BRATISLAVA. Pokiaľ bol Béla Bugár predsedom SMK, tak si s Viktorom Orbánom rozumel. Ten mu však v sobotu odkázal, že na spoluprácu Fideszu a svojej novej strany Most-Híd musí zabudnúť. Orbán uprednostnil partnerstvo s SMK a Pálom Csákym. Prišiel aj na snem do Rimavskej Soboty, aby ukázal, že so staronovým predsedom počíta.
„Spoločné zážitky, spoločne vybojované bitky sa v politike počítajú. Bolo by však chybou chápať politiku len ako osobné vzťahy," vyhlásil Orbán pre denník Uj Szó. „S Csákyho stranou máme dva veľmi silné dôvody na spoluprácu, motivované rozumom aj srdcom, kým tieto v prípade Bugárovej strany neexistujú," dodal predseda Fideszu.
Orbán vidí prekážku v spolupráci s Mostom-Híd v tom, že na rozdiel od SMK nie je zatiaľ členom Európskej ľudovej strany a nezadefinovala ani „maďarsko-maďarskú" spoluprácu.
Delí ich aj fórum
„Zatiaľ som videl len vyhlásenie, že sa nechcú zúčastniť na činnosti nejakých fór. Ak sa na nich nezúčastnia, máme o jeden dôvod menej, aby sme budúcnosť plánovali spolu," myslí si Orbán.
Bugár totiž povedal, že Fórum poslancov Karpatskej kotliny sa bude musieť riešiť, pretože vyvoláva napätie medzi Slovenskom a Maďarskom.
Bez prekvapení
Bugára Orbánovo odmietnutie nezaskočilo. Hovorí, že je preňho dôležitejšie, aby sa Most-Híd ako nová strana etablovala najskôr na domácej scéne. „Zázraky sa nedejú, existujeme štyri mesiace, takže sme sa nemohli zatiaľ prihlásiť do európskych štruktúr."
Chce či nechce?
Bugár zatiaľ nechce povedať, či vôbec o podporu Fideszu stojí. „Ak spolupráca prinesie prospech pre občanov maďarskej, ale aj slovenskej národnosti, tak bude vítaná," povedal Bugár, podľa ktorého za Orbánovými vyjadreniami je Csáky. „Vidím za tým skôr podporu, ktorú pán Orbán ponúkol Csákymu pred sobotňajšou voľbou."
Predseda SMK v sobotu obvinil odídencov okolo Bugára zo zrady a nastoľovania protimaďarskej cesty. Csáky kritizoval aj médiá za masírovanie verejnej mienky a agentúry za manipuláciu s preferenciami.
Reagoval tak na septembrový prieskum, v ktorom Mostu-Híd dôvera narástla na 5,8 percenta a takmer dobehla SMK so 6,2 percenta.
Duray: Územnú autonómiu nechceme
Podľa podpredsedu SMK MIKLÓSA DURAYA je synonymom samosprávy autonómia.
O akých modeloch samospráv uvažuje SMK, keď hovorí o ostatných modeloch, nielen o kultúrnej a školskej?
„Napríklad územná samospráva, ktorá funguje na Slovensku, teda obe a župy, to je tiež súčasť samosprávneho systému."
Myslíte napríklad juhotirolský model autonómie?
„Sú rôzne modely. Funkčný je aj švajčiarsky samosprávny model, kde majú jednotlivé kantóny pomerne veľkú samostatnosť, je aj belgický alebo fínsky model..."
Používate pojem samospráva ako synonymum pojmu autonómia?
„My to nepoužívame. Je to synonymum."
Prečo maďarskí politici na Slovensku radšej hovoria o samospráve a nie autonómii?
„Stále hovorím o samosprávach. To je tak, poviem zelené alebo to vyjadrím fyzikálnou hodnotou, ale hovorím o tom istom."
Keď hovoríte o inej ako školskej a kultúrnej autonómii, hovoríte aj o územnej?
„Nie."
(wm)
Orbán varoval pred útokmi na Maďarov
Líder maďarskej opozície nazval jazykový zákon kultúrnou agresiou proti európskym hodnotám.
RIMAVSKÁ SOBOTA. SMK má program na najbližších dvadsať rokov. Počíta v ňom s rozširovaním školskej a kultúrnej samosprávy, pričom chce uplatniť aj modely z iných európskych štátov. Podpredseda strany József Berényi hovorí, že SMK je jedinou stranou na Slovensku, ktorá nechce len udržiavať, ale aj rozširovať práva národnostných menšín.
O menšinových právach hovoril aj hosť kongresu SMK líder maďarskej opozície, predseda strany Fidesz Viktor Orbán, podľa ktorého právo menšiny nezáleží na tom, aká je veľká alebo malá.
Zákon je agresia
„Všetky menšinové spoločenstvá majú právo na použitie jazyku bez bariér, na vlastný kultúrny a politický život a každému národu patrí aj autonómia," povedal Orbán, podľa ktorého jazykový zákon je „kultúrnou agresiou proti európskym kultúrnym hodnotám".
Slovákov upozornil, že by mali byť opatrní pri útokoch na práva menšín. „Najprv sú na rade Maďari, ale potom môžu prísť oni. Práva maďarskej menšiny na Slovensku pre mňa znamenajú vec slobody."
Smer: Máme iné problémy
Europoslankyňa Smeru Monika Flašíková-Beňová slová maďarského opozičného lídra odmietla. „Mali by ste si uvedomiť, že Európa má kopec iných problémov a aj občania maďarskej národnosti žijúci na Slovensku potrebujú riešiť sociálne problémy," povedala v STV. Csáky podľa nej podsúva maďarským spoluobčanom agendu, ktorá pôsobí nepriateľsky proti krajine, kde žijú.
Europoslanec KDH Miroslav Mikolášik priznal, že slovensko maďarské vzťahy viac dominujú v europarlamente po prijatí jazykového zákona, ale s Beňovou sa zhodol, že riešenie by malo ostať na bilaterálnej úrovni.
Daniel Vražda, vev
Autor: wm

Beata
Balogová
