BRATISLAVA. Na sudcu Milana Růžičku zo súdu vo Veľkom Krtíši prišla koncom minulého roka sťažnosť, že spôsobil sedemročné prieťahy v exekučnom konaní. Od marca nemôže pojednávať a ani chodiť na súd. Má pozastavený výkon funkcie sudcu a na krku disciplinárne konanie, v ktorom mu hrozí, že príde o talár natrvalo.
Disciplinárny súd sa jeho prípadom bude opäť zaoberať dnes.
Začiatkom tohto roka sa iný účastník konania sťažoval na bratislavského sudcu Martina Kopša. Spôsobil vraj osemročné prieťahy v konaní. Nekonal ani potom, keď Ústavný súd v roku 2005 povedal, že sudca svojou nečinnosťou prieťahy spôsobil. O návrhu na zastavenie exekúcie rozhodol nakoniec až tento rok v marci.
Zamietol ho, pretože v danom štádiu exekúcie už podľa neho ani inak rozhodnúť nemohol. Do daného štádia sa exekúcia dostala aj vďaka dlhotrvajúcemu súdnemu konaniu.
Spis podržalo ministerstvo
Kopšova nadriadená, predsedníčka Okresného súdu Bratislava IV Mária Čechovičová sa síce za prieťahy ospravedlnila, sudcovi však dala druhú šancu. Sťažnosť vyriešila pohovorom, v ktorom vraj sudcovi dôrazne pochybenia vyčítala s varovaním pred prísnejším postihom.
Sudcovia rozhodujú dlho
Martin Kopš
- vinili ho z osemročných
- súdi ďalej, riešili ho len
Milan Růžička
- prieťahy mali trvať sedem
- nemôže súdiť, o jeho treste rozhoduje disciplinárny súd.
S názorom Kopšovej šéfky sa v júni tohto roku stotožnil aj Krajský súd v Bratislave. V konaní sudcu síce zistil zbytočné prieťahy od januára 2006 do júna 2007, ale nezasiahol.
Na ďalšie obdobie nečinnosti sa už súd nezameral, lebo od októbra 2007 do novembra 2008 malo spis ministerstvo spravodlivosti.
Ministerstvo totiž sťažnosť na Kopša riešilo ako prvé. Prieťahy v rokoch 2006 až 2007 síce videlo, ale lehotu na podanie disciplinárneho návrhu zmeškalo. Hovorca Michal Jurči bráni rezort tým, že zamestnanec, ktorý dostal tento rozsiahly spis na starosť, z ministerstva koncom roka 2008 odišiel a po sebe zanechal niekoľko desiatok spisov.
Ďalší pracovník prípad prevzal a uzavrel ho vo veľmi krátkom čase. „Lehotu však ministerstvo už nestihlo,“ priznáva Jurči.
Iný pohľad
V prípade Růžičku už však ministerstvo lehotu na premlčanie tak pozorne zrejme neskúmalo a v marci mu vtedajší minister spravodlivosti Štefan Harabin výkon pozastavil. Z podaného návrhu však bolo zrejmé, že sudcovi sú vyčítané prieťahy od augusta 1999 do apríla 2006.
Zákon pritom hovorí, že disciplinárny návrh je možné podať do šiestich mesiacov od vtedy, ako sa oprávnený subjekt o pochybení sudcu dozvie, najviac však do dvoch rokov, odkedy sa chyba mala stať. Táto lehota teda uplynula už v apríli 2008.
Na túto skutočnosť upozorňovala disciplinárny súd aj Růžičkova advokátka. Ten sa touto námietkou spočiatku nezaoberal, urobil tak až v septembri, keď pojednávanie so sudcom prerušil.

Beata
Balogová
