 straníkov vôbec nehlasovalo.

O vyslovenie dôvery požiadal kongres sám Csáky. Odchádzajúci prívrženci expredsedu SMK Bélu Bugára totiž spochybnili jeho mandát aj metódy práce v strane.

Csáky označil obdobie, v ktorom rokujú, za hektické. SMK sa dostala do problémov po júnovom rozpade, odchode kritikov okolo expredsedu Bélu Bugára a založení jeho novej strany Most-Híd.

„Ozývajú sa hlasy, že sme údajne stratili akcieschopnosť. Naopak, dosiahli sme výsledky vo voľbách do europarlamentu, v prezidentských voľbách, aj ohľadne nešťastného jazykového zákona, ktorý nepotrebuje nikto na Slovensku, len niektorí tupí nacionalisti zo strany vládnej koalície," vyhlásil Csáky a dodal, že SMK je aj napriek turbulenciám akcieschopná a stabilizovaná.

„Strana akcieschopná a stabilná. Vieme aj na horizonte 20 - 25 rokov, čo chceme, ako si predstavujeme našu pozíciu a akú budúcnosť si želáme. Chceme si zachovať vlastnú identitu, zveľaďovať regióny kde žijeme spolu so Slovákmi, chceme žiť v mieri a pokoji, ale nechceme sa asimilovať a nechceme žiť v pozícii druhoradých občanov," konštatoval predseda SMK.

V blížiacich sa regionálnych voľbách chce SMK obsadiť pozície najmä v krajských parlamentoch Bratislavy, Trnavy, Nitry, Banskej Bystrici a v Košíc.

Menšinové práva chcú rozšíriť

Podpredseda SMK Jozsef Berényi vyhlásil, že sú jedinou stranou na Slovensku, ktorá nechce len udržiavať, ale aj rozširovať práva národnostných menšín, najmä v oblasti jazyka, kultúry a školstva.

„Chceme vybudovať samosprávne orgány v oblasti kultúry a školstva. Preštudovať, analyzovať a potom uplatňovať na Slovensku tie najlepšie ostatné samosprávne modely členských štátov Európskej únie. To je taktiež cieľom nášho programu, aby sme si nemysleli, že samospráva je akési tabu, o čom sa nedá hovoriť na Slovensku otvorene," vyhlásil Berényi.

Označenie samospráva používajú maďarskí politici na Slovensku ako synonymum znervózňujúceho pojmu autonómia.

„Autonómia má svojich prívržencov a protivníkov. Keďže ja patrím medzi prívržencov, zrejme budem zaujatý, pretože podľa môjho názoru autonómia znamená schvaľovanie demokracie a jej odmietnutie zas spochybnenie demokracie...Teda čo je podstata autonómie? Samospráva," vyhlásil v jednej zo svojich úvah s názvom Autonómia nie je strašiak, ale duch doby Miklós Duray.

Nový dlhodobý stranícky program SMK na najbližších 20 rokov neobsahuje podľa podpredsedu Berényiho len menšinové, ale aj ekonomické otázky. SMK sa radí medzi stredopravé strany, ale sústreďuje sa najmä na zbieranie hlasov maďarských voličov. Berényi tvrdí, že vítajú aj liberálov, národných liberálov, aj tých, čo „rozmýšľajú trošku socialisticky".

„Chceme pozbierať všetky hlasy maďarskej komunity na Slovensku," dodal.

Hamerlík prekvapivo odstúpil

Richárd Hamerlík prekvapujúco odstúpil z Republikového predsedníctva Strany maďarskej koalície aj z funkcie okresného predsedu vo Veľkom Krtíši. Hamerlik zdôvodnil svoj krok tým, že nechcel spôsobiť problémy na kongrese a ďalšie štiepenie strany. Hamerlik zostáva v SMK.

Hamerlík sa objavil začiatkom júna tohto roku na jednom z rokovaní Bugárovej strany Most-Híd a niektorí straníci ho začali spájať s Bugárovou stranou. Časť z nich chcela na dnešnom rokovaní otvoriť túto otázku, a preto Hamerlík odstúpil.

„V strane boli takí, ktorým sa to nepáčilo. Boli snahy, aby sme o tom dnes diskutovali. Nechcel som priliať olej do ohňa, aby to skĺzlo do neželanej úrovne. Dosiahol som to, aby kongres zostal pracovný a aby kongres nedelil ďalej našu stranu a národ a aby sme zostali jednotní," vyhlásil bývalý člen predsedníctva strany.

Hamerlik zdôvodnil svoju niekoľkohodinovú účasť na rokovaní strany Most-Híd krátko: „Vždy som sa dal trošku prirovnať k neveriacemu Tomášovi. Aj v mladosti som vždy rád skočil hlavičku a urobil som to aj teraz. Videl som, že to nie je cesta, ktorou sa chcem vybrať."

Hamerlík momentálne nevie, či kongres bude na jeho miesto voliť náhradníka, alebo jeho post ostane neobsadený.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 2. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 2. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 3. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 4. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 5. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 6. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 7. Svadba v kraji lietajúceho mnícha Cypriána
 8. Vecný dar pre Detské kardiocentrum v Bratislave
 9. VZN o hazarde sa dá zachrániť
 10. Prieskum: Ako si Slováci požičiavajú? Hlavne rýchlo
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 10 473
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 10 411
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 8 402
 4. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 7 019
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 6 869
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 064
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 985
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 3 501
 9. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 909
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 535

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.

TECH

Akadémia vied má päť slabých ústavov, dva špičkové

Päť ústavov nestojí na pevných základoch.

Neprehliadnite tiež

Diabetická noha izoluje od spoločnosti

O živote pacienta s diabetickou nohou sa denník SME rozprával s viceprezidentkou Zväzu diabetikov Slovenska ANNOU LALIKOVOU.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Kotlebov galavečer v Rimavskej Sobote nebude, vyhlásil primátor

Kotlebovci chystali podujatie v deň vzniku slovenského vojnového štátu.

Zmeny vo fungovaní zdravotnej služby môžu podľa Slovak Business Agency ušetriť milióny

Úprava legislatívy má znížiť náklady malým a stredným podnikateľom vrátane živnostníkov so zamestnancami v prvej a druhej kategórii prác.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop