BRATISLAVA. Zatiaľ čo sobotné slová predsedu maďarského Fideszu Viktora Orbána počas kongresu SMK o autonómii na Slovensku vyvolali silno odmietavé reakcie, víziu menšinovej politiky pravdepodobne budúceho premiéra kritizujú slovenské strany miernejšie.
Traja poslanci Orbánovho Fideszu a s ním spojenej kresťanskodemokratickej strany v sobotu do parlamentu predložili návrh novely zákona, ktorý má uľahčiť získanie maďarského občianstva pre zahraničných Maďarov. Zo zákona chcú vypustiť podmienku, že žiadateľ musí žiť trvalo v krajine. Stačiť má, že ovláda maďarčinu.
Vratká podpora
Fidesz nemá v parlamente väčšinu, Orbán pre Új Szó však povedal, že po budúcoročných voľbách to presadí. Zaväzuje ho vraj „vyjadrenie vôle národa“, ktorým malo byť referendum v roku 2004, v ktorom podľa Orbána obyvatelia rozhodli v prospech zmeny.
Ak sa v niečom Orbán zmenil, tak azda len v tom, že je ešte radikálnejší, komentuje Peter Morvay.
Referendum však väčšina obyvateľov Maďarska ignorovala. Za dvojaké občianstvo bolo 18,90 percenta oprávnených voličov, proti bolo 17,75 percenta, ostatní nehlasovali.
Ministerstvo zahraničných vecí od maďarskej strany očakáva, že znenie zákona bude konzultovať so Slovenskom, „keďže zákon sa má dotýkať aj slovenských občanov maďarskej národnosti“. Vicepremiér Dušan Čaplovič na otázku o dvojakom občianstve odkázal, že Orbán a Csáky intenzívne pracujú na vyostrovaní vzájomných vzťahov.
Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda sa dvojakého občianstva neobáva. „Je vec budapeštianskeho parlamentu, aké zákony prijíma. Samozrejme, pri podmienke, že budú platiť iba v Maďarskej republike.“
Šéf KDH Ján Figeľ sa k návrhu postavil s odstupom. „Vstup do únie nám umožnil väčšiu slobodu a pridal druhé občianstvo – európske. Iné návrhy v duchu osobitného usporiadania vzťahov ponad hranice sú skôr kontraproduktívne.“
Dva občianske aj u nás
Za návrhy v rozpore s duchom európskej integrácie to považuje podpredsedníčka HZDS Barbora Straková.
Slovensko pri získavaní nášho občianstva poskytuje zahraničným Slovákom tiež formu zvýhodnení. Musia však na našom území bývať tri roky.
To, že by sa slovenskí Maďari masovo hlásili o maďarské občianstvo, nie je pravdepodobné. Štatút zahraničného Maďara si do konca roka 2008 z pol milióna príslušníkov menšiny vybavilo len 118tisíc.
Byť občanom Maďarska je výhodné pre ľudí zo srbskej Vojvodiny či z Ukrajiny. Ponúka voľný prechod do krajín EÚ a možnosti práce či štúdia.

Beata
Balogová
