Bratislava 6. apríla (TASR) - Predseda parlamentného výboru pre európsku integráciu František Šebej tvrdí, že viaceré ustanovenia návrhu zákona o zabezpečení zvrchovanosti z dielne KDH, ktorý vznikol ako kontrazákon k zákonu o zahraničných Maďaroch, sú v rozpore s Ústavou SR. Vyplýva to z právnych expertíz, ktoré ma k dispozícii. Ak návrh zákona prijme slovenský parlament, Ústavný súd SR ho vyhlási za protiústavný, povedal Šebej v sobotnej relácii Rádia Twist Duel alebo dialóg.
V súvislosti s návrhom KDH poukázal najmä na to, že zo zákona nemožno rušiť mimovládne organizácie, ktoré zabezpečujú vydávanie príspevku na učebnice pre deti z maďarských škôl. "To môže len súd," zdôraznil. Okrem toho, slobodne založené združenie, ktoré dostane zo zahraničia peniaze na to, aby ich odovzdalo iným, nie je v žiadnom prípade vykonávaním cudzej štátnej moci na našom území, tak ako argumentuje KDH v návrhu a neohrozuje preto našu zvrchovanosť.
Účinky maďarského krajanského zákona, ktorý podľa Šebeja patrí do 19. storočia, sa preceňujú a nie sú v rozpore s Ústavou SR, ako tvrdí KDH. "Celý vášnivý spor vedieme o pár tisíc korún, ktoré dostane rodina na učebnice pre deti, navštevujúce maďarskú školu," dodal. Za nešťastné pritom považuje aj to, že sa prestalo hovoriť o skutočných problémoch menšín žijúcich na Slovensku.
Podpredseda KDH Vladimír Palko tvrdí, že maďarský krajanský zákon má priamy dopad na územie SR. Finančný príspevok pre rodiny označil za podplácanie a ovplyvňovanie našich občanov cudzím štátom, čo je v rozpore s Ústavou SR. Tá hovorí, že sa zakazujú všetky formy nátlaku smerujúce k odnárodňovaniu. Šebej mu však oponoval s tým, že tento ústavný článok práve ochraňuje práva príslušníkov národnostnej menšiny.
Palko si nemyslí, že KDH návrhom zákona stupňuje napätie v slovensko-maďarských vzťahoch a tvrdí, že hnutie si ním nechce získavať politické body. Zastáva názor, že po prijatí zákona sa posilní vyjednávacia pozícia slovenskej vlády s maďarskou stranou.
Šebej zdôraznil, že pre budúcnosť by bolo lepšie, keby sme si uvedomili, že sa s Maďarskom pri vstupe do EÚ navzájom potrebujeme, najmä pri rokovaniach o jednotlivých kapitolách. "Máme spoločnú agendu, za ktorú musíme bojovať," uzavrel.