SME

Ak dostane výnimku Česko, bude ju žiadať aj Fico

Slovenský premiér u Václava Moravca povedal, že ak sa zvýši neistota okolo platnosti Benešových dekrétov, bude slovenská vláda žiadať od Európy nové garancie.

Čo sľúbi Európa Česku, to musíme mať aj my, odkázal dnes slovenský premiér v televíznej debate.Čo sľúbi Európa Česku, to musíme mať aj my, odkázal dnes slovenský premiér v televíznej debate. (Zdroj: ČTK)

BRATISLAVA. Slovenský premiér Robert Fico v nedeľu naznačil, že ak Česko získa výnimky z Charty ľudských práv pri ratifikácii Lisabonskej zmluvy, Slovensko ich bude požadovať tiež.

Predseda slovenskej vlády v relácii Otázky Václava Moravca v Českej televízii vysvetľoval slovenský postoj v situácii, keď Česko na popud jeho prezidenta bude zrejme žiadať istotu, že Benešove dekréty ostanú v platnosti, respektíve že ich Lisabonská zmluva neprelomí a nevzniknú tým prípadné majetkové nároky sudetských Nemcov voči Slovensku respektíve časti maďarských občanov voči Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenský premiér bol so štúdiom s moderátorom Václavom Moravcom a jeho hosťom expremiérom Jiřím Paroubkom spojený telemostom.

Ak im, tak aj nám

Fico zdôraznil, že dekréty, ktoré umožnili odsun časti občanov bývalého Československa po 2. svetovej vojne, sú základnou súčasťou slovenského práva a sú "nezrušiteľné a nemeniteľné". Bratislava je podľa neho teraz z právneho hľadiska úplne pokojná, situácia by sa ale mohla zmeniť, pokiaľ by si Česko vyrokovalo výnimku z listiny základných práv Európskej únie.

V takom prípade by podľa Fica hrozilo, že si niektorí z odsunutých začnú vysvetľovať situáciu tak, že charta umožňuje dekréty prelomiť a že na Slovensku, ktoré výnimku nemá, by to bolo možné.

"Musí si každá krajina, ktorá je členským štátom EÚ, uvedomiť, že štáty majú svoje vlastné právne historické otázky, ktoré považujú za veľmi dôležité, a preto by bolo veľmi nesprávne, keby sa niekto snažil odignorovať postoje členských štátov EÚ. Veď, nakoniec, sme boli veľmi ústretoví, keď sa riešil postoj Veľkej Británie, keď sa riešil postoj Írska alebo Poľska," uviedol Fico, ktorý bol v nedeľu prostredníctvom telemostu hosťom diskusnej relácie ČT Otázky Václava Moravca.

SkryťVypnúť reklamu

Lajčák: Slovensko nepodporí výnimku pre Česko, ak sa nerozšíri na nás

Slovensko podľa ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nominant strany Smer-SD) nepodporí výnimku, ktorou podmienil podpis lisabonskej zmluvy český prezident Václav Klaus, ak nebude platiť aj pre Bratislavu. Šéf slovenskej diplomacie to uviedol v televízii Markíza.

"Čokoľvek by sa malo dohodnúť pre Českú republiku, musia schváliť všetci, to znamená aj my. Predsa by sme neschvaľovali alebo nehlasovali za niečo, čo by nás dostalo do nevýhodnej, do podradenej situácie," vyhlásil Lajčák.

Šéf slovenskej diplomacie ubezpečil, že Slovensko je s lisabonskou zmluvou spokojné. "To, čo robíme, je, že upozorňujeme v Európskej únii, že požiadavkou Václava Klausa sme sa aj my ocitli v novej politickej situácii, pretože Benešove dekréty sa týkajú Slovenska tak ako Českej republiky," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Csákyho prezident Klaus Lisabonskú zmluvu podpíše

Líder SMK Pál Csáky si myslí, že český prezident Václav Klaus, ktorý odmieta podpísať Lisabosnkú zmluvu, tak nakoniec urobí a žiadny dodatok nebude. V diskusnej relácii televízie Markíza Na telo tak zareagoval na slová premiéra Roberta Fica v Českej televízii, že v prípade, ak by sa podarilo Česku vyrokovať výnimku pre nespochybniteľnosť Benešových dekrétov, bude o ňu žiadať aj Slovensko. Podľa Csákyho Klaus nekoná celkom férovým spôsobom a v jeho prípade nejde o Benešove dekréty, ale o jeho euroskepticizmus.

"Vzhľadom na to, že Benešove dekréty sú súčasťou Československa, tak je prirodzené, aby sa vzťahovali na obidve územia, pre ktoré boli určené," zareagoval minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru-SD. Podľa neho by bolo celkom "vtipné a smiešne", keby v jednej krajine výnimka platiť mohla a v inej nie, keď Benešove dekréty platia pre obidve krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Fico v dnešnej diskusii zdôraznil, že dekréty, ktoré umožnili odsun časti občanov bývalého Československa po 2. svetovej vojne, sú základnou súčasťou slovenského práva a sú "nezrušiteľné a nemeniteľné". Bratislava je podľa neho teraz z právneho hľadiska úplne pokojná, situácia by sa ale mohla zmeniť, pokiaľ by si Česko vyrokovalo výnimku z listiny základných práv Európskej únie. V takom prípade by podľa Fica hrozilo, že si niektorí z odsunutých začnú vysvetľovať situáciu tak, že charta umožňuje dekréty prelomiť a že na Slovensku, ktoré výnimku nemá, by to bolo možné.

Výnimku navrhol Klaus

"Nám musí záležať na ratifikácii Lisabonskej zmluvy a ja takto vnímam aj postoj ČR. Lebo ak nebude Lisabonská zmluva ratifikovaná po prvé, zníži sa počet komisárov, čo znamená, že každá krajina nebude mať svojho vlastného komisára. Mne by, napríklad, veľmi vadilo, že by nevznikol úrad akéhosi európskeho ministra zahraničných vecí, pretože jasne tvrdíme, že základné bezpečnostné a zahraničnopolitické otázky treba riešiť cez Európu. Neposilnili by sa právomoci národných parlamentov toto všetko je pre nás mimoriadne dôležité, preto Lisabonskú zmluvu musíme ratifikovať," povedal Fico.

SkryťVypnúť reklamu

Český prezident ČR Václav Klaus odmieta podpísať Lisabonskú zmluvu a Česko tak ako jediná krajina únie s neukončenou ratifikáciou blokuje vstup zmluvy do platnosti. "Pred ratifikáciou si Česká republika musí aspoň dodatočne vyjednať obdobnú výnimku (ako Poľsko a Británia). Tým nám bude daná garancia, že Lisabonská zmluva nemôže viesť k prelomeniu tzv. Benešových dekrétov," uviedol Klaus 9. októbra.

Český prezident upozornil, že na základe Charty bude luxemburský Súdny dvor EÚ posudzovať, či sú právne predpisy, zvyklosti a postupy v členských krajinách v súlade s týmto dokumentom. "To umožní obchádzať české súdy a uplatňovať napríklad majetkové požiadavky osôb, vysídlených po druhej svetovej vojne priamo na Súdnom dvore EÚ. Listina dokonca umožňuje preskúmavať už platné rozhodnutia českých súdov," tvrdí.

SkryťVypnúť reklamu
Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 031
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 857
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 267
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 440
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 054
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 635
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 219
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 831
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu