BRATISLAVA. . V rozhovore pre TASR to dnes zdôraznil riaditeľ regionálneho centra Rozvojového programu Organizácie Spojených národov (UNDP) v Bratislave Jens Wandel.
Interview sa uskutočnilo pri príležitosti nadchádzajúceho Dňa OSN, ktorý si organizácia pripomína 24. októbra, a v reakcii na nedávno publikovanú Správu o ľudskom rozvoji 2009 (Human Development Report), ktorá sa tentoraz sústreďuje na problematiku mobility.
Riaditeľ regionálneho centra UNDP v Bratislave, ktoré zastrešuje 22 krajín, poukázal na výrazne klesajúcu demografickú krivku v európskych krajinách a aj na Slovensku. "Migrácia je v tomto ohľade súčasťou riešenia. To nás privádza k argumentu, že ak je migrácia súčasť riešenia, mali by sme prediskutovať, ako ju zvládnuť," odporúča Wandel.
Potrebujeme transparentné pravidlá
"Krajiny, ktoré sú síce prísne (voči imigrantom), ale transparentné a ktoré veľmi jasne povedia, aké sú pravidlá hry, zvládajú tento proces efektívnejšie a zaručujú, že má z neho osoh každý," uviedol Wandel s tým, že imigranti môžu žiť kvalitnejší život a zároveň prispievajú k rozvoju ekonomík cieľových krajín.
Na druhej strane Wandel poukazuje na to, že netransparentné pravidlá a neoficiálnosť pri procese migrácie môžu zvyšovať mieru kriminality. "Máme tu hrozné prípady obchodovania s ľuďmi a obzvlášť najhoršie veci sa týkajú obchodu so ženami," hovorí Wandel o negatívach migrácie.
Každoročne publikovaná Správa o ľudskom rozvoji obsahuje rebríček krajín zostavený podľa ich životnej úrovne, ktorú OSN meria Indexom ľudského rozvoja (HDI). Ide o index kombinujúci viaceré ekonomické a sociálne ukazovatele, ako napr. prístup k vzdelaniu, priemernú dĺžku života či hrubý domáci produkt. Slovensko sa tento rok umiestnilo na 42. pozícii, teda v druhej kategórii štátov (vysoký ľudský rozvoj).
Máme stavať zelenú ekonomiku
"HDI je zjednodušený spôsob, ako vyjadriť, či ľudia na Slovensku môžu žiť životom, ktorý ich napĺňa. Odpoveď je áno, do veľkej miery môžu," vyjadril sa Wandel. Pri otázke, ako zabezpečiť, aby Slovensko stúplo v rebríčku HDI a dostalo sa do prvej kategórie štátov, však upozornil, že Slovensko sa väčšinou zameriava na rast ako taký, ale neorientuje sa na trvalo udržateľný rozvoj. "Inak povedané, rozhodnite sa pre nízkouhlíkovú ekonomiku," odporúča.
Bratislavská kancelária UNDP sa snaží prispieť k tomuto cieľu i prostredníctvom svojho grantového programu, ktorý podporuje slovenské mimovládne organizácie a pri realizácii menších ekologických projektov. Program má hodnotu približne jedného milióna dolárov a čoskoro sa rozbehne prvé kolo predkladania návrhov.
Podľa Wandela si treba uvedomiť, že boj proti klimatickým zmenám sa vo veľkej miere uskutočňuje práve na regionálnej úrovni a ide o rozhodnutia bežných ľudí o tom, či zateplia svoj dom alebo ako zabezpečia jeho vykurovanie. Ako príklad realizácie podobného projektu predstavil prvú mini solárnu elektráreň v Starom Meste, ktorá bude v najbližších dňoch spustená z iniciatívy UNDP práve na streche budovy ich sídla.