BRATISLAVA. Novembrové krajské voľby sú štvrtými voľbami na Slovensku v tomto roku. Hoci sa budú konať iba päť mesiacov od tých posledných, do Európskeho parlamentu, každý nebude môcť voliť tam, kde si zvykol.
Niektoré obce a mestá zmenili z rôznych dôvodov sídla volebných miestností.
Kritérium: počet voličov
Napríklad v Trenčíne zmenili adresu tri volebné miestnosti, ktoré sídlili v Kultúrnom stredisku Dlhé hony. „Táto zmena nastala pre rekonštrukciu tohto objektu," povedala Iveta Plešová z mestského úradu. Dva okrsky presídlili do nákupného strediska a jeden do základnej školy.
V bratislavskom Starom Meste štyri volebné miestnosti zrušili. Voličov totiž ubúda.
Zákon hovorí, že volebný okrsok sa utvorí „tak, aby zahŕňal spravidla 1000 voličov". Ak počet voličov v jednom okrsku podstatne zostúpil pod túto hranicu alebo naopak, obec alebo mesto ich muselo popresúvať.
V Prešove to nemuseli urobiť, ale raz možno budú. Iveta Katreničová z mestského úradu povedala, že na týchto voľbách sa môže zúčastniť viac ľudí ako v minulosti. Pribudlo totiž cudzincov s povolením na trvalý pobyt.
Oznámenia nedoručia vždy
Kam ísť voliť, sa človek dozvie z oznámenia o čase a mieste volieb. Dnes je podľa zákona posledný deň, keď obec alebo mesto musia takéto oznámenie doručiť. Kto si ho napriek tomu nenájde v schránke, musí zájsť na obecný alebo mestský úrad. „Môže to signalizovať, že nie je zapísaný v zozname voličov," povedala zapisovateľka ústrednej volebnej komisie Lívia Škultétyová.
V Starom Meste sa pri prezidentských voľbách aj eurovoľbách nepodarilo doručiť oznámenie vyše 3500 voličom - pre zatvorené vchody bytoviek a chýbajúce schránky či menovky na nich.
Voľby sa konajú 14. novembra. Kde si nezvolia župana, o dva týždne si hlasovanie zopakujú. Voliť sa dá iba v mieste trvalého pobytu.

Beata
Balogová
