Bratislava 6. apríla (TASR) - Nedostatkom reformy verejnej správy je podľa predsedu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michala Sýkoru realizácia prenosu kompetencií a zodpovednosti bez súčasnej decentralizácie ich financovania.
Ak sa zmena spôsobu financovania samosprávnych krajov neurobí čo najskôr, bude mať reforma verejnej správy kontraproduktívny efekt, uviedol Sýkora v dnešnej diskusnej relácii Sobotné dialógy Slovenského rozhlasu.
Kompetencie samosprávnych krajov sa financujú formou decentralizačnej dotácie, oponoval Sýkorovi riaditeľ odboru Ministerstva financií SR Jozef Mikš, zodpovedný za financovanie VÚC. Prostriedky, s ktorými samosprávne kraje hospodária, sú pritom v rovnakej výške, v akej ich predtým využívala štátna správa. Financovanie prostredníctvom podielových daní chce ministerstvo zaviesť po dvojročnom prechodnom období, teda od 1. januára 2004, povedal Mikš.
Samosprávne kraje však podľa predsedu žilinského VÚC Jozefa Tarčáka nemôžu reálne ovplyvňovať chod vecí dovtedy, kým nebudú financované práve z podielových daní. Tarčák vidí riziko aj v skrytom deficite, ktorý len v oblasti kultúry a školstva v Žilinskom kraji odhaduje na niekoľko miliónov Sk. Predseda žilinského VÚC zároveň upozornil, že samosprávny kraj nemôže ísť do dlžôb ako štát, ktorý má veľa možností prefinancovania rozpočtového deficitu. Samosprávnemu kraju by však v takomto prípade hrozil konkurz, domnieva sa Tarčák.
Štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Ivan Budiak Tarčáka ubezpečil, že kompetencie v oblasti školstva prejdú na VÚC od 1. júla bez prevádzkových dlžôb. Neuhradené faktúry zostanú na pôvodnom zriaďovateľovi a budú sa musieť zaplatiť zo štátneho rozpočtu. Delimitačné protokoly musia krajské a okresné úrady pripraviť do konca apríla, aby mali dva mesiace na ich prerokovanie so samosprávami.
Budiak súčasne uviedol, že okresné úrady by sa mali zrušiť od 1. januára 2004, aby nedochádzalo k duplicite štátnej správy a samosprávy. Tarčák ho ale upozornil, že v Žilinskom kraji zostane niekoľko škôl údajne nadregionálneho významu v kompetencii štátnej správy, čo v ňom vzbudzuje obavy, že ministerstvu školstva ide o zachovanie miest pre štátnych úradníkov.