BRATISLAVA. Špecializovaným trestným súdom (ŠTS) zriadeným po zrušení Špeciálneho súdu (ŠS) sa bude zaoberať Ústavný súd , keď sa ďalší právny zástupca obrátil na Ústavný súd so sťažnosťou v súvislosti s personálnym obsadením ŠTS.
"Zastávame názor, že Špecializovaný trestný súd nemá v súčasnosti podľa platnej legislatívy riadneho sudcu. Neexistuje žiadne rozhodnutie Súdnej rady, že by sudca, ktorý bol doteraz sudcom Špeciálneho súdu, bol pridelený na výkon funkcie sudcu na Špecializovanom trestnom súde. Takáto kompetencia patrí výlučne do právomoci Súdnej rady. Preto som podal uplynulý piatok ústavnú sťažnosť na Ústavný súd," zopakoval dnes pre TASR obhajca Matúš Gémeš. Advokát pred samosudcom ŠTS obhajoval údajne úplatného prokurátora z Lučenca Milana V.
"Senát ŠTS nie je kompetentný rozhodovať o ústavnosti procesu," reagovala dnes pre TASR hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. K aktivite advokátov uviedla, že ako obhajcovia majú právo obrátiť sa na ÚS. "Sudcovia Špeciálneho súdu prešli plynulo na Špecializovaný trestný súd v zmysle zákona číslo 291/2009, ktorý v júni schválil parlament," zopakovala pre TASR.
Milana V. sudca odsúdil 5. októbra na 36-mesačný trest odňatia slobody nepodmienečne a zároveň mu vymeral peňažný trest vo výške 10.000 eur (301.260 Sk), keď ho uznal vinným z podvodu, z marenia výkonu verejného činiteľa z nedbanlivosti a z podplácania. Voči rozsudku, ako avizoval advokát Gémeš, sa spolu s jeho klientom v zákonnej lehote odvolajú na Najvyšší súd (NS) SR.
Podobne ako obhajca Gémeš tak už na začiatku septembra podal ústavnú sťažnosť advokát Peter Filip, ktorý v procese na ŠTS obhajuje veľkopodnikateľa Jozefa Majského.